Vztahy

Zákon na vaší straně: Krach manželství


Rozvod. Je to hořký konec celé poloviny českých manželství. Podle zákona o rodině ale může alespoň skončit trochu elegantně – takzvaným dohodnutým rozvodem. V horším případě pak projdete celou soudní „parádou“.

Soud může manželství na návrh některého z manželů rozvést, když je manželství hluboce a trvale rozvrácené, že již déle není možné čekat obnovení manželského soužití. Musí přitom brát v úvahu příčiny krachu manželství, a mají-li manželé nezletilé děti. Manželství nemůže být rozvedeno, pokud by to bylo v rozporu se zájmem dětí.

Dohodnutý rozvod

Je možný, pokud manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí. Soud potom nezjišťuje příčiny rozvratu a manželství rozvede.

K tomu je nutné ještě doložit:
a) notářsky ověřené písemné smlouvy, které upravují vzájemné majetkové vztahy, práva a povinnosti společného bydlení a také případnou vyživovací povinnost pro dobu rozvodu.

Pokud mají manželé malé děti, pak ještě musejí mít:
b) rozhodnutí soudu o dohodě, která upravuje poměry nezletilých dětí v době po rozvodu.

Klasický rozvod

Když se manželé na rozvodu nedohodnou, nastupuje „klasika“ – jeden z nich podá návrh na rozvod k soudu. To obnáší nepříjemné veřejné propírání manželských neshod, které je však nutné k tomu, aby soud zjistil skutečné příčiny rozpadu manželství. Soud se vleče, zpravidla proběhnou tři jednání. Jde o děti, majetek, byt, případně o výživné.

Argumentem, který by mohl zabránit rozvodu, je zájem nezletilých dětí, daný zvláštními důvody. Třeba vážným zdravotním stavem dítěte, kdy péče o něj není v silách jednoho rodiče. Manželství však může být rozvedeno i přes nesouhlas druhého manžela.

Tahanice o děti

U rozvodu manželství, ve kterém figurují nezletilé děti, lze (ještě před konečným rozhodnutím soudu) podat návrh na vydání předběžného opatření. Tím lze nařídit, aby bylo dítě svěřeno do péče jednoho z manželů, a jak má druhý manžel přispívat na výživu dítěte.

Po rozvodu někdy dochází k tomu, že jeden z rodičů brání druhému, aby se s dětmi stýkal. I na to zákon pamatuje. Soud má pravomoc rozhodnout, že se například dítě odejme z péče toho rodiče, který styku s dítětem brání, a předá se do péče druhého rodiče.

Víte, že…

o
 Vzory žádosti o rozvod najdete i na internetu.
o Žádost lze sepsat i se soudní tajemnicí.
o Poplatek za podanou žádost o rozvod je 1000 Kč.
o Rozvod průměrně spolkne asi 10 tisíc Kč. Spory však mnohdy překročí i 30 tisíc korun, nejdráž vyjde vypořádání majetku.

Je dobré vědět:

• návrh na rozvod podá jeden z manželů u okresního soudu tam, kde měli manželé poslední společné bydliště,
• soud může řešit v souvislosti s rozvodem i otázku eventuálního výživného pro manželku (manžela),
• rozvodem zaniká společné jmění manželů, na jehož rozdělení se musí obě strany dohodnout.

Co je podle vás nejčastější příčinou rozvodů u nás? Měly by být soudy méně benevolentní a zpřísnit důvody, pro které manželství rozvedou? Myslíte, že dříve bylo méně rozvodů, protože měly pravdu naše babičky, když tvrdily: „Nic se nejí tak horké…“?

   
03.03.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Heduš [*]

  Selené: ať to oba zvládnete!!!

  superkarma: 0 05.03.2008, 16:42:14
 2. [20] lumra [*]

  Zřejmě budu za hnidopicha, ale opravdu mě zaráží, jak zkreslené informace poskytujete.
  1.Není pravda, že žalobu o rozvod manželství lze sepsat se soudní tajemnicí! Sepisem, který máte zřejmě na mysli, je učinění podání ústně do protokolu. Mimochodem takovéto sepisy jsou zpoplatněny soudním poplatkem 1 000,- Kč. Ústně do protokolu lze ovšem učinit pouze návrhy na zahájení řízení ve věcech výslovně vypočtených v ustanovení § 42 odst. 1 věta druhá o. s. ř. Žaloba o rozvod manželství tam však uvedena není, což znamená, že vám žalobu sepsat na soudě nemohou a pokud tak učiní, postupují v rozporu se zákonem!
  2. Není pravdivé vaše tvrzení, že na rozdělení společného jmění manželů se musí manželé dohodnout! Naopak občanský zákoník výslovně pamatuje na situaci, kdy se manželé nedohodnout a kdy ani jeden z nich nepodá u soudu žalobu o vypořádání zaniklého společného jmění, do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Pak nastupuje právní fikce popsaná v ust. § 150 odst. 4 obč. zák.
  3. Dohody o vypořádání vzájemných majetkových vztahů, o právech a povinnostech společného bydlení a vyživovací povinnosti se neověřují, ověřují se pouze podpisy, což může vedle notářů učinit i každý obecní úřad.

  4.tvrzení o 3 jednáních v případě sporného rozvodu, jsou silně nadsazená, i v případě rozvodu sporného, tedy rozvodu, kdy se zjišťuje příčina rozvratu manželství, bývá minimálně 90 % případů řízení skončeno při prvním jednání.

  Nedostatky v článcích z právní praxe máte dost často a věřte, že takovéto nekvalitní informace mohou v praxi napáchat mnohem více škody než užitku. Jako advokátka nezřídka řeším problémy, k nimž vůbec nemuselo dojít, kdyby se klienti neřídili radami obdobné "kvality", proto vás zdvořile žádám, abyste si na příště v redakci dali více práce při přípravě a studiu příslušné problematiky. Právo je bohužel o slovíčkaření.

  superkarma: 0 04.03.2008, 13:10:44
 3. avatar
  [19] zlobítko [*]

  Když se dva berou, tak o tom nerozhoduje soud, ale ta dvojice, tak proč by měl rozhodovat o jejich rozvodu ???

  superkarma: 0 04.03.2008, 08:54:21
 4. [17] gentiana [*]

  Radka27: Workoholismus je tak častá závislost, že by byl jednou z vecoucích příčin rozvodů? To se mi ještě nedoneslo......
  O nepřekonatelném odporu si myslím, že ve většině případů vzniká z toho, že Klára si myslí, že by Lojzu mělo napadnout samotného, že by měl vynést smetí, zatímco Lojza nechápe, proč na otázku Co mám udělat Klára zavrčí Nic! a divně na něho kouká, když pak nedělá nic.

  superkarma: 0 03.03.2008, 17:26:01
 5. [16] gentiana [*]

  (1) Svatby a to, že se lidi chtějí rozvádět. 100% rozvodů je způsobeno tím, že alespoň jeden z manželů chce a 100% rozvádějících se má za sebou nejméně jednu vlastní svatbu. Těsně následuje chleba, více než 99% rozvedených během manželství jedlo tento typ pečiva.
  (2) Jako že by měli ty lidi svázat a počkat, až se přestanou nenávidět? Nechápu smysl otázky.
  (3) Dříve bylo méně rozvodů, protože být rozvedený bylo ostuda, protože rozvody byly ouředně komplikovanější a tak. Zato bylo více rodiných zabijaček, nevysvětlitelných sebevražd a nešťasných lidí. Mimochodem, víte, kde v EU je nejmíň rozvodů? Na Maltě. Protože rozvod tam není povolený. Není to nádheram žádná zkrachovalá manželství....?

  superkarma: 0 03.03.2008, 17:23:38
 6. avatar
  [15] prece ja [*]

  no možná to bylo i tím, že dříve lidé dříve umírali(např, ženy často při porodu, bral si starší muž mladou ženu...), takže manželství netrvala tak dlouho , jako dnes.a naše babičky říkaly- žena nosí sukni, aby pod ní vše schovala. a dnešní ženy mají větší sebevědomí a vědí, že se uživí i samy, takže nejsou na mužích finančně závislé

  superkarma: 0 03.03.2008, 16:51:17
 7. avatar
  [14] Radka27 [*]

  Alkoholismus, workoholismus, nebo jiná závislost, nevěra, násilí, nepřekonatelný odpor, rozpor v životních cílech... Důvody se nemění. Jen doba je rychlejší a tak i rozvodovost nabrala na obrátkách

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:39:54
 8. avatar
  [13] Radka27 [*]

  smajlítko:

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:36:46
 9. avatar
  [12] Solei [*]

  Heduš: myslím, že máš trochu pravdu, ale tak moc bych to neextremizovala, podívej se na Boženu Němcovou, pustila manžela k vodě a pořídila si milence. Myslím, že takových vztahů tehdy zas tak málo nebylo. Dokonce byly doby, kdy se absence milenců u obou manželů považovala za nehoráznou výstřednost.

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:55:13
 10. avatar
  [10] Heduš [*]

  Tak mi to tady příjde jako návod na rozvod pro ty, co se ještě nerozhoupali...
  Myslím si, že dříve bylo méně rozvodů proto, že ženy si toho nechaly moc líbit. Dnes si víc jdou svou cestou a nenechávají se od manželů ponižovat, podvádět, trýznit. Nedělá se dnes vše jen kvůli dětem, tak jak tomu bylo dřív a manželství vytrvala do smrti.

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:03:20
 11. avatar
  [9] Solei [*]

  Nejčastější příčinou rozvodu u nás je to že se to vůbec může. Dřív tolik rozvodů nebylo protože nebylo vhodné se rozvádět, takže i nešťastná manželství, manželství kde bylo násilí nebo intenzivní nevěra spolu zůstávala, manželé si maximálně tak žili zvlášť.

  superkarma: 0 03.03.2008, 12:57:26
 12. [8] stovicka [*]

  Žádost o rozvod těžko, když už, tak návrh a u soudu sepsat lze, ale nemusí, není to práce soudu, od čeho jsou advokáti.

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:35:32
 13. avatar
  [7] ellinor [*]

  Víc rozvodů je taky podle mě proto, že si na sebe dnešní ženy vydělají samy.

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:15:11
 14. avatar
  [6] *modrá [*]

  Manx: taky bych to tak ráda viděla.... tahání o majetek je pak stejně něco uplně jinýho...

  superkarma: 0 03.03.2008, 10:55:19
 15. avatar
  [4] ilčidlo [*]

  Nevidím důvod ke zpřísnění u soudu. Není nic horšího než nefungující manželství

  superkarma: 0 03.03.2008, 09:56:50
 16. avatar
  [3] Luciš [*]

  Není lepší se nebrat? Na majetek myslet za života (převést na koho chceme, závěť...) a náhlou smrt manžel/ky zajistit životním spořením

  superkarma: 0 03.03.2008, 08:32:03
 17. avatar
  [2] *modrá [*]

  Proč by se měly důvody zpřísňovat ?? Proč nutit být spolu lidi, kteří spolu být nechtějí ?? Dřívě bylo méně rozvodů, protože byla prostě jiná doba, stejně jako bylo míň autonehod protože bylo málo aut. Dnes je doba emancipace, mobilů, internetu, seznamek, manažerů a taky rozvodů...

  superkarma: 0 03.03.2008, 08:03:35
 18. avatar
  [1] fialinka [*]

  No, zase se objevil "odborný" článek... Takže - ne, ani klasický rozvod většinou nezabere tři jednání, naopak, většinou jsou účastníci rozvedeni napoprvé. Problém je v tom, že mezi sebou nemají vyřešený majetek a to se s nimi může vléct ještě dlouho.
  Soudní tajemníci už dnes téměř neexistují (kdyžtak vyšší soudní úředníci), a že by sepisovali návrhy na rozvod, o tom teda nevím - pokud už výjimečně ano, pak za peníze. Jiná věc je sepis návrhu na zahájení řízení o péči o dítě, které rozvodu předchází, to autorka asi výrazně nerozlišuje. Rozvod je samostatné řízení, řízení o dětech je taky samostatné, o majetku taky, takže těžko sčítat a paušalizovat...

  superkarma: 0 03.03.2008, 07:47:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme