Rodina

Zánět ucha - psychický problém?

 

Za poslední rok jsme strávili s mým pětiletým synem snad nejvíce času u doktora a potom doma, coby marodi. Celkem sedmkrát měl nasazená antibiotika. V čekárnách u doktorů jsme strávili neskutečné množství času a to vše kvůli uším. Maminky, jejichž dětí trpí na časté záněty středouší, asi vědí, o čem mluvím.

Zánět středního ucha (otitis media) se nejčastěji objevuje u dětí předškolního věku. Někteří lékaři uvádějí hranici tří let, po které by záněty uší měly odeznít. Nebudu asi jediná, která si dovolí nesouhlasit. Zánět vzniká jako virové onemocnění, které díky bakteriím přechází v hnisavý zánět.

Tekutina se nahromadí ve středoušní dutině, což je pro dítě velmi bolestivé. Zpravidla se připojují také zvýšené teploty, rýma, kašel, bolesti v krku. Vždy musí být nasazena léčba antibiotiky, protože hrozí komplikace v podobě postižení a vznik infekce ve vnitřním uchu, což je provázeno horečkou, zimnicí a závratěmi. Hrozí postižení sluchu,” vysvětluje dětská lékařka MUDr. Havlíčková. “Neléčený zánět středního ucha může přejít ve velmi závažný a život ohrožující zánět mozkových blan. Projevuje se letargií, bolestí hlavy a ztrnutím šíje.”

Pokud si vaše dítě při nachlazení stěžuje na bolesti ucha, dotýká se jej a pláče, pak vyhledejte lékařskou pomoc. Někdy dojde k prasknutí bubínku, výtoku z ucha a následné úlevě, ale i v tomto (Velryba)případě je potřeba navštívit lékaře a zahájit léčbu antibiotiky.

Při akutním zánětu a ztrátě sluchu se provádí myringotomie – propíchnutí bubínku.

Opakované záněty středního ucha provází dočasná ztráta sluchu, která nemusí odeznít ihned po skončení léčby, ale zpravidla odeznívá nejpozději do půl roku.

Léčba probíhá klidem, podáváním přípravků na snížení teploty, vykapáním ucha, popřípadě výplachy ucha borovou vodou. Děti by měly mít dostatečný přísun tekutin, měli byste jim z jídelníčku vyřadit mléčné výrobky a sladkosti. Po skončení léky antibiotiky, mléčné výrobky podávejte, zvláště ty s živými bakteriemi. Účinně napomůžou k regeneraci poničené mikroflóry.

Pokud jste vyznavačem bylinné léčby, pak vaším pomocníkem bude v první řadě echinacea a česnek. Dávejte dítěti pod hlavu více polštářů a jemnými pohyby ho můžete masírovat za uchem.

Prevencí je dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek. V zimě chránit uši a udržovat, zvláště při rýmě průchodný nos. Ač lékaři spojitost mezi záněty středouší a vodou v uších při koupání vylučují, některé maminky upozorňují, že ve chvíli, kdy začaly dávat dětem při mytí hlavy vatu do uší nebo je nechaly, aby si uši při oplachování zacpaly, opakující se záněty ustoupily.

Podle přírodních léčitelů zase může docházet k ušním zánětům díky narušené psychice. Řeší-li se v rodině nějaký závažný problém, třeba rozvod, o kterém dítě nechce slyšet, reagují na to nejcitlivěji právě uši.

V každém případě je tu pro všechny maminky potěšující zpráva a to, že čeští vědci vynalezli účinnou vakcínu omezující záněty středního ucha. Látka byla vyvinuta ve vojenské zdravotnické fakultě Univerzity Obrany v Hradci Králové a nyní jsou dokončovány poslední testy, po nichž by měla být vakcína dána do prodeje.

 
   
15.03.2006 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Komentáře:

 1. [28] valjusa [*]

  Většinou

  je to oslabenou imunitou a zahleněním. Malé děti neumí pořádně smrkat a potom

  mají zánět středního ucha, který je velmi bolestivý. Já po opakovaných zánětech

  a virózach nasadila imunokúru s curenzymem a celkem se držíme. Dobré je poradit

  se s lékařem, co komu může vyhovovat.

  superkarma: 0 28.07.2010, 11:52:28
 2. avatar
  [27] Babca.p [*]

  Právě jsem se vrátila z ORL. Starší dcera 6 let plně kojena do 13 měsíců bez dudlíku mi ve dvou letech začala nemocnět na uši. A od té doby se to táhne, vytržení mandle nepomohlo. Po mnohačetných píchání ročně jí voperovali ventilační trubičky, které jí na rok a 3/4 pomohly, ale po této době se trubičky ucpaly následoval další zánět. Museli se vytáhnout. Bohužel nedošlo k zahojení jizvy takže jsem museli jít na další operaci na překrytí bubínku. Po roce další zánět bubínek stále nezahojen a sluch se zhoršuje. Můžu se jen modlit ať to tímhle tempem nepokračuje dál.

  superkarma: 0 07.04.2006, 14:03:56
 3. avatar
  [26] breberka [*]

  Nedávno na ČT1 v pořadu Sama Doma jedna pediatrička říkala, že zánětem středního ucha mohou trpět více děti, které často dudaly dudlíky a poměrně dlouho.

  superkarma: 0 22.03.2006, 21:00:59
 4. avatar
  [23] dida [*]

  Mám syna (20měsíců),který od svého půl roku prodělal několik zánětu středního ucha,užíval ATB.V podstatě jsme u ušního byly co 3 týdny.Včera jsme absolvovali vytržení nosní mandle a jenom DOUFÁM,že se konečně těchto problémů zbavíme a bude zase dobře

  superkarma: 0 15.03.2006, 21:47:28
 5. [22] baruna [*]

  Chtěla jsem poprosit,neznáte některá z vás nějakého opravdu dobrého léčitele z Pardubic a okolí?Máte kontakt?Byla bych za to moc ráda nejen za sebe,ale i za dceru.posledního půl roku máme obě zdr.problémy-dcera mimo jiné i záněty stř.ucha.Díky za případnou odpověď.

  superkarma: 0 15.03.2006, 19:58:21
 6. avatar
  [21] Vivian [*]

  eleonora.k: a nebo vykouřit, viď

  superkarma: 0 15.03.2006, 19:09:55
 7. avatar
  [20] risina [*]

  Sama: Tweda při představě, ž emě bolí ucho aještě i ho chladím, mi vůbecnení dobře. Instinktivně si při bolesti ucha dávám vatu a šátek - a dětem jsem to dělala taky... Jo, a tyk jsm ekapali - když nebyly doma kapky do uším tak nosní kapky. Většinou je totiže bolest ouška probudila v noci, takže jeko první pomoc to stačilo. Klasický záně střeního ucha měli )všocihni 3 dohromady ) snad dvkarát, u nás každé nachlaznení končilo pro změnu zánětem průdušek...

  superkarma: 0 15.03.2006, 18:17:04
 8. avatar
  [18] Sama [*]

  hernajs: no nevím, nevím - teďse rezolutně říká - nezahřívat - chladit, chladit, chladit. Já mám doma preventivně Otobacid - Honzina si do dneška /je mu 10/ minimálně jednou do roka projde zánětem středního ucha - on prostě smrkat nebude a nebude.

  superkarma: 0 15.03.2006, 15:17:05
 9. avatar
  [16] janato [*]

  Kuře:Díky za odpověď.No, u nás to mělo ze začátku taky tenhle akutní průběh, ale pak se to změnilo, dokonce malý nemíval ani teploty.V pátek jedeme na kontrolu, kde nám řeknou, jak to teď vlastně vypadá.

  superkarma: 0 15.03.2006, 10:46:15
 10. avatar
  [15] Kuře [*]

  Jinak jsme získali velice dobrou zkušenost s homeopatiky na posílení obranyschopnosti v oušku, ale už se prý k nám nevozí. A taky jsme měli nějaké bylinkové kapky, které pomáhali ředení hlenu. Ty byli taky fajn. Nejlepší byl Rhinopront, ale ten už se nevyrábí.

  superkarma: 0 15.03.2006, 10:33:26
 11. avatar
  [14] Kuře [*]

  janato: U nás to bylo vždycky celkem rychlý, bolest v ouškách a do půl hodiny 39 horečka.
  Ale největší malér byl, že jí při druhém zánětu jejího života pan doktor na pohotovosti to ouško píchl špatně a vytvořila se nějaká divná infekce. A ta se držela.
  Nakonec byla i na odstranění nosní mandle, ale největší potíž byla ta pitomá infekce. Malá je už OK, následky naštěstí nemá, ale hodně si prožila. Jednu dobu jsme dokonce byli i v domácí izolaci.
  Nicméně mě těší, že ten pan doktor už na pohotovosti neslouží. naše ORL mu udělala takovou ostudu, že ho už neberou.

  superkarma: 0 15.03.2006, 10:31:14
 12. avatar
  [13] Alfinka [*]

  Trpěla jsem na to jako malá,jen si pamatuju,že mi to píchali.Mandlu mi nevytrhli,myslím,že rodiče to nechtěli.Do teď se bojím chodit k ušnímu Ale slyším dobře,následky to nezanechalo.

  superkarma: 0 15.03.2006, 10:03:13
 13. avatar
  [11] janato [*]

  Kuře:nevím přesně, jak u vás záněty probíhají, ale lékaři nedoporučili nějakou další léčbu?Myslím třeba vytržení nosní mandle?Při opakovaných zánětech hrozí přece zhoršení sluchu.Docela by mě zajímalo, jaký názor na léčbu mají lékaři zase někde jinde.

  superkarma: 0 15.03.2006, 09:32:40
 14. avatar
  [10] Kuře [*]

  Teda já už jsem zkušený "ušoléčitel", páč to absolvovala asi 12x během jednoho roku. A asi tak z poloviny jsme to ustáli bez ATB. Pokud jsme nešli na pohotovost. Tam totiž rovnou ucho píchli a bylo. Pak už ATB byly jasný. Naše dvorní ušařka je proti podávání ATB, takže je píše jenom v nezbytně nutné míře. Dostáváme přímo v ordinaci speciální kapky, které sama míchá.
  Jinak se nám oplatilo v případě podezření na zánět do ouška teplou Alpu (vstříknout injekční stříkačkou) a dát Brufen (nikoliv Paralen!!!). A pak honem volat na ORL. V noci Alpu po dvou hoďkách , Brufen po čtyřech (i bez horečky, kvůli protizánětlivým účinkům) a ráno volat ORL. Pokud možno se vyhnout pohotovosti, tam to vždycky dopadlo strašně.

  superkarma: 0 15.03.2006, 09:07:37
 15. [9] Bébina [*]

  Ja jsem coby mala mela zanet stredniho ucha velmi casto, dalo by se to pocitat na desitky a nepamatuju, ze bych nekdy kvuli tomu dostavala ATB. Zanet jsem mela tak casto, ze bych mohla jist ATB prakticky bez prestavky. Zadne nasledky na sobe nepocituju, slysim dobre.

  superkarma: 0 15.03.2006, 09:06:19
 16. avatar
  [8] janato [*]

  Katka.h:My jsem taky pokaždé nedostali ATB, lékař posoudí, jestli je nutné je nasadit podle dané situace(stav bubínku,případné teploty, atd.) .Někdy stačily ušní kapky. Jinak mandli nám vytrhli, ale přestože tenhle zákrok u většiny dětí pomůže, tak u nás tomu tak nebylo.

  superkarma: 0 15.03.2006, 08:42:03
 17. avatar
  [7] Hysteria [*]

  Sláva, těmto trablům zvoní hrana,čeští vědci našli vakcínu proti zánětu středního ucha!Jen musíme mít ještě chvilku strpení.

  superkarma: 0 15.03.2006, 08:26:02
 18. avatar
  [6] Petronilka [*]

  Katka.h: My jsme také vždycky neměli antibiotika, někdy jsme ten zánět podchytili včas a tak nám dokotorka dala jakoby zkušební dobu na vyléčení kapkami do uší a někdy to pomohlo.Když už byl zánět silný, nasadila antibiotika vždy.

  superkarma: 0 15.03.2006, 08:23:46
 19. avatar
  [2] janato [*]

  Vakcína je účinná ale jenom proti infekcím způsobenými bakteriemi(nejčastěji pneumokok), virové záněty středouší neřeší a špatnou funkci Eustachovy trubice, spojující ucho s nosem, také ne.I tak vakcína hodně dětem pomůže, jsem ráda. Se synem jsme měli velké problémy s opakovanými záněty středouší, které bylo třeba už dvakrát řešit voperováním tzv. ventilačních trubiček, které zatím pomohly v léčení. Přeji všem maminkám zdravé děti!

  superkarma: 0 15.03.2006, 07:06:32
 20. [1] tanecnice [*]

  Super, NE POPRVE JSEM PYSNA NA NASE VYZKUMNIKY!!!!BRAVO

  superkarma: 0 15.03.2006, 04:53:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme