Vztahy

Zamyšlení k ranní kávičce

První příklad z ciziny

V novinách jsem četla, že ve vesnici v Horním Rakousku si stěžovali ochránci zvířat na jednoho obyvatele, že týrá krávu, tele a psa hladem a žízní. Po zásahu policie se zjistilo, že osmdesátipětiletý pán je na tom tak špatně, že se nestará ani o sebe, neví jak se jmenuje a kdy se narodil. Stížnost mu zachránila život. Je zarážející, že sousedé se zajímali o zvířata a ne o osud jejich přestárlého majitele.

Druhý příklad z našeho města

Podvodníci si vyhlédli starou paní z přízemí domu, kde se dělala rekonstrukce. Jednoho dne k ní vešla paní s listinami a pod záminkou kontroly vody v koupelně se tam s ní zavřela. Mezitím kdosi vešel, prohledal celý byt, sebral nějaké šperky a veškeré peníze. Stařenka to nahlásila na policii – nikdo se tam ani nepřišel podívat.
Na sociálce jí sdělili, že než si sežene nutná potvrzení, uběhnou 2 měsíce, ona mezitím 2x dostane důchod a na nic nebude mít nárok.

Třetí příklad z naší ulice

Stará paní, aby vyhověla mladým, vyměnila krásný byt na Vinohradech za malý na sídlišti. Ztratila tím spojení se známým prostředím, kamarádkami.
Mladí jen sebrali peníze a více za ní nepřišli. Lidé z domu se jí začali vyhýbat, protože každého zastavovala a chtěla se bavit.
Časem za ní začal chodit vnouček – potřeboval prodat její byt…Stará paní spáchala sebevraždu.

Ruku na srdce – víme, jak žijí naši rodiče, babička, teta, nebo pán z přízemí?
Jsme ochotni se bavit s paní, co opakuje stále to stejné, když my spěcháme?
Všimneme si vůbec, že vedle nás někdo umírá?
Nepatří tento náš nezájem náhodou také do kategorie duševního týrání?   

            
   
03.09.2003 - Láska a vztahy - autor: Jitka Kubíková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [127] Ťapina [*]

  Co je na tom případu č. jedna zarážejícího? Hladová zvířata se ozvou, nemocný starý člověk není vidět ani slyšet. Nehledejte za tím neúctu ke stáří ani upřednostňování zvířat, takhle to často je, že se problém člověka projeví díky zvířeti. Proto bych doporučovala všem starým lidem, kteří žijí sami, pořídit si aspoň pejska nebo kočičku - když se něco stane, sousedé vás najdou včas.

  superkarma: 0 30.11.2003, 09:41:54
 2. [126] Martas [*]

  Stari neni radostne nejen kvuli reakcim okoli, ale i kdyz mate rodinu, ktera vas miluje a poskytne potrebnou peci, zdravotni problemy zivot cini tezko snesitelnym..I kdyz vyjimky potvrzuji pravidlo..

  superkarma: 0 05.09.2003, 11:54:37
 3. [125] Mína [*]

  No, já si myslím, že se důchodu snad ani nedočkám. Třeba to bude lepší, zatím nemám našetřeno ani na domov důchodců

  superkarma: 0 04.09.2003, 22:25:18
 4. avatar
  [124] vrbička [*]

  A to já jsem si vyhlídla místo domovu důchodců pěkný blázinec - velká zahrada, lavičky... Stejně se důchodu nemůžu dočkat v normálním stavu.

  superkarma: 0 04.09.2003, 21:19:51
 5. avatar
  [121] Týna [*]

  Budoucí důchodkyně: já mám taky v jižních čechách jeden domov důchodců vyhlídnutý... taky říkám, že raději s holkama (babkama) než na obtíž mladejm...

  superkarma: 0 03.09.2003, 22:04:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [116] Sanofi [*]

  Sandy: Smutné.....ale docela Tě chápu.

  superkarma: 0 03.09.2003, 20:26:52
 2. avatar
  [115] Sanofi [*]

  Moje babička byla celý život skvělá. Žila vlastně jen pro nás-své děti a svá vnoučata a později pravnoučata. Když na stáří onemocněla, vyvstal problém, kdo se o ni bude starat. Vzala si ji k sobě má sestřenice, o které jsem si vždy myslela,že je to poletucha a vychcaná potvora. Když se začala starat o babičku nevycházela jsem z údivu. Tak skvěle o ni pečovala a tak krásné prostředí jí na sklonku života připravila,že jsem musela hluboce smeknout. Babička nakonec zemřela v nemocnici a za ruku držela moji sestřenku.

  superkarma: 0 03.09.2003, 20:24:39
 3. avatar
  [108] Dudlajlama [*]

  Myslim si, ze stari nemusi byt vubec smutne, uz mame s moji nejlepsi kamaradkou vyhlidnuty jeden pekny domov duchodcu, posazeny primo v lese, lavicky a prochazky kolem dokola, tam budeme ucucavat cinzanko, vzpominat na mladi a drbat, az se z nas bude kourit. Nevim, cim to je, v Kanade jsou ale stari lide hodne jini nez v CR. Babicky se nahodi od hlavy k pate do ruzoveho a vyrazi na dovolenou, dedeckove casto hraji golf (zde bezne dostupny a ne luxusni zalezitost), hodne chodi na dlouhe prochazky, proste jsou nesmirne aktivni az do vysokeho veku a v tom mozna bude to kouzlo. Na protivneho cloveka tu narazite jen vyjimecne, v obchodech si lide uhybaji a omluvi se, kdyz vam jenom narusi drahu vaseho pohybu. Teprve tady jsem si uvedomila, jak jsou na sebe lide v CR casto neurvali, viz prostredky MHD, frontove bojovnice atd. Nemuze to byt prece jenom dusledek komunisticke vychovy?!

  superkarma: 0 03.09.2003, 18:43:39
 4. [106] Lojen [*]

  Těm podvodníkům , dětem a vnukovi z 2 a 3 příběhu bych zpřerážela ruce a nohy.

  superkarma: 0 03.09.2003, 18:12:10
 5. avatar
  [105] Ťapina [*]

  Ono nezáleží na věku, ale na životním postoji. Mně je 23 a mám několik kamarádek (a to skutečných kamarádek) ve věku od 40 do 50 let, mají dcery skoro v mém věku, ale pokecám si s nimi stejně dobře jako s vrstevníky.

  superkarma: 0 03.09.2003, 17:53:46
 6. avatar
  [104] Exupery [*]

  gryzli: Myslím, že lidí, kteří si líp rozumí s vrstevníky než s rodiči není jen mnoho, ale většina. A dokonce si myslím, že tak bylo i dřív. Neznamená to, že mám kamarády jaksi radši, ale že se s nimi logicky mnohem líp hledám (nebo ani hledat nemusím) společné téma. I když já si třeba s rodičema rozumím dost dobře oproti většině mých kamarádů. Je to těžký, oni je mají dost často rozvedený a to taky ztěžuje situaci.

  superkarma: 0 03.09.2003, 17:50:33
 7. avatar
  [97] Sama [*]

  Taky máme v baráku důchodce. říká, že musí mít na dveřích přidělaný schůdek, protože je malinká, ale ví o všem. Často si ty dveře i pootevře, aby jí nic neuteklo. Jednou se mojí mamči ptala, jestli se rozvádím, že už tam dlouho mého muže neviděla :-) Děs běs

  superkarma: 0 03.09.2003, 16:27:00
 8. avatar
  [90] Exupery [*]

  Meryl: Hmm, já nevím, zatím jsem s kočárem jela jenom jednou a to tramvají, ta nijak nezatáčela a nebyl to ten hlubokej kočár. Uvidíme až se k tomu dopracuju. Spíš mám problém s pouštěním těhotnejch. Pustím většinou ty fákt hodně těhotný a nebo dělám, že jsem vstala kvůli něčemu jinýmu. Mám strach, že pustím nějakou, co je jenom tlustá a ona se urazí Přítelova sestřenice si nedávno prej koupila nějaký kratičký tričko a rovnou si ho nechala na sobě a pokladní jí povídá: "No jo, moje dcera je taky ve 4, měsíci a taky to takhle nosí." Ta se naštvala, mluvila o prodavačce jako o k***ě...

  superkarma: 0 03.09.2003, 15:33:19
 9. avatar
  [89] kubikm [*]

  K manželovi do čekárny chodí hodně starých lidí, někteří nic nepotřebují, ale chodí si tam popovídat, protože nějak vymizely ty kluby důchodců, radnice na to nemají peníze.
  Stejně tak se stahují k Tesco autobusům, zdarma se tam svezou, pocourají, poklábosí a zdarma jedou zpět - alespoň jak to pozoruju tady u nás

  superkarma: 0 03.09.2003, 15:13:28
 10. avatar
  [88] Efča [*]

  Ježiš tak to je hrůza, takovéhle čtení ke kávě Je mi těch starých lidí fakt líto

  Ještě že ta naše babička po sedmdesátce a spoustě těžkých operacích zvládá s přehledem dirigovat celou rodinu a sledovat novinky z celého městečka

  superkarma: 0 03.09.2003, 15:09:31
 11. avatar
  [86] Exupery [*]

  Veruška: Sorry, ale mě přijde divný, že by ženská s kočárkem měla mít výsadní právo na sezení. Proč? Místo na kočárek jistě, ale proč bych jí měla pouštět sednout?

  superkarma: 0 03.09.2003, 15:03:43
 12. avatar
  [85] Veruška [*]

  Mě je starých lidí taky líto, ale těch, kteří jsou nemohoucní atd. Ti důchodci, co potkávám v obchodech a v MHD jsou opravdu děsní. O tom, jak se rvou na místo, kde sedím, už se psalo - ani berle je neodradí, přesně jak někdo psal: mladý=zdravý. Přitom babka má 2 berle, bus odjíždí, ona je dá do podpaždí a běží jak o život. Já bych takovou rychlost nevyvinula Někdy mi přijde, že vše dělají naschvál - naschvál jezdí v dopr.špicce atd. Když jsem jela s kočárkem a dovolila si osazenstvo, co si dřeplo na místa pro matky s kočárkem je upozornit, ať se uhnou, vládla v buse velmi nepřátelská atmosféra. Nehledě na to, že důchodcům furt přidávají. Mě oslovení mladá paní nevadí, furt lepší než stará panno

  superkarma: 0 03.09.2003, 14:55:45
 13. avatar
  [83] Exupery [*]

  Medvěd: Moje prababi v jednom žila asi dvacet let, nejdřív totiž měla tuberkulózu a byla tam dlouho v sanatoriu a pak už nechtěla domů, nehledě na to, že se o ní neměl kdo starat, babi pracovala a nikoho jinýho neměla. Byla tam naprosto spokojená a když jsme jí o prázdninách vzali na pár týdnů na chatu, tak každej den destkrát opakovala, kdy už půjde domů. V dalším domě pracuje moje matka. Je tam jenom asi 12 babek a některé z nich chodí na noc a na víkend domů a děti je tam vozí jako do školky. Ale pár jich tam je furt. Asi před dvěma lety tam máma vzala i naší babi (tchýni) a tak si konečně trochu odfrkla teta, která se o ní starala 24 hodin denně. To prostě nejde.
  A že jsou lidi ke stáru zlí je známá věc. Naše babi by se vždycky rozdala, byla by o hladu hlvně aby komukoli jinýmu něco dala. A teď říkala máma že kouká jinejm bábám do talíře, jestli nedostaly o jeden lívanec víc, přitom si všechny můžou chodit přidávat do nekonečna a máma smaží a smaží. Ale je pravda, že tohle není úplně běžnej důchoďák.
  Prostě mi nepřijde, že člověk, který dá rodiče do DD je nějaká Matka mýho přítele už teď v 49 letech prhlašuje, že nechce aby se o ní někdo staral a už má zálusk na jeden místní důchoďák. Ale ten asi bude tak drahej, že ho ze svýho budoucího důchodu neutáhne a to teď vydělává kolem 70.000,- měsíčně

  superkarma: 0 03.09.2003, 14:35:54
 14. avatar
  [77] Vladunka [*]

  Je to opravdu hodne ruzne. Kdyz vidim v MHD babicku, ktera s namahou chodi, tak samozrejme hned misto uvolnim, ale kdyz pristoupi zmalovana "dama" kolem 70satky, tak to se teda ani nehnu, a prave tento typ by vas nejradsi z toho sedadla vynesl v zubech. Jednou v metru me dokonce jedna takova malem srazila holi do kolejiste, jak se hrnula k eskalatoru.Samozrejme v ranni spicce, to maji asi nejvic naspech.

  superkarma: 0 03.09.2003, 14:04:00
 15. [75] lea [*]

  faktem je, že o své nejbližší bychom se měli všichni postarat a nevyužívat jejich bezmocnosti. Pravda je ovšem taková, že dětičky a vnoučata si na své babičky a dědečky vzpomenou vždy, když přijde důchod, lidi jsou prostě hyjeny hnusné.

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:45:09
 16. avatar
  [73] Agátka [*]

  medved: no nevim jak to vypadá v domově důchodců, ale maminka bydlí s přítelem v domě s pečovatelskou službou a nestěžuje si.Je jí sice 47,ale můžou tam mít třeba nebo .

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:41:18
 17. [72] tventula [*]

  I oni budou jednou staří.Tak by se potom neměli divit,když se jim to taky stane.Snad se jim to vrátí i s úroky.Je to odporné.

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:27:59
 18. avatar
  [71] medved [*]

  Exupery: myslis ze domov duchodcu neni neco strasnyho ? byla si nekdy v nejakym ?
  ja v jednom pracovala, v Nemecku a reknu ti...ja bych tam nechtela zit ani 5 minut...meli tam fantasticke vybaveni, nesmirne ochotny personal, ale ti lidi tam ....uprimne...byla to cekarna na smrt a vsichni to vedeli a podle toho se chovali...intrikarili, chovali se vuci svym spolubydlicim neurvale...proste se tam vicemene kazdy s kazdym nenavidel
  moje maminka rika, ze stari v lidech prohlubuje spatne vlastnosti...nikdy jsem tomu neverila, ale tam jsem to na 100% pochopila...jim uz na nicem nezalezelo...chybela i ta elementarni lidske slusnost
  ale je fakt, ze to byli opravdu velmi stari lide...pod 80 tam snad nebyl skoro nikdo....

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:19:08
 19. avatar
  [70] marcellina* [*]

  Wiki, no nic jinyho mi nezbyde, ale kdyz ona furt nekde coura (v 16 hod dela utoky na supermarkety a jezdi ve spicce MHD ) a kdyz myju chodbu, tak zrovna neni doma . Predstav si, ze mi dokonce jednou rekla, ze si dela znacky, takze vi, estli tu chodbu fakt umeju nebo ne . A do balkonu uz mi asi nebouchne, kdyz jednou mlatila, tak vylezl muj pritel na balkon (nahej) a to ji asi tak vydesilo, ze uz to od te doby neudelala !

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:14:32
 20. avatar
  [69] Leňa [*]

  Je to síla.
  Něco podobného se stalo i babičce manžela: Dva výlupci na ní sehráli divadlo, že potřebují u ní nechat peníze pro jednoho jejího vnuka. Samo že to neměli přesně, tak zjistili, kde má babička úspory a pak že potřebují ještě zavolat a nemají signál a, že na půdu a tak ochotná babička tam jednoho odvedla a druhý ji vše sebral (asi 20 000 Kč) A to ještě aby se dostali do domu tak zahrál divadlo se srdcem, že je po operaci a potřebuje si sednout a napít a chytal se za srdce.

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:13:20
 21. avatar
  [68] kubikm [*]

  žije mezi námi hodně osamělých starých lidí, např. jediná dcera paní zemřela, manžel také, vnuci nemají čas, bydlí hodně daleko, studují, paní přišla o byt - přízemní v Karlíně, brzy ji vyprší ta jednoletá smlouva, neví co dál, nevadí ji, že přišla o oblečení a pod., ale o styk s přáteli, lidmi z domu a o veškeré fotografie - nejvíc ji vadí, že už nikdy neuvidí fotku její maminky.
  ano, jsou i lidé nerudní a neurvalí...ale bývá to ta stařecká demence, prostě mozek už nefunguje, jak má a jindy milý dědeček se najednou začně chovat jako hulvát.
  Jsou ale i lidé sobečtí - paní se nechtěla otravovat s dětmi, proto žádné neměla a teď si stěžuje, že se o ní nikdo nezajímá - ale kdo, když každý má svých starostí dost, že
  Mladým dnes nezávidím, mají opravdu tvrdší život, než jsme měli my. Za to ale mají svobodný život, a možnost o svém životě rozhodovat sami.

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:10:59
 22. avatar
  [67] Wiki [*]

  marcellina* : mam pro tebe lepsi navrh, tak jsme to resili my se spolubydlicimi pote, co nas taky sousedka parkrat osocila, ze jsme neumyly schody...od te doby jsme vzdy po umyti chodby u ni zazvonily a rekly, ze chodba je umyta...ta se teda tvarila

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:06:36
 23. avatar
  [66] Exupery [*]

  To asi nevyřešíme. prostě někteří mladí jsou slušní a jiní ne a stejně tak staří. Já osobně s babkama v baráku vycházím dobře (včera jsem se s jednou před barákem vybavovala tak dlouho, dokud jsem ten smrad, co tam pořád sílil neidentifikovala jako mojí večeři) a taky když pustím někoho sednout, tak mi v 99% poděkuje a nikdo na mě neláteří.
  Domov důchodců mi nepřijde jako něco strašnýho, ale řekla bych, že není k sehnání.
  Zeva: No v 65 snad nikdo nikomu dědo neřiká. Mýmu tátovi je 60 a myslím, že by tomu člověku jednu vrazil, kdyby mu řekl dědo

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:02:30
 24. avatar
  [65] piškotek [*]

  Žijeme na menším městě. Zatím vím jak se jmenují sousedé z mého vchodu i z vedlejších. Se sousedy se pozdravíme i popovídáme.
  A jak žíjí mí rodiče vím a nikdy bych neudělala takovou věc,že bych maminku někam odstěhovala, abych mohla použít peníze z jejího prodaného bytu. Jsou to otřesné věci, že někteří mezi námi se nestydí zacházet se svými nejbližšími takto. Vemte si, rodiče nám dali život, lásku, péči a ani se jim neodvděčit?

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:50:36
 25. avatar
  [63] ANAMOR [*]

  Je to smutné

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:48:20
 26. [62] ZuzkaB [*]

  Takové stáří je smutné.

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:46:28
 27. avatar
  [57] marcellina* [*]

  Starych lidi, co zustali sami je mi samozrejme lito a opravdu si myslim,ze takovej domov duchodcu je pro ne nejlepsi reseni. K nerudnym starikum a protivnym starenkam v MHD se vyjadrovat nebudu . A vztahy v baraku jsou taky strasny. Mam za sousedky same duchodkyne. Zatimco ta jedna (vetsinou pobyva u syna a snachy) je docela prijemna starsi dama ta druha je ucinena carodejnice. Jednou mela podezreni, ze jsem neumyla chodbu (dle rozpisu) a hned na mne (pred moji kamaradkou) spustila: Tak vazenaaaaaaaaaa slecnoooooooooooo (takhle jecela) to si nemyslete, ze vy nemate povinnost tady uklizet, chodite tu stejne jako my, takze si nemyslete, ze to budeme delat za vas (myslela i tu druhou starenku) ! Si predstavte ze jsem byla tak prekvapena, ze jsem se na nic nezmohla . Ale od te doby mam chut, vzdycky kdyz umyvam chodbu nabidnout ji padesat Ká, jestli by to neudelala za mne .
  A to nemluvim o tom, ze kdyz mam navstevu, ze mi mlati do zdi, aby bylo ticho a nedavno mi mlatila kostetem do balkonu, abych ztlumila hudbu

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:10:57
 28. avatar
  [56] borůvka [*]

  K tomu prvnímu příkladu si myslím, že není zarážející, že si lidi spíš všimli zvířat, protože ta zvířata se asi dost hlásila. A pokud ten pán nechodí denně do obchodu , nebo do hospody, tak si asi těžko někdo všimne. Já bydlím v paneláku, který má jenom 21 bytů a taky nevím, jak kdo co dělá a jestli je vůbec doma. Maximálně vím, kdy přijde sousedka domů, protože mi to náš "řekne".

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:07:48
 29. avatar
  [55] Eva_CZ [*]

  Hi. Mam rada, kdyz me tady u lekare oslovuji krestnim jmenem. Prijdu, za chvili si pro me prijde sestricka, ktera nezarve : dalsiiiiiii, ale rekne : dobry den, Evo jste pripravena? A odvede si me. Ma jasne citelnou vizitku, takze i ja ji oslovuji krestnim jmenem.
  Duchodci a MHD - to je kapitola sama pro sebe. Ja nemam rada, kdyz si kdokoliv cokoliv vynucuje ( bez ohledu na vek ci stav ci pohlavi ).
  Deti jsem vedla ke slusnosti. Mladsi trpel v tramvaji i autobusu velkou nevolnosti, rikal, ze mu to tam smrdi - a skutecne zelenal a mnohdy jsme museli vystoupit. Zhorsovalo se to, nekdy nebyl schopny dojet do skoly ( pozdeji, kdyz dojizdel na stredni ).
  Bylo mu asi 7, kdyz onemocnel. Jeli jsme od jeho lekarky a ja jsem mu v tramvaji dovolila sedet. Tramvaj byla poloprazda, ale nastoupila pani, ktera si stoupla nad nej a bojovne cekala. Rikam : Adame, klidne sed, pani tady ma mista dost.
  Ale on to psychicky nezvladl a postavil se. Baba zacala jecet : co jsem to za matku, ze mu jeste radim, aby sedel a jako ze KONECNE toho spratka napadlo se postavit atd.
  Podivala jsem se na sveho maleho chlapecka - chlapecek na pani ukazoval vztyceny prostrednicek...
  Tenkrat jsem mu na to nerekla slovo....

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:02:44
 30. avatar
  [54] Sirikit [*]

  Salyna: to je smutný. Moje kolegyně se stará o svého tatínka, je mu 87 a má rakovinu. Má ho doma jako další dítě, tzn. krmit, dávat pleny atd. Vlastně kvůli němu přestala pracovat, aby se o něho mohla starat.

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:01:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme