S bolestmi, horečkami a různými nemocemi často souvisí i záněty. Ty signalizují nějaký problém v organismu.

Zánět je obranná reakce organismu (např. na infekci, na poškození atd.) a jeho příznakem může být bolest, zarudnutí, otok, zteplání nebo porušení funkce zaníceného místa. Zánětů je velké množství, můžeme je rozdělit podle několika kritérií.

  • Podle původu: bakteriální, virové, neinfekční i jiné
  • Podle časového projevu: akutní a chronické
  • Podle charakteru: specifické (např. tuberkulóza) a nespecifické (není možné poznat konkrétní příčinu), které se dále dělí na mnoho skupin

Pozor na zánět!

zánět

Pokud nás začne v těle něco bolet nebo máte horečku, samozřejmě to neznamená, že se vždy jedná o zánět. Je ale důležité navštívit lékaře, pokud bolest přetrvává déle. Pokud ho totiž nevyléčíte, může dojít k vážnému poškození některého důležitého orgánu. Protože zánětů je opravdu velké množství, není vždy jednoduché odhalit jeho příčinu.

Při léčbě zánětu se musíme zaměřit na odstranění jeho příčiny a tlumit zánětlivou reakci organismu vhodnými protizánětlivými léky (antiflogistika).

Časté typy zánětů:

Horní cesty dýchací

Téměř každý se během života setkal se zánětem průdušek (bronchitidou) či záněty horních cest dýchacích, jejichž hlavním příznakem je kašel. Na něj je ideální naordinovat postel, dostatek tekutin a vhodné protizánětlivé léky.

Kloubní onemocnění

Zánětlivá kloubní onemocnění můžeme rozdělit na infekční a neinfekční, přičemž častější jsou ty neinfekční. Z nich je velmi častá revmatoidní artritida, která postihuje především ženy středního věku. Postiženy bývají drobné klouby ruky, zápěstí a hlezenní kloub (kotník), ale i velké klouby (kyčle, kolena).

Klouby mohou být postiženy také revmatickou (nikoli revmatoidní!) artritidou, která vzniká jako součást tzv. sterilních následků po bakteriální infekci, např. po streptokokové angíně, která není vhodně léčena antibiotiky.

Metabolické onemocnění, které vede k zánětlivému postižení kloubů, je pak dnavá artritida neboli dna, známe také další kloubní nemoci, např. psoriatickou artritidu, tedy postižení kloubů u lupénky či erozivní artritidu a další.

Léčba artritidy

Revmatoidní artritida (revma) je onemocnění, které není plně vyléčitelné, ale jeho vývoj lze zpomalit či částečně potlačit. Léčba musí být komplexní a zahrnuje proto režimová opatření, podávání léků proti bolesti, které současně potlačují zánět (nesteroidní antirevmatika a antiflogistika) a léky tzv. upravující průběh nemoci. Revmatická artritida obvykle odezní bez následků. Léčba je pouze podpůrná ke zmírnění zánětu a zvládnutí bolesti. Dna je metabolické onemocnění, u něhož je velmi důležitá dieta, při zánětu jej také léčíme antiflogistiky, které zároveň tiší bolest.

Zdroj: www.ulekare.cz a www.wikipedia.cz.

APO_IBUPROFEN

APO-IBUPROFEN 400 mg je velmi oblíbené a užívané analgetikum, antirevmatikum, antiflogistikum a antipyretikum v malé, dobře polykatelné oranžové tabletce.

  • Uleví od bolesti hlavy, zubů, zad kloubů i menstruační bolesti
  • Snižuje horečku a tlumí projevy zánětu
  • Balení po 100 i 30 tabletách

APO-Ibuprofen 400mg je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje ibuprofenum. Pečlivě čtěte příbalovou informaci. Správné použití konzultujte se svým lékařem či lékárníkem.

Další články:

Reklama