Vzpomínku na svátky, kdy byla odsouvána k pratetě, zaslala čtenářka Pajda. Ze starých tradic drží jen jedinou, totiž zakrmování drůbeže. Je to praktické...

Rituály a tradice nechávají vlažnou čtenářku Pajdu.


Netuším, jestli se to dá považovat za rituál nebo ne, ale každé Vánoce jsem na Štědrý den po obědě byla odsunuta k pratetě. Bydlela ve stejném domě, jen o 6 poschodí níž, sama v malém jednopokojovém bytě. A každé Vánoce jsme tam nazdobili malinký stromeček, postavili takový ten otáčecí stromeček, zapálily pod ním svíčky a poslouchali to tiché cinkání a koukaly z oken, kdo kde zapne svíčičky elektrické a kdo obyčejné a počítaly prskavky. A pak jsme pustily televizi a dívali se na rakouské pohádky a na rakouského večerníčka. Měl krásnou čepici s kožešinkou a prateta mi překládala pohádky. A tak jsem čekala, až si pro mě přijde táta a vezme mě k večeři a pak ke stromečku. Ani nevím, jestli ještě v Rakousku mají tuhle pěknou postavičku. Za sebe musím říct, že tohle mi moc chybí - i když netuším, jaký názor jsem na to měla jako dítě. Asi moc kladný nebyl. V dnešní době chystám večeři a nadávám rodině, aby aspoň ten stromeček nazdobili pořádně.

Ze starých tradic dodržuji jenom zakrmení drůbeže česnekem a hrachem - klíčený hrách je vynikající zdroj bílkovin, po kterých slípky začnou znovu nést a česnek se podává natřený na chlebu kvůli červíkům.

Ale přiznám se, že u nás začíná pomalu, ale jistě klíčit jiná tradice. Manžel za svobodna chodíval na půlnoční. A protože bydlíme u kostela, tak každý rok zjistíme, kdy se u nás koná půlnoční mše (farář ji slouží ve třech kostelech, takže málokdy o půlnoci), pak si všechno nachystáme, rozplánujeme...a pak zjistíme, že jsme přejezení a otrávení a utahaní a nikam nejdeme:-) No uznejte, že osm let, kdy se nám tohle povedlo, už lze považovat za tradici.

Pajda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17.12.2012: Vánoční rituály

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Později odpoledne se dozvíte, která čtenářka získá za dnešní příspěvek slíbený dárek, totiž tekuté mýdlo AVON senses a liftingovou péčí AVON ANEW.

av1av2

Reklama