kompostÚklid zahrady, hrabání listí i každodenní chod domácnosti produkuje velké množství bioodpadu, který je nutné zpracovat. Vyhazovat tento kompost do běžných popelnic není úplně ideálním řešením. Kam tedy s ním? Založte si kompost a budete mít po starostech. Odpad ekologicky a levně zpracujete, navíc získáte kvalitní materiál ke hnojení zahrady. I pokud vlastníte jen malou zahradu, nemusíte se kompostu vzdávat - stačí si pořídit kompostér.

Princip kompostování spočívá v tom, že za přístupu vzduchu se biologický odpad přeměňuje na kompost. Nejen, že vám kompostér pomůže vyřešit otázku, kam s odpadem, ale navíc již nebudete muset v obchodech kupovat drahé hnojivo. V kompostu si vytvoříte své vlastní, bez chemických přísad.

Pro kompostování je vhodný odpad jak ze zahrady, tak z vaší kuchyně. Kompostovat můžete potraviny, zbytky jídel, ovoce, zeleninu. Ze zahrady je ke kompostování vhodné listí, rozdrcené větve, posekaná tráva. Do kompostu můžete přidat i popel ze dřeva, piliny a hnůj. Je možné kompostovat téměř všechny organické látky, které nejsou chemicky upraveny. Ale pozor, do kompostu nepatří maso, mléčné výrobky a rostliny, které jsou zasaženy plísní. Dále v kompostu samozřejmě není žádoucí plast, sklo a kamení.

Využijte kompostér

Kompostovat lze buď v kupě, nebo můžete využít kompostéry, které jsou čím dál tím častěji k vidění na českých zahradách. Není divu, jedná se o funkční a estetičtější řešení. Jejich velkou předností je nenáročnost na prostor.

kompost kompost

Další výhodou kompostérů je sofistikovaný systém větracích otvorů, kompost můžete otevírat ze všech stran. Kompostér vybírejte podle velikosti a materiálu, z kterého je vyroben. Mohou být jak z plastu, tak ze dřeva nebo z kovu. Vhodné jsou zejména plastové kompostéry, jelikož nejsou tak náchylné k hnilobě jako dřevěné kompostéry (tzn. mají delší životnost) a nevedou teplo tak jako kovové kompostéry, kompost v nich tedy tak rychle nevyhladne. Zakoupit můžete i kompostéry z recyklovaného plastu. Z několika typů kompostérů si můžete vybrat v hobbymarketech OBI.

Tip odborníka:
blaza„Chystáte-li se kompost založit, pečlivě vyberte místo. Oddělte jej od záhonů a trávníku keři nebo plotem, ideálně živým. Utvořte si kolem kompostu prostor, abyste ho mohli občas promíchat či přehodit. Jelikož kompost budete nejspíše využívat denně, měl by k němu být dobrý přístup, ideálně po zpevněné cestičce, aby ani déšť nezpůsobil problém,ôradí Otto Bezděk z olomouckého
OBI marketu.

Kompostovat můžete téměř jakýkoliv přírodní kuchyňský a zahradní odpad - zbytky ovoce a zeleniny, sedliny z kávy a čaje, vaječné skořápky, drcené větve, piliny, zvadlé listí a trávu, zbytky jídel, kořeny rostlin, plevel nebo třeba neošetřený chlévský hnůj. Nechte se inspirovat kvalitními kompostéry.

Jak na to?

Počítejte s tím, že kompost je třeba pravidelně, minimálně jednou za tři měsíce, provzdušňovat. Častější přehození kompostu rozhodně neuškodí. Obzvlášť, pokud jste založili kompost nový, je dobré jej provzdušnit již cca měsíc po založení. Pokud tak neučiníte, proces kompostování budu trvat déle.

Zda má kompost dostatek vzduchu, zjistíte i podle jeho vnitřní teploty, jelikož mikroorganismy při kompostování uvolňují velké množství tepla. Pokles teploty tedy indikuje snížené množství kyslíku. Teplota v kompostu by se měla pohybovat mezi 50 a 60 °C. Vyšší teplota je nežádoucí, proces kompostování zpomaluje. Proto je vhodné kompost chránit stříškou, nebo ho umístit do stínu, obzvláště v letních měsících. Po dokončení procesu kompostování nastává asi dvouměsíční období zrání kompostu, kdy se jeho teplota pohybuje okolo 38 °C.

Propustnosti vzduchu pomůže, pokud kompost proložíte hrubým a vzdušným materiálem. Pro vytvoření kvalitního kompostu je nezbytné vrstvy z jednotlivých druhů odpadů střídat. Obzvlášť, pokud dáváte do kompostu velké množství trávy či listí, je dobré přidat zeminu, nebo zralý kompost, který proces tvorby kompostu urychlí.

Větve je třeba nadrtit

Do kompostu můžete samozřejmě přidat i větve a další hrubší materiál. Je ale nezbytné je předem nadrtit, k čemuž vám pomůže drtič větví. Můžete si vybrat mezi nožovým drtičem a válcovým nožovým drtičem. Nožový drtič uplatníte zejména na malých zahradách k drcení zeleného a měkkého materiálu, zbytků různých rostlin a větví. Válcový nožový drtič je stavěný i na větší větve.

drtic drtic

Nezbytným krokem k dosažení zralého kompostu je dostatečná vlhkost. Tu pravidelně kontrolujte, a pokud máte pocit, že je kompost vlhký málo, vodu jednoduše přilijte.

Zralý kompost poznáme podle jeho tmavě hnědé barvy a také podle toho, že nepáchne. Můžete jej očekávat zhruba za půl roku od jeho založení, pokud ale chcete opravdu zralý kompost, počkejte si raději celý rok.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika.

Reklama