Domácnost

Zamyšlení nad svátky jara

A jsou zase před námi - Velikonoce. Těším se na to, co symbolizují pro mě, nevěřící - jaro, barvy, pohodu a mláďátka. A taky se děsím toho, až otevřu nějaký časopis pro ženy. Proč? Posuďte sami: „…Nezapomeňte na nápaditou výzdobu celého bytu, při které se uplatní zejména kočičky…“ a odjinud: „…k narciskům ve váze - dvacet jich postačí - můžeme přidat náruč vrbových proutků…také květy sněženek, nakupené v misce, mohou být ozdobou našeho stolu…“ a mě vždycky zatrne.

Vždycky si vzpomenu, jak jsem jako malá holka chodívala se svým dědečkem myslivcem po lese a jak mi vyprávěl, že zvířátka jsou po zimě slabá a jak jsou vděčná za jakýkoliv lísteček a pupen, kterým si mohou přilepšit ke svému jídelníčku. A na včely, které vylétají z úlu a taky na to, jak nám hynuly na zahradě, když soused vykácel velké jívy, které zasadil už jeho prapraděd.

Sama mám ráda velikonoční výzdobu, chystám ji dlouho dopředu, ale netrhám kytky, snad jen ustřihnu ty, které mi zajíci na zahrádce polámou, kočiček dám tři čtyři proutky do líta. A ta zeleň, která k Velikonocům patří? Naše babičky zasely do misky trošku čočky - roste rychle a krásně. Já mám v bytě morčátka, takže na všechny stoly u nás přijdou misky s obilím.

A po svátcích je dostanou morčátka jako zákuseček na konec oslav. Kdybych měla kočičky nebo kocourky, taky by mu obilí přišlo k chuti. No a v kuchyni na stole mezi solničkou a pepřenkou sedí malé papírové kuřátko v misce s řeřichou. Ta roste rychle, vyroste i na namočené vatě a když už kuřátko přerůstá, nakrájíme si ji na chleba.

A jaký názor máte vy?
   
26.03.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Stejně není nic hezčího než pletená kuřátka v setém mladém obilí

  superkarma: 0 22.11.2003, 21:24:11
 2. avatar
  [25] Simba [*]

  čočku? To jsem neznala ...zkusím na jaře vypěstovat.

  superkarma: 0 10.11.2003, 11:55:20
 3. avatar
  [12] Landriel [*]

  Taky jsem vysela čočku, ale dala jsem ji na parapet a u nás tak topí, že mi do rána totálně zaschla. Budu ji muset dát jinam. A jinak koupím kytky v květinářství, a cibulovinky v květináčích, narcisky, hyacintky a tulipánky, ty miluju. Mám barevná vajíčka z točené vaty na stužce, plyšová housátka, ty letos nebudou, protože jsou moc malá, právě tak do pusinky , a možná obarvím nějaké to vajíčko.

  superkarma: 0 26.03.2003, 15:19:49
 4. avatar
  [11] sarobrouk [*]

  Teš jsem byla v obchodě a koupila si krásné narcisky. Ta řeřicha do nějakých platíček od vajíček nakombinovaná s batikovaným vejcem zní moc dobře. Vytvořím.

  superkarma: 0 26.03.2003, 14:47:28
 5. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Vždycky si vzpomenu na jeden díl nějakého večerníčku (už nevím, co to bylo), jak včelka hladověla, protože děti vytrhaly všechny kočičky. Zajímavé je, že moji psi, když vidí někoho jak otrhává keře, tak na něho štěkají. Přitom je to nikdy nikdo neučil a na ostatní lidi ani neštěknou. Že by samochranný přírodní systém?
  Jinak na velikonoční výzdobu jednoznačně dávám přendnost pěstovanému obilí, i když poslední dobou na ty přípravy nemám moc času.

  superkarma: 0 26.03.2003, 13:34:04
 6. avatar
  [9] JK [*]

  pajda: Moc hezky vypadá, když se dá kousek vaty do vyvařené půlky skořápky od vajíčka a navlhčí a na to se vyseje řeřicha, může se usadit do stojánků na vajíčka na měkko nabo i do klasických papírových obalů od vajíček (můžeme barevně doladit s interiérem) a mezi posadit obarvená vajíčka (hezká jsou klasicky hnědá z cibulových slupek "nabatikovaná" třeba zajímavými lístečky). Takových řeřichových zahrádek můžeme mít kolik chceme a přírodě neublížíme.
  Tak to jsou moje tipy.

  Jen tak mezi námi letos se mi moc líbí krásná nadýchaná umělá peříčka.

  superkarma: 0 26.03.2003, 11:45:03
 7. avatar
  [8] pajda [*]

  iren: když jsem to zkoušela, vyrostla asi za deset dní, ale nenaklíčila všechna. Já jsem ale vzala čočku normálně ze spíže, tedy starší...když bude čerstvě koupená, tak by měla naklíčit v pohodě. Doporučila bych asi tak 10 - 14 dní a když se nezadaří, tak ta řeřicha je za týden celkem pěkná...Jinak jak čočka, tak obilí musí klíčit po tmě, řeřicha ne.

  superkarma: 0 26.03.2003, 10:17:06
 8. avatar
  [5] sarobrouk [*]

  Čočka by mě vůbec nenapdala a s tou řeřichou to taky není špatný nápad. Jdu do toho. Jenom nevím jak dlouho dopředu. Řericha roste asi týden ne? A čočka? Už bych asi měla začít, že? Já totiž taky nemám ráda otrhávání potravy pro včelky.

  superkarma: 0 26.03.2003, 09:20:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme