Hana a Tomáš Ochovi mají dvě vlastní dcery, to jim ale nestačí. Rozhodli se pomáhat i dalším dětem, které takové štěstí jako jejich dcery nemají. Původně začali jako pěstouni, později si ale uvědomili, že je mnoho dětí, které zůstávají v dětských domovech, a přitom by potřebovaly zažít normální rodinu.
Nakonec proto Ochovi založili soukromý dětský domov rodinného typu. Nazvali ho Markéta a snaží se tu vytvořit stabilní a láskyplné prostředí pro děti s nařízenou ústavní výchovou. Už třináct let si Ochovi berou děti, které nemohou jít do adopce ani do pěstounské péče. Děti, o které se jejich biologické rodiny nejsou schopné postarat. Jen díky Ochovým tyto děti poznaly, co to znamená žít v úplné rodině. „Práce s dětmi nás těší, je to investice do budoucnosti. Vycházíme z toho, že základem je rodinná výchova. Proto se snažíme dětem umožnit žít tak, aby poznaly základní vzorce rodinného chování, a ty pak přenesly do vlastního života v dospělosti,“ říká Hana Ochová. Kapacita dětského domova Markéta je deset dětí. Za třináct let jeho existence se jich tu vystřídalo už patnáct. V současnosti je nejmladšímu dítěti rok, nejstaršímu dvacet let.
Program mají děti v DD Markéta opravdu bohatý. Ve svém krátkém životě už prošly kurzem pádlování, kurzem potápění a každoročně se zdokonalují během týdenního kurzu lyžování. V minulosti se některé z dětí staly instruktory vodní turistiky a lyžování a snowboardingu. Děti navštěvují hrady, zámky, muzea, zoologické či botanické zahrady a ekocentra. „O letních prázdninách děláme tábor pro kamarády našich dětí. Sjíždíme řeky, každý má minimálně týdenní aktivitu, kterou si sám zvolí (tábor podle zájmu, rekreaci, návštěvu u tety atd.) Společně trávíme týdenní dovolenou,“ popisuje nabitý program Tomáš Och.
Děti mají v Markétě také své mazlíčky, o které se starají. Rybičky, agamu vousatou, želvu zelenavou, užovku červenou a zlatého retrívra. O každé zvířátko se stará konkrétní dítě, je to jeho zodpovědnost. Děti jsou běžně zapojovány do všech činností v domě. Ochovi je vedou k tomu, aby si samy vyřídily, co potřebují a byly schopné komunikovat se světem kolem nich. Se „svými“ dětmi se manželé Ochovi stýkají i poté, co vylétnou z hnízda. Díky technice je to jednodušší. „Nejčastěji se ozývají, když jim teče do bot. Někteří zase, když už je mají suché. Teď máme radost z nejstaršího chlapce (26), který měl hodně nahnutý život, prošel si útrapami všeho nechtěného a teď se drží a snaží se být s námi stále v kontaktu. Nejprve nás kontaktoval vždy, když už jeho průšvihy přerostly tak, že by si bez nás neporadil. Dneska nám oznamuje i hezké věci a je takový spokojený,“ usmívá se Hana Ochová.
Lehké to ale vždy nebylo, pro děti ani pro manžele Ochovy. „Začátky byly velice těžké, především z finančního hlediska. Přestože byl domov zařazen do sítě školských zařízení, od ledna do konce srpna 2001 nedostával žádné dotace od státu. Děti tak v tomto období žily pouze ze sponzorských darů,“ říká Tomáš Och. To se změnilo v roce 2002. I teď je ale dětský domov Markéta vděčný za každou pomoc. Mezi jeho hlavní sponzory patří už sedm let i společnost PROFI CREDIT. Každý rok předá dětem šek na 50 000 korun, s pomocí zaměstnanců pro ně pořádá vánoční večírky a pomáhají ji také s organizací dětského dne. „Snahou naší společnosti není pouze pravidelné poskytování finančních prostředků, ale také osobní přístup k Ochovým a jejich dětem. Spoluprací s dětským domovem Markéta se snažíme především vytvořit pouto mezi lidmi, a to se nám společným úsilím daří,“ říká marketingový ředitel PROFI CREDIT Ondřej Šmakal.
„Jejich pomoci se velice vážíme. Je to pomoc trvalá a hlavně naše spolupráce není jen o poskytování peněz. Společnost PROFI CREDIT nás zve na své akce, a tak se děti dostávají do prima společnosti a třeba na konferencích vidí, jak pracovníci dostávají ocenění a to si myslíme, že je právě dar k nezaplacení. Už malé děti vidí, že si zaměstnavatel váží pracovitosti svých lidí. Těžko bychom jim toto vysvětlovali,“ upřesňuje přínosy spolupráce Tomáš Och.
Energie mají manželé Ochovi na rozdávání. Vždyť kdo z nás by zvládl vychovávat deset dětí? Jak oba říkají, za šťastné úsměvy „jejich“ dětí to ale stojí. „Těší nás i to, že přes veškeré těžkosti, které máme s výchovou a administrativou, jsou na světě lidé, které zaímáme. Stojí při nás a ať se stane cokoliv, můžeme se na ně spolehnout. Jsou rádi, že nás vidí s dětmi a podporují nás v tom, co děláme,“ uzavírá Tomáš Och.
Nový komentář
Komentáře
Obdivuji a smekám
Tak tato pomoc zaslouží velké ocenění,proože vytvořili dětem opravdový domov,dávají jim lásku,obětavost a vše ,co patří k normální rodině
To si zaslouží velký obdiv a poděkování.
T je velice záslužné



Přesně tak by měly vypadat všechny dětské domovy. Vychází z nich mladí lidé se smyslem pro povinnost a umí se o sebe postarat. Je to dobře pro ně i pro společnost. Bohužel to někomu pořád nedochází.
Jsem moc ráda, že čtu tyhle řádky. Konečně jedna pozitivní zpráva mezi stovkami katastrov a černé kroniky. Takový život věnovaný dětem má smysl. Je to chválihodné a smekám před těmi manželi :-)
Pomoc potřebným je chvályhodná.Opravdu paní Hanu a pana Tomáše obdivuji.Sama sobě si přiznám, že na to bych neměla.Moc jim přeji ať se jim daří.
Vím že s dětmi se to nedá srovnat,ale já jsem včera odvezla do soukromého kočičího útulku do Loun kočku,kterou někdo vyhodil a běhala zde mezi paneláky již nějaký čas. Kupovala jsem jí krmení,tak jak mě viděla,že jsem vyšla ven hned se ke mě přidala a šla za mnou jako pejsek.Ale nyní jsem zjistila, že čeká koťátka.I tuto paní obdivuji ,že je ochotna se postarat o nalezené kočky a ještě si shánět sponzory.A my vlastně pocházíme z jiného města a přesto se jí ujala.Mě se ,ale po kočičce docela stýská.
;Smekám před takovými lidmi pomyxslný klobouk!! Jejich smysl života je prostě mezi svými dětmi...
Moc záslužná činnost, smekám klobouk.
To si zaslouží velkou pochvalu
To je opravdu moc pěkné. Stále tu mezi námi žijí lidi, kteří unikají z pasti konzumu a upřednostňují jiné hodnoty. Moc jim fandím.
klobúk dolu
Obdivuhodné, nevím, jestli bych měla tolik "síly"...
To je velice záslužné
Určitě se k nim děti budou rady vracet