Zdraví

Zámečky v puse

Podívejte se do zrcátka na své zuby. Jsou rovné, líbí se vám? Pak máte opravdu štěstí. Podle nejrůznějších statistik totiž asi 65% populace trpí vážnější ortodontickou vadou, tedy, zjednodušeně, křivými zuby. Ty buď skutečně vyrostly v nesprávném postavení, jsou stěsnané v důsledku nedostatku místa v čelistech. Nebo je vada ještě závažnější a týká se nesprávného vztahu celé horní a dolní čelisti.

Rovnátka často dotvářejí image
Problém s křivými zuby stále více lidí řeší pomocí rovnátek. Zatímco dříve se za drátky v puse pacienti často styděli, dnes je z nich spíše přednost. Zdravé zuby a hezký úsměv patří k určitému společenskému kreditu. "Lidé dnes kladou větší důraz na estetiku chrupu, dokonce přicházejí s tím, že dokud si takzvaně neudělají něco s křivými a špatně spravenými zuby, nemohou být například reprezentanty úspěšné firmy," vysvětluje ortodontistka Magdalena Koťová, která se rovnáním zubů zabývá téměř pětadvacet let. „Co je ale možná důležitější, je negativní dopad křivých zubů na zdraví tvrdých zubních tkání a dásní. Zuby jsou často tak postavené, že znemožňují správnou hygienu, vytvářejí se prakticky nečistitelná zákoutí. Důsledkem je tvorba atypických a těžko ošetřitelných kazů a záněty dásní."
Srovnat zuby? Ano, ale nejprve je spravit a naučit se dokonalou hygienu. Princip pevných rovnátek je jednoduchý, na zuby se speciálními materiály fixují „zámečky", jimi se provlékne určitým způsobem tvarovaný pružný drátěný oblouk a ten zuby jemnou silou vede do správného postavení. Někdy je třeba dokonce i pár zdravých zubů vytrhnout, aby pro ty zbývající vůbec bylo místo. Pevná rovnátka zůstávají v ústech průměrně 2 roky, pak ještě obvykle následuje nošení snímacích retenčních přístrojů. Pacient s pevnými rovnátky musí mít řadu speciálních hygienických návyků, musí se naučit používat speciální kartáčky a pod. Rovněž stravu je potřeba přizpůsobit. Tvrdá a lepivá škodí.
Každý zub jiná ves
Usmál se na vás někdo s červenými rovnátky? Barevné konstrukční prvky pevných rovnátek jsou módní, někteří pacienti chtějí mít dokonce na každém zubu jinou barvu. Poslední dobou frčí tmavě modré a červené vázací ligatury. Někdy chtějí pacienti na diskotéku co nejkřiklavější barevnou úpravu. „Pokud se o svůj aparátek vzorně starají, není důvod, proč jim neudělat radost, barevné gumičky na účinnost přístroje vliv nemají." usmívá se Magdalena Koťová.
   
28.01.2003 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Ťapina [*]

  Simba: Není to zas taková tragédie, jedna moje spolužačka má teď zámečky na dolní čelisti a je to jenom trošku vidět, jenom to čištění zubů po každém zobnutí musí být hrozně otravné.

  superkarma: 0 29.11.2003, 18:52:15
 2. avatar
  [19] Simba [*]

  Myslí, že budou bohužel nutností u mé dcery, ale na zámečky je ještě čas, už jsme měli "normální", ale výsledek nic moc.

  superkarma: 0 18.11.2003, 19:05:15
 3. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Tak zámečky rozhodně nebudou. Některým partnerům se to prý líbí, ten můj mezi ně teda nepatří a já nejsem ochotna tohle absolvovat kvůli jednomu zubu.

  superkarma: 0 17.11.2003, 10:29:19
 4. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Já mám křivý jenom jeden zub, bohužel je to dost vidět. Uvažuju o rovnátkách, ale na 2 roky? Úúúú, to je dlouho. Nevím, jak bych to řešila s hygienou na dovolené, my jezdíme tak na divoko, že si můžu vyčistit zuby jednou za pár dní.

  superkarma: 0 28.01.2003, 19:48:00
 5. avatar
  [3] Ja [*]

  Přidávám se k Jifě . A ani v pozdějším věku to není nic hrozného . Pořídila jsem si je ve 33 letech a ne proto, že mi vadily křivé zuby ( ostatně jsem je měla celý život ), ale v televizi jsem shlédla nějaký naučný pořad o zubech a kde jen tak mezi řečí prohodili, že na křivé zuby se ve stáří velůmi těžce nasazují můstky . To mne znejistilo a vydala jsem se na ortodoncii . Už je nosím druhým rokem a je to bezva . Zuby jsou už na pohled rovné a jediná trošku omezující věc je, že musíte ze svého jídelníčku vynechat tvrdé věci - ořechy, tvrdý chleba a nezakusovat se např. do jablka nebo broskve. Vše tvrdé musí být na malé kousky a musíte to jíst opatrně, aby nedošlo při kousnutí ke stržení zámečku ze zubu. Ale jsou bez problémů. Přeji Všem kteří se rozhodnou krásné a rovné zuby. Já

  superkarma: 0 28.01.2003, 10:57:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme