Zdraví

Zánět středního ucha – nejčastější bolístka dětí

ear

Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Vaše dítě se někde nachladí, dostane rýmu a teploty, když se zdá, že už je z nejhoršího venku, teplota znovu vyskočí a dítě navíc začne být plačtivé a stěžuje si, že ho bolí ouško. Naložíte ho do auta a vaším cílem bude zřejmě ordinace ORL (ušní, nosní, krční).

Záněty středního ucha patří mezi nejčastější infekční onemocnění v dětském věku. Uvádí se, že až 62 % dětí do jednoho roku a až 84 % dětí do tří let věku prodělalo alespoň jednou akutní zánět středního ucha a výskyt v posledních 25 letech narůstá. Toto onemocnění patří u dětí mezi nejčastější bakteriální infekce a zároveň mezi nejčastější důvody předepsání antibiotik.

Nemoc se objevuje nejčastěji mezi 6. a 18. měsícem věku. Děti, které poprvé onemocní akutním zánětem středouší před dosažením jednoho roku věku, často trpí záněty opakovaně. Častěji přitom postihuje chlapce než dívky.

Nemoc má několik různých forem, ale nejčastěji se právě u dětí setkáváme s hnisavým akutním zánětem.

Příčiny

Tato onemocnění jsou častou komplikací virové infekce horních cest dýchacích (chřipka, nachlazení…), kdy infekce způsobí otok v oblasti nosohltanu. Vlivem ztížené průchodnosti sluchové trubice vzniká podtlak. Pokud bakterie nebo viry z nosohltanu prostoupí sluchovou trubicí až do středního ucha, vzniká zánět. Rodiče to dětem nejčastěji vysvětlují zjednodušeně tak, že se jim rýma dostala do uší.

uchoNa vzniku akutního hnisavého zánětu se podílí velké množství faktorů. K nejčastějším patří infekce (obvykle bakteriální nebo virová), porucha funkce sluchové trubice, zbytnělá nosní mandle, rozštěp patra, stav imunity, alergie, zevní prostředí a někdy i sociální faktory. Vzhledem k častému výskytu středoušního zánětu u novorozenců a malých dětí je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem strukturální nezralost a porucha funkce sluchové trubice, případně nezralost imunitního systému celkově.

Dalším z rizikových faktorů, jak už bylo řečeno, je dětský věk. Dalšími jsou například předčasný porod, nízká porodní hmotnost, nekojení.  Ač by vás to možná nenapadlo, i počet sourozenců hraje roli. Čím víc jich má, tím je riziko vyšší. Svou roli hraje i chladné počasí nebo pasivní kouření, jemuž své děti vystavují rodiče kuřáci. Za zmínku stojí i používání dudlíků. „Když má dítě rýmu a dáte mu dudlík, nemůže pořádně dýchat pusou, protože tam je ten dudlík, a nemůže dýchat pořádně ani nosem. Uvnitř celé soustavy se pak tvoří podtlak, který může tu infekci vtáhnout až do středního ucha,“ vysvětluje ušní lékař Viktor Chrobok.

Příznaky

Prudké hnisavé středoušní záněty se projevují typickými místními i celkovými příznaky. V případě místních jde o bolest, tlak a šelest v uchu, otok a zarudnutí, hnisavý výtok z ucha či nedoslýchavost. Při vyšetření otoskopem (ušním zrcátkem) je rovněž patrný zarudlý bubínek.

V rámci celkových příznaků se pak objevuje teplota, nechutenství, závrať, zvracení nebo průjem, podrážděnost, pláč.

U dětí do dvou měsíců se záněty projevují především příznaky zánětu horních cest dýchacích a horečkou. V tomto věku se jedná zejména o chlapce, kteří zároveň trpí zánětem průdušek a průjmy. Na druhé straně u 70 % případů bakteriálních zánětů středního ucha u kojenců nejsou přítomny horečky ani změny v krevním obraze.

Léčba

Se zánětem středního ucha se můžete vypravit k pediatrovi, ale lepší řešení je odborný lékař na ORL, který si dokáže poradit i s komplikovanějším onemocněním.

uchoMezi hlavní způsoby léčby patří užívání antibiotik a proříznutí bubínku. Antibiotika mohou pomoci v případě, že je zánět způsobem bakteriemi (nejčastěji některý z druhů pneumokoka). Antibiotika je třeba užívat s rozmyslem, protože, jak známo, dochází k rezistenci oněch mikrobů – na antibiotika si zvyknou, vytvoří si proti nim bariéru, a sníží tak jejich účinnost. Dále jsou vhodné léky proti bolesti, kapky do nosu, a v případě výtoku z ucha také ošetřování zvukovodu. Při proříznutí bubínku jehlou dojde k uvolnění nahromaděného sekretu ze středoušní dutiny.

Někdy rodiče léčí zánět „podomácku“ přiložením teplého obkladu, který má zánět z ucha „vytáhnout“. Řeč je o protržení bubínku a odtoku sekretu. Většina lékařů však s touto metodou nesouhlasí. „Když se bubínek protrhne, zůstane v něm větší díra, než kdyby byl chirurgicky rozříznut v ordinaci. Takové zranění se také hůře hojí a v těch vážnějších případech můžeme hovořit i o poškození sluchu,“ tvrdí odbornice Zuzana Králová a dodává: „Použít ale můžete obklad studený, který nejen zánět zastavuje, ale zároveň uleví od bolesti.“

Prevence

Záněty středního ucha mohou být doprovázeny bolestí, opakovaným užíváním antibiotik, zhoršením sluchu a mohou mít vliv na vyjadřovací a komunikační schopnosti dítěte. Je proto důležité věnovat se hlavně jejich prevenci. Prevence zánětů středního ucha jako takových je založena na zásadách správné životosprávy a předcházení zánětům horních cest dýchacích. Svou roli hraje i správná technika smrkání a kapání nosních kapek.

Další z možností je očkování. Nelze sice očkovat proti zánětům středního ucha, ale existuje očkování proti jedné z nejčastějších příčin zánětů bakteriálního původu – proti pneumokokovi. Kromě zánětů středního ucha navíc poskytne ochranu i před řadou jiných nemocí (například pneumokoková meningitida).

U chronických a často se vracejících zánětů je možné přistoupit k odstranění nosních mandlí, operace bubínku, při níž je zavedená ventilační trubička, nebo operace spánkové kosti.

Měla jste zánět středního ucha? A co vaše děti? Nechala byste je očkovat?

   
20.08.2009 - Nemoci - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [8] valjusa [*]

  Já na záněty celkově dávám třeba curenzym, jako prevenci a doplněk stravy. Rozsáhlý zánět je jasně na návštěvu doktora. Důležitá je prevence, dobré smrkání a teplo.

  superkarma: 0 11.07.2010, 07:36:04
 2. avatar
  [7] Losarim [*]

  Moje starší dcera měla zánět stř ucha už mnohokrát. 10krát jí to buď píchali nebo jí to prasklo samo. Je jí pět let a pozoruji, že špatně slyší, a zrovna včera jsme opět kapaly do ucha, že prý bolí. Má permanentně rýmu a i když hodně smrká (protože ví, co by jí jinak čekalo), záněty se stále vracejí. Už ani doktorka si neví rady..... jsem z toho opravdu nešťastná, vyzkoukšely jsme snad všechny možné i nemožné babské rady a stále jsme na začátku......Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 25.08.2009, 10:21:22
 3. avatar
  [6] Tulinka [*]

  blanca — #4 OlgaMarie — #5 Dceři bude taky letos 12roků.Je to zvláštní,ale já u ní zánět zjistím až když jí to praskne a vytéká jí hnis z ucha až pak si ztěžuje na bolest.A to hned druhý den běžíme na ORL  kde dostane antibiotika.Takže při každým mytí hlavy,koupání v bazénu atd.dáváme špunt do ucha.Letos ji i poprvé vadil hluk při letu.

  Nevím do kolika let je vhodné očkovat proti pneumokokovi,třeba by ji to i pomohlo Sml80 Nosní mandle vyržený má,ale stejně trpí na záněty hor.cest dýchacích,ve škole to bohužel neuhlídají,aby smrkala,což je důležitý.

  Hrozný na tom je,že když ji to bude takhle dál praskat,tak nás dr.upozornila,že ji protržená chrupavka(bubínek) může tvrdnout a ona časem na to postižené ucho špatně slyšet.

  superkarma: 0 20.08.2009, 22:37:11
 4. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Jitulinka — #3 Syn měl dokonce za zánětu stř. ucha zánět mozkových blan. Pak mi poradil starý ušní lékař, ať s ním nediskutuju a hned, jak řekne, že ho píchá v oušku, vymačkám kus vaty v odražené vodě s octem, dám za ucho, na to igelit a zavážu mu hlavu na noc. Nikdy už zánět neměl a dceři je to dělala preventivně a také tomu ušla.

  1. na komentář reaguje Jitulinka — #6
  superkarma: 0 20.08.2009, 21:31:17
 5. avatar
  [4] blanca [*]

  Jitulinka — #3 Tak on to naštěstí nemá po zánětu, ten měl jen jedinkrát, to mu bylo asi 1,5 roku, od té doby naštěstí ne, bude mu letos 12. Tu plastiku by mu právě museli udělat, protože mu ten bubínek pořád ještě nesrostl, tak když nepomůže leptání, půjde na plastiku. Dcerky je mi líto, co si musí vytrpět Sml79

  1. na komentář reaguje Jitulinka — #6
  superkarma: 0 20.08.2009, 21:10:38
 6. avatar
  [3] Tulinka [*]

  blanca — #2 Dcera na plastice bubínku byla někdy před rokem a půl a stejně ji to nepomohlo.Zánět má tak 3-4x do roka Sml15

  1. na komentář reaguje blanca — #4
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #5
  superkarma: 0 20.08.2009, 20:30:57
 7. avatar
  [2] blanca [*]

  syn má už 5 týdnů protržený bubínek v uchu, sice ne od zánětu, ale ze skákání do bazénu Sml28 zrovna dneska jsme byli na kontrole a má tam pořád větší dírku a nehojí se to. Tak mu to začali leptat, a když prý to nepomůže a nezahojí se to, budou mu dělat plastiku bubínku Sml3

  1. na komentář reaguje Jitulinka — #3
  superkarma: 0 20.08.2009, 18:27:50
 8. avatar
  [1] dazou [*]

  holky mely kazda zanet ucha 3x, jen jednou to byla pneumokokova infekce, takze ja ockovat nenecham.

  superkarma: 0 20.08.2009, 11:23:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme