Parodontitida - zánět dásní -  je častější příčinou ztráty zubů než zubní kaz. Je způsoben zubním plakem, přilnavým filmem bakterií, který se neustále vytváří na zubech a v mezizubních prostorech. Pokud se správným čištěním neodstraní, dráždí dásně a způsobuje jejich zduření a následně zánět. Neléčené záněty jsou pak důvodem ztráty jinak zcela zdravých zubů.

paradontax

Dojde-li ke zduření dásní, může se u krčku zubu vytvořit dutý prostor, tzv. „chobot“ či „kapsa“. Jak počet bakterií roste, prohlubuje se i tento prostor. To způsobuje ústup dásní a odhalování stále větší části zubního krčku. Pokud není zánět léčen, může se zub uvolnit a je potřeba jej vytrhnout. Důležité je věnovat pozornost už prvním příznakům zánětu. Pokud objevíte během čištění zubů stopy krve, neřešte ho opatrnější péčí či dokonce omezenou frekvencí čištění. Zakládali byste si tak na další obtíže, které by nemuselo být už snadné léčit.

Jak jste na tom s krvácením dásní? Poznáváte některý z příznaků?

  • Gingivitida - dásně jsou kolem zubů silně začervenalé, zduřelé a při čištění zubů často krvácejí. Není-li léčena, může se dlouhodobá gingivitida změnit ve vážnou gingivitidu nebo v parodontitidu.
  • Paradontitida - je způsobena trvalou tvorbou plaku pod linií dásní – který se, není-li odstraněn, mění v zubní kámen a způsobuje záněty a krvácení. Dáseň začíná ustupovat, dochází k obnažení zubního krčku.
  • Pokročilá parodontitida - je způsobena trvalou přítomností bakterií, které způsobují další ústup dásní a uvolňování zubů. Může vést až ke ztrátě zdravého zubu.

Udělejte si TEST, zda jsou vaše dásně zdravé.

 

Zdravé dásně by během čištění krvácet neměly. Tlak kartáčku zdravá dáseň vydrží a krvácení tedy není způsobeno vaší neopatrností.

paradontax

Nový Parodontax Extra Fresh – pocit čistoty a svěžesti po celé hodiny

paradontax

Zubní pasta Parodontax Extra Fresh je výborným pomocníkem v boji proti zánětu dásní. V kombinaci s důkladnou hygienou zubů a mezizubních prostor je rychlým a spolehlivým prostředkem, jak mít zuby i dásně zdravé a bez zánětu. Nová varianta pasty – Parodontax Extra Fresh s fluórem má navíc opravdu svěží chuť, kterou ocení všichni, kdo si pocit svěžesti a právě vyčištěných zubů chtějí užít co nejdéle. Nová pasta Parodontax Extra Freshobsahuje 70 % aktivních látek, které pomohou s péčí o zánětlivé dásně.

Nenechte se odradit specifickou slanou chutí. Netradiční slaná chuť zubní pasty je dána složením z výtažků léčivých bylin a vysokým podílem hydrogenuhličitanu sodného. Už po několika dnech používání si na chuť zvyknete.  Parodontax je vhodný i pro těhotné ženy.

Zubní pasta Parodontax je k dostání v sítích drogerií a lékáren za obvyklou cenu 92,90 CZK

Zeptejte se svého zubaře, zda je vaše technika čištění správná. Jak pečovat o nemocné dásně najdete ZDE.

Reklama