Domácnost

Zalévat dešťovou, nebo normální vodou?

Bez dostatku vody se vaše zahrada neobejde, zavlažování se stává nedílnou součástí práce každého zahrádkáře. Můžete přitom využít konví, kropicích hadicí nebo automatických zavlažovacích nadzemních i skrytých – podzemních systémů. Abyste ale nespotřebovali zbytečně obrovské množství vody, můžete se řídit jednoduchými triky.

Pár tipů, jak udržet na zahradě vláhu, naleznete zde:

watering

 • Na sušší místa sázejte suchomilné rostliny, na vlhká místa rostliny vlhkomilné, jak je to přirozené v přírodě.
 • Pracujte s dešťovou vodou, nejde jen o zachytávání dešťové vody do nádob a její následné využití pro zalévání, s vodou se dá pracovat i pod zemí. Také pod povrchem na vsakující se vodu působí gravitace, proto místa, kam se vaše zahrada svažuje, patří k nejvlhčím. Toho se dá využít pro vytvoření podzemí zásobárny vody klidně i v původně sušším místě. A věřte, že si tam většina okolních rostlin ráda zapustí kořeny.
 • Snažte se vodu v zemi udržet, tomu napomáhá mulč (vrstva organického materiálu), který vodu do půdy propustí, ale zabraňuje jejímu nadměrnému odpařování. Objem odpařené vody sníží také větší zastínění zahrady. Pokud na zahradě vysadíte dostatek rostlin (dřevin), které velkou měrou zastíní povrch půdy, nebude mít ostré slunce zdaleka takovou šanci a vy nebudete muset v parných letních dnech třikrát denně zalévat. Zastínění půdy může snížit odpařování až o 60%. To vše ovšem záleží na typu zahrady, kterou chcete mít. Okurky a rajčata samozřejmě potřebují daleko více slunečního světla než například okrasné cibuloviny nebo stálezelené keře.
 • Využijte dřevo. Tlející dřevo je jedním z důvodů, proč se v lese udrží vlhkost i v parných dnech. Rozkládající se dřevo má schopnost vodu vstřebat, ale jen tak ji nepustí. Toho můžete využít několikerým způsobem. Zakopat tlející klády a dřevo pod záhony a místa, kde chcete pěstovat rostliny bez další výrazné potřeby zalévání a pravidelných zásahů. Použít můžete i dřevěné ohradníky záhonů.  Ale pozor, dřevo pro tyto účely nesmí byt chemicky ošetřované! Vhodné jistě nebudou například železniční pražce...

Zalévání nemusí být pouze dřina s konví

Pokud se nechcete přes léto dvakrát denně tahat s několikakilovou konví, máte i jiné, sofistikovanější možnosti zavlažování. Použít kropicí hadice nebo zavlažovací systémy. Pro kropení hadicí je rozumné použít kvalitní rozstřikovací pistole, které umožňují vodu dávkovat různými způsoby, od jednoho silného trysku přes sprchu až po jakousi mlhovinu. Pokud se nechcete s hadicí po zahradě tahat po zemi, kdy může hrozit i poškození některých rostlin a plodin, použijte vozíky na hadice. Zalévání díky nim bude jednodušší a pohodlnější.

Zavlažovací systémy mohou být mobilní, nebo natrvalo uložené pod zemí. Kvalitní zavlažovací systémy disponují řadou spojek, rychlospojek, postřikovačů a dalších nástavců na zahradní hadice. Všechny komponenty lze rychle a snadno spojovat a kombinovat. Inovativní zavlažovací systémy umožňují dávkovat přesně potřebné množství vody i jednotlivým řádkům záhonu. Voda je rozváděna od malých kapek až po jemnou mlhu. Systémy lze využít i pro zavlažování celého trávníku, terasy, skleníků i jednotlivých květináčů. Tyto systémy usnadňují zalévání možností automatizace. Na zavlažovacích hodinách se dá naprogramovat několik denních zavlažování o délce až 20 minut. Na 9V alkalickou baterii vydrží hodiny fungovat zhruba jeden rok. Podzemní závlahový systém tvoří síť potrubí, které je uložené 25–40 cm pod povrchem. Na potrubí jsou napojeny postřikovače, které ve finále zahradu zavlažují. Také systémy uložené pod povrchem bývají automatizovány. Podzemní potrubí „nehyzdí“ zahradu neestetickými rozvody, ale na druhou stranu se s ním jen těžko manipuluje. Vyplatí se promyslet zahradu na několik let dopředu, abyste po jedné či dvou sezónách nemuseli potrubí překopávat. Pozor si pak musíte dávat při pracích, jako je například orání nebo sázení nových stromů – potrubí by se mohlo poškodit.

Životnost automatických závlahových systémů závisí také velkou měrou na správném a včasném zazimování. Po skončení sezóny, ještě než přijdou první mrazíky, je důležité celý systém odvodnit, aby potrubí nebo hadice nezmrzly a nerozpraskaly.

   
09.06.2014 - Zahrada a květiny - autor: (red)

Komentáře:

 1. [12] Osmnactka18 [*]

  Pěkný článek, moc díky :) My jsme si na letošní sezónu taky zařídili automatický systém a nemůžu si ho vynachválit. Máme to napojené přes povrchové čerpadlo, takže si jen na tom zařízení nastavime čas a nemusíme se o nic starat. :) Dokonce jsme k tomu dokoupili i takový senzor, který zařídí, aby se to nespouštělo po dešti :)

  superkarma: 0 29.06.2017, 18:02:22
 2. [11] NellaSM [*]

  Na chatě deštovku sbíráme. Pod každým okapem máme tyhle sudy https://www.obalove-materialy.cz/sud-na-destovou-vodu-220-l. Jsou dostatečně velké, takže vodu používáme na zalévání a na všechno ostatní, kde není potřeba pitná voda. Děti si sudy pomalovaly, tak každý vypadá jinak. Naši mají doma tu velkou bílou nádrž, ale to už je pro nás zbytečně velké. Na chatě mám spíš rostlinky, které nepotřebují tak časté zalévání, protože se tam dostaneme jenom přes víkend.

  superkarma: 0 18.05.2017, 10:36:12
 3. [10] misak80 [*]

  Já normální...máme jak na zahradě, tak ve skleníku zavlažovací systém. Ale jelikož bydlíme na venkově a čerpáme vodu i ze studny, nic nás to nestojí...což je velká výhoda...:-)

  superkarma: 0 29.05.2015, 10:30:03
 4. [9] Jenka2 [*]

  Dešťová voda je dobrá, ale na panelákovém balkoně a ve srážkovém stínu se chytá dost těžko :-)

  superkarma: 0 23.06.2014, 16:12:09
 5. avatar
  [8] kobližka [*]

  Jasmína — #6 No,však já taky píšu o tom mytí v čase minulém.Ale ani teď prostě není problém,pro ty,které mají dům,nachytat dešťovku na spláchnutí.Na tom teda nevidím nic tak obtížného Sml80

  superkarma: 0 09.06.2014, 21:49:55
 6. [7] Trefa [*]

  Trefa:vzdy se radeji zalevalo destovou vodou.a hodne se destova voda pouzivala v domacnosti.

  superkarma: 0 09.06.2014, 21:40:12
 7. [6] Jasmína [*]

  kobližka — #5 No dneska si ale vlasy v dešťové vodě nikdo nemyje. Už to vidím, jak si myju vlasy v barelu pro sběr děšťové vody. Jestli to tak někdo dělá, to bych chtěla vidět..

  1. na komentář reaguje kobližka — #8
  superkarma: 0 09.06.2014, 19:52:02
 8. avatar
  [5] kobližka [*]

  To dá zdravý rozum,že ta dešťovka je nejlepší.A jak píše Gerda,ocení to i naše vlasy.V dětství jsme si hlavu jinak nemývali,ale to nám nebylo zatěžko dát pod okap kbelík a tu vodu si nachytat.Odměnou nám byly pěkné,lesklé vlasy.Tak si myslím,že to ocení i ty kytky.

  1. na komentář reaguje Jasmína — #6
  superkarma: 0 09.06.2014, 14:13:23
 9. avatar
  [4] hubajda [*]

  destovou vodou zaleva mamka orchidej a krasne ji jdou

  superkarma: 0 09.06.2014, 10:20:12
 10. avatar
  [3] gerda [*]

  dešťová voda je to nejlepší pro zahrádku i pro naše vlasy.

  superkarma: 0 09.06.2014, 08:41:32
 11. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  datura — #1 Sml67 máme to stejně Sml22Sml67

  superkarma: 0 09.06.2014, 07:06:25
 12. avatar
  [1] datura [*]

  Moje květiny vodu z vodovodu neznají, ale to je tím, že máme studnu a plno sudů s dešťovou vodou, v zimě si dám roztát led a sníh.Sml16 Zahradu zalévám hadicí a čerpadlem ze sudů, kde je odražená voda ze studně nebo dešťovka.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #2
  superkarma: 0 09.06.2014, 06:56:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme