Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Vaše dítě se někde nachladí, dostane rýmu a teploty, když se zdá, že už je z nejhoršího venku, teplota znovu vyskočí a dítě navíc začne být plačtivé a stěžuje si, že ho bolí ouško. Naložíte ho do auta a vaším cílem bude zřejmě ordinace ORL (ušní, nosní, krční).

Záněty středního ucha patří mezi nejčastější infekční onemocnění v dětském věku. Uvádí se, že až 62 % dětí do jednoho roku a až 84 % dětí do tří let věku prodělalo alespoň jednou akutní zánět středního ucha a výskyt v posledních 25 letech narůstá. Toto onemocnění patří u dětí mezi nejčastější bakteriální infekce a zároveň mezi nejčastější důvody předepsání antibiotik.

Nemoc se objevuje nejčastěji mezi 6. a 18. měsícem věku. Děti, které poprvé onemocní akutním zánětem středouší před dosažením jednoho roku věku, často trpí záněty opakovaně. Častěji přitom postihuje chlapce než dívky. Dá se říci, že předškolní dítě prodělá několikrát zánět středního ucha.

Nemoc má několik různých forem, ale nejčastěji se právě u dětí setkáváme s hnisavým akutním zánětem.

ucho

Příčiny

Tato onemocnění jsou častou komplikací virové infekce horních cest dýchacích (chřipka, nachlazení…), kdy infekce způsobí otok v oblasti nosohltanu. Vlivem ztížené průchodnosti sluchové trubice vzniká podtlak. Pokud bakterie nebo viry z nosohltanu prostoupí sluchovou trubicí až do středního ucha, vzniká zánět. Rodiče to dětem nejčastěji vysvětlují zjednodušeně tak, že se jim rýma dostala do uší.

Na vzniku akutního hnisavého zánětu se podílí velké množství faktorů. K nejčastějším patří infekce (obvykle bakteriální nebo virová), porucha funkce sluchové trubice, zbytnělá nosní mandle, rozštěp patra, stav imunity, alergie, zevní prostředí a někdy i sociální faktory. Vzhledem k častému výskytu středoušního zánětu u novorozenců a malých dětí je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem strukturální nezralost a porucha funkce sluchové trubice, případně nezralost imunitního systému celkově.

Příznaky

Prudké hnisavé středoušní záněty se projevují typickými místními i celkovými příznaky. V případě místních jde o bolest, tlak a šelest v uchu, otok a zarudnutí, hnisavý výtok z ucha či nedoslýchavost. Při vyšetření otoskopem (ušním zrcátkem) je rovněž patrný zarudlý bubínek.

V rámci celkových příznaků se pak objevuje teplota, nechutenství, závrať, zvracení nebo průjem, podrážděnost, pláč.

U dětí do dvou měsíců se záněty projevují především příznaky zánětu horních cest dýchacích a horečkou. V tomto věku se jedná zejména o chlapce, kteří zároveň trpí zánětem průdušek a průjmy. Na druhé straně u 70 % případů bakteriálních zánětů středního ucha u kojenců nejsou přítomny horečky ani změny v krevním obraze.

Léčba

Se zánětem středního ucha se můžete vypravit k pediatrovi, ale lepší řešení je odborný lékař na ORL, který si dokáže poradit i s komplikovanějším onemocněním.

Mezi hlavní způsoby léčby patří užívání antibiotik a proříznutí bubínku. Antibiotika mohou pomoci v případě, že je zánět způsobem bakteriemi (nejčastěji některý z druhů pneumokoka).

Pozor na rezistenci, na místě je vhodný výběr antibiotik

Antibiotika je třeba užívat s rozmyslem, protože, jak známo, dochází k rezistenci oněch mikrobů – na antibiotika si zvyknou, vytvoří si proti nim bariéru, a sníží tak jejich účinnost. Doporučena jsou tedy cílená antibiotika.

Dále jsou vhodné léky proti bolesti, kapky do nosu, a v případě výtoku z ucha také ošetřování zvukovodu. Při proříznutí bubínku jehlou dojde k uvolnění nahromaděného sekretu ze středoušní dutiny.

Prevence

Záněty středního ucha mohou být doprovázeny bolestí, opakovaným užíváním antibiotik, zhoršením sluchu a mohou mít vliv na vyjadřovací a komunikační schopnosti dítěte. Je proto důležité věnovat se hlavně jejich prevenci. Prevence zánětů středního ucha jako takových je založena na zásadách správné životosprávy a předcházení zánětům horních cest dýchacích. Svou roli hraje i správná technika smrkání a kapání nosních kapek.

Reklama