Bulvár

Zamyšlení nad volbami: Jak volí srdce Evropy?

„Musí se to zaslinit?“ zamával obálkou zástupce mužské části populace směrem k volební komisi složené ze samých žen. Odpověď za léta manželské stáže správně tušil u té své, která ho dobráckým šťouchancem popostrčila k volební urně a s komisí si vyměnila výmluvný úsměv.

Víkend, který je za námi, měl kromě jiného odpovědět na otázku, jaký my Češi máme vztah k širšímu příbuzenstvu. A znovu se potvrdilo, že nás pramálo zajímá, co se děje za naší rohožkou. Řešíme své obyčejné starosti, které jsou obrovské, protože jsou na vlastní kůži. Přece tam někde v Evropě nemůžou tušit, jak se tady těžko žije. A úsměv, s kterým se to prý všechno zvládá lépe a sluší každému, tak ten taháme pomalu z popraskané paty. Zkrátka důvod pro nějaké okázalé výskání není a stejně o nás rozhodují druzí. Zvykli jsme si na to, protože je to pohodlnější. Ze tří druhů šunky si po dlouhém zvažování vybereme ten nejlevnější.

Pravda, občas si dovolíme výjimku a jako švec ze známé pohádky, který chodil z protestu tančit a zpívat za pomezní kámen, i my si nahlas zahurtujeme v hospodě, ve společnosti přátel nebo před televizní obrazovkou. A pak zahlédneme záběry z naší krásné země a srdce se rozbuší vzrušením, snad je tam i špetka vlastenecké pýchy, dáváme si však pozor, aby si toho někdo nevšiml. Bojíme se ukázat, že cítíme a ve skrytu duše dobře víme, co chceme. Jen té odvahy jít si za tím, té se nám nedostává.

Možná by pomohla skutečnost uvědomit si, že jsme-li srdcem Evropy, potřebujeme ji a ona nás. Nesmíme se tvářit, že její problémy nás nezajímají a nijak se nás nedotknou. Zvolíme-li si své zástupce do Evropského parlamentu, očekáváme, že oni budou prosazovat v rámci evropské rodiny naše zájmy. V žádné směrnici není uvedeno, že to je cesta lehká a vždy spravedlivá. Problémy, které přijdou s určitostí, mají vždy nějaké řešení.

Před deseti lety jsme s Evropskou unií vstoupili do regulérního svazku a nikdo netvrdil, že to bude snadné. Ovšem stejně jako ten špičkující pár u volební urny, zavázali jsme se tehdy k tomu, že spolu budeme v dobrém i zlém. A svým závazkům bychom měli dostát. Už třeba tím, že nepřestaneme věřit a trvat na tom, abychom si pro sebe vždy vybírali jen to nejlepší.

Ať Vám život chutná a voní tak jako mně. :)

Hana Novotná

   
26.05.2014 - Společnost - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [4] peetrax [*]

  slávenka — #3 zatím jsem od své plnoletosti nevynechala ani jedny volby, ale chápu i ty, co prostě volit nejdou.

  superkarma: 0 26.05.2014, 14:32:25
 2. [3] slávenka [*]

  peetrax — #1 mám úplně stejný názorSml15

  1. na komentář reaguje peetrax — #4
  superkarma: 0 26.05.2014, 14:31:11
 3. [2] MaVy [*]

  srdce Evropy Sml16 v jejím centru jsme a vždycky budem-pokud teda nepřijde nějaká pohroma,svazek s EU s tím nic neuděláSml23, budeme tu i kdybychom se s EU rozešli,nebudem se přesouvat jinam třeba do AfrikySml80

  superkarma: 0 26.05.2014, 13:28:32
 4. avatar
  [1] peetrax [*]

  Myslím, že lidi hlavně odrazuje to, že se od nás dostane jen 21 poslanců, kteří tam stejně nic zásadního nedokážou.

  To, že každý bude hrabat jen pro sebe a na svoje voliče se vykašle, je koneckonců názor, který slýchám při každých volbách (patnáctým rokem se vyskytuji ve volebních komisích) a když se kolikrát ukáže, že to tak vlastně doopravdy v mnoha případech bylo, jsou lidé znechucení a příště už volit nejdou. Maximálně do obecního zastupitelstva, protože to je jim nejblíže a tam aspoň kandidáty znají.

  1. na komentář reaguje slávenka — #3
  superkarma: 0 26.05.2014, 13:13:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme