Nemáte pocit, že když jste zamilovaná, jste nejen krásnější, ale i štíhlejší? Kila z vás padají jak obnošený kabát, aniž se o to nějak zvlášť snažíte. Možná jste to zažily nebo ještě lépe, právě zažíváte na vlastní kůži.
Víte, co děje s vaším tělem, když prožíváte pocit štěstí?

Mozek začne vyrábět endorfiny, ty se v řádu sekund vyplavují do celého těla, zrychlí prokrvení, například v žaludku, tím povzbudí metabolismus, a spalování živin se tak rozjede na plné obrátky.
Kromě toho se chovají jako přirozené opiáty: cítíme se příjemně a máme pocit, že se vznášíme a všechno hravě zvládneme. Podobný stav prožívají sportovci. Jenom s tím rozdílem, že se při tom více nadřou.

Ačkoliv, když se nad tím zamyslíme, se sportem to má také hodně společného. Vím, že sex nazývat sportem je sice poněkud vulgární, ale nebuďme zas tak prudérní. Vždyť co jiného je milování než pravidelná, intenzivní a vytrvalostní námaha. Dokonce se při „něm“ do těla kromě známých endorfinů vyplavuje ještě serotonin a zvýší se hladina dalších „hubnoucích“ hormonů DHEA( dehydroepiandrosterony), které dokážou zařídit, aby se přijatá energie neukládala jako tuk, ale co nejrychleji spálila.
Mimochodem, zvýšenou produkci těchto látek zajistí i některé druhy potravin, jako je maso z tuňáka nebo olivový olej.
Je jen na vás, čemu dáte přednost.

Nezanedbatelný je i fakt, že šťastní lidé nemívají problémy se spánkem. Stresové situace zvládají s přehledem. Šéfovy výbuchy hněvu kolem nich šumí jako sladká píseň, termíny jsou jen hezkými značkami v diáři a ubrečenou kamarádku v rozvodovém řízení chlácholí slovy: „Neboj, najdeme ti jiného...“
Prostě šťastní lidé ulehnou a chrupou jak dřevorubci. A i tehdy hubnou, protože během prvních hodin spánku na tom pracuje růstový hormon somatotropin, který dokáže rozpouštět tuky, zvětšovat svaly, vyhlazovat vrásky a ještě dodat dobrou náladu.
Proč se vlastně neprodává v lékárnách?
To byl vtip...
Dnes jsem totiž posnídala banány, ve kterých je vitamín dobré nálady B6.
Nebo že bych byla zamilovaná?

Reklama