Domácnost

Zakladatel iniciativy Ne petardám říká: „Žádná agrese není dost malá!“

Pro jedny je vítaným symbolem příchodu Nového roku, pro jiné jeho trpěná součást, bez níž by se rádi obešli. A jelikož zábavní pyrotechnika ne každého těší, vznikají různé iniciativy za její omezení. O to se snaží i student Jiří Dobrý z Dolního Benešova. Letos založil iniciativu Ne petardám, které považuje za zbytečné, obtěžující a škodlivé. Jen na sociálních sítích má tisíce zastánců.

Založil jste iniciativu Ne Petardám. Co přesně je vaším cílem? Tedy v ideálním případě?

Ideálně? Aby co největší množství lidí pochopilo, že tahle legrace má i své stinné stránky. Ideálně tak, že bude petardy kupovat čím dál méně lidí, tím pádem budou čím dál dražší a ti, co je kupují, jich budou kupovat méně.

petardydivka

Pokud byste mohl dosáhnout jen jedné změny ve vyhlášce, v zákoně, která by to byla?

Každé město si to upravuje podle svého. Problém není, že by to nebylo ve vyhlášce, ale spíše to, že je mizerná postižitelnost lidí, co zneužívají petardy k záměrnému lekání ostatních.

Kdy a proč vás napadlo, že byste měl začít proti používání zábavní pyrotechniky dělat něco konkrétního?

Vlastně už za mlada, kdy opilí sousedi házeli petardy za plot ke psům. Vloni jsem si pak vzpomněl a založil událost „Silvestr bez raket a petard“, kde jsem předpokládal podporu pár stovek lidí. Nakonec jich byly desetitisíce, a tak jsem hned založil další i na letošní rok.

nepetardam

Jste proti veškeré zábavní pyrotechnice?

Já jsem v první řadě pro vzdělání a pro etiku. Takže nejsem. Jsem pro to, aby si její uživatelé uvědomili následky, které jejich konání může mít.

Setkal jste se už s negativními reakcemi neznámých lidí vůči vám na sociálních sítích či na webu?

Denně. Už to ani neřeším, člověk se brzy obrní. Horší jsou výhružky, těch sice tolik není, ale nikdy nevíte, jestli to ten člověk nemyslí vážně.

Jak na váš názor a snahu omezit používání zábavní pyrotechniky reaguje vaše bezprostřední okolí? I v rodině s vámi všichni souhlasí?

Není mou snahou nikoho omezovat. Chci jít příkladem a nikoliv zákazem. Zákazů je v každém druhém městě dost a stejně se dodržují tak napůl. V rodině se mnou všichni souhlasí.

Vy sám jste se nikdy nebavil házením petard, nebo ohňostrojem?

Ano, bavil. Měly jsme římské svíce jako děti. A taky bouchací kuličky.

Co může člověk udělat, když jeho soused často experimentuje se zábavní pyrotechnikou a na stížnosti dotyčného nereaguje?

To záleží na mnoha okolnostech. V každém městě to je jiné. Ale rozhodně se nesmí stydět požádat o pomoc. Policie tu je od toho, aby řešila i tyto případy. Žádná agrese není dost malá.

dobryCo říká Jiří Dobrý o petardách?

Jsou tak levné, že je kupují i děti.

Je neúčinná regulace prodeje a užívání petard.

Vadí mnoha zdravým i nemocným lidem a mnoha zvířatům domácím i divokým.

A co je zřejmě nejzásadnější: Hluk petard je často zneužíván právě k obtěžování lidí i zvířat.

U různých světlic a profesionálních ohňostrojů je možné diskutovat o tom, zda estetické kvality vyváží obtěžující hluk. Pochybuji, že někdo najde jakékoliv estetické kvality u petard a dělobuchů.

Více na www.nepetardam.cz.

Jaký je váš postoj k zábavní pyrotechnice?

Možnost%
Úplně bych ji zakázal/a.23,5
Nevadí mi ohňostroje, zakázal/a bych petardy.62,1
Nevadí mi, neřeším to.6,1
Líbí se mi, párkrát do roka na ní není nic špatného.8,3

Čtěte také:

   
30.12.2015 - Příběhy - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] moravačka Aja [*]

  Nejvíce petardami trpí zvířata.A co se týče mě já je nesnáším.Když u nás už v listopadu začínají někteří blbnout s petardama je to hrozný.A nejhorší je když to dělají malé děti a dospělí je v tom ještě podporují.

  superkarma: 0 16.01.2017, 12:39:15
 2. avatar
  [26] gerda [*]

  Alka1 — #20Ano, pořád dokola se můžou snášet důkazy proti pyrotechnice a stejně tu bude za rok znova. Nedodržování zákonů, předpisů - to je pro nás typické. Když si člověk představí to martyrium, aby dotáhl věc až do konce: oznámení na policii, vysvětlování do úmoru kde to je přesně...pak samozřejmě dojedou, až už je dávno po všem...párkrát to takhle zopakujete a dál se na to slabší nátura vykašle. Nejlepší řešení by podle mě bylo toto: tys mi hodil petardu pod nohy, já tě vzala po tlamě taškou s nákupem. A jsme si kvit. Zvířat je mi moc líto, ty na výběr nemají a taky se nemají jak bránit.

  superkarma: 1 01.01.2016, 14:45:41
 3. [25] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #24 Sml52 ... a mělo to úspěch? Sml57 Oni psi jsou někdy jak děti, napodobujou nadšeně kde co. Když jsem měla psa německého ovčáka a fenku afghána, tak ta fenka venku odkoukala, že kolega pes zvedá nožičku, což ona jako čubička předtím nedělala, ale co by to nezkusila - a pochopitelně jí to nešlo a ztrácela balanc. Pohled pro bohy. A druhá fenka afghána zas později odkoukala od kočky, že se chodí doma na píseček, a snažila se vecpat na kočičí WC a konat potřebu tam. Se zvířatama se člověk fakt nenudí. Sml80

  superkarma: 0 30.12.2015, 23:52:21
 4. avatar
  [24] Mickey Mouse [*]

  kobližka — #22 Sml52Sml52Sml52 Znám jednoho, kterému tak vadilo, že jeho štěně při močení nezvedá nožičku, že mu to při venčení předváděl... Sml58

  1. na komentář reaguje Rikina — #25
  superkarma: 1 30.12.2015, 23:01:25
 5. avatar
  [23] Linde [*]

  petardy nesnáším, různí kluci je na ulicích často házejí pod nohy či pod auta a mám vždy chuť jim pořádně lisknout. Copak to jejich rodiče neví? Petardy a pyrotechnika je příliš volně dostupná, já bych byla pro omezení. Je pozoruhodné, že je nás tolik chovatelů, ať už psů, koček, hospodářských zvířat a i přes to je v průběhu prosince a na Silvestra většina lidí venku s pyrotechnikou a mají zapotřebí se prezentovat hlukem a ránami. Nechápu to Sml80. Budou mít lepší rok? Lepší pocit? Budou více oblíbení, že udělali největší ohňostroj? Mám pocit, že ti lidé si spíše chtějí dokázat, že tam jsou, zviditelnit se Sml80.

  superkarma: 1 30.12.2015, 22:22:58
 6. avatar
  [22] kobližka [*]

  Suzanne — #15 Suzanne — #15 Já to taky chápu,jen jsem si představila,jak páníček třeba chodí dělat loužičky ven,aby šel příkladem.Toť vše...

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #24
  superkarma: 0 30.12.2015, 20:20:43
 7. avatar
  [21] 38riki [*]

  Alka1 — #20 Sml67

  superkarma: 0 30.12.2015, 18:59:29
 8. avatar
  [20] Alka1 [*]

  Tento článek bych doporučovala přečíst hlavně těm, kteří si stále myslí, že pyrotechnika je neškodná. Její používání má negativní dopad nejen na domácí mazlíčky, hospodářská zvířata, na zvířata v přírodě nebo v ZOO, ale i na lidi. Když už je jim lhostejné utrpení ostatních, snad by je mohlo přesvědčit, že škodí i sami sobě a tím nemyslím jen utržené prsty...Sml34

  Oslava Silvestra = neprůstřelné alibi?

  1. na komentář reaguje 38riki — #21
  2. na komentář reaguje gerda — #26
  superkarma: 2 30.12.2015, 17:46:37
 9. avatar
  [19] SNÍŽEK [*]

  jsem pro aby se petardy a dělbuchy zakázalySml31.Obtěžují nás i zvířátka a jsou nebezpečné.Sml68

  superkarma: 2 30.12.2015, 17:29:48
 10. [18] bobani [*]

  především by měli něco udělat s prodejem toho nebezpečného svinstva

  superkarma: 1 30.12.2015, 15:19:04
 11. avatar
  [17] chanahd [*]

  Kdyby to bylo jednou do roka, tak dejme tomu.

  U nás ve městě to bohužel omezené není. Bordel začíná každý rok s Mikulášem a trvá většinou tak do půlky ledna, - asi než lidé vyplýtvají všechny nakoupené věci. Přes rok je to samozřejmě taky, ale to je třeba 1x či 2x do týdne. Ale v tomto ročním období je to fakt šílený.

  S petardama po ulicích lítají i malé děti, bordel často do pozdní noci. Policie to neřeší. Ta řeší jen blbě zaparkovaná auta - to je nejjistější způsob jak získat peníze za pokuty. Kdepak, honit po ulicích puberťáky, kteří to pro zábavu házejí i na lidi nebo s tím dělají bordel ve 2 ráno.

  Kdyby to bylo jen ten jeden den v roce. A nebylo takových blbců, co to hází do lidí, nikdo by to neřešil. Ale těchto idiotů je asi čím dál více, zdá se mi.

  superkarma: 2 30.12.2015, 14:06:07
 12. avatar
  [16] 38riki [*]

  kobližka — #10nechápu, co je na té větě k smíchu...to je od nepaměti známá věc, že pes přejímá chování člověka.

  superkarma: 1 30.12.2015, 13:26:35
 13. avatar
  [15] Suzanne [*]

  kobližka — #10 Já tu větu chápu - zvíře velmi často přejímá člověčí emoce Sml22

  1. na komentář reaguje kobližka — #22
  superkarma: 1 30.12.2015, 12:05:34
 14. avatar
  [14] ivule60 [*]

  petardy a podobné nesmysly,co dělají jen kravál,bych zakázala..vadí to zvířatům,vadí to lidem..jen pár floutků se baví,nic víc..

  superkarma: 0 30.12.2015, 11:11:35
 15. [13] Rikina [*]

  Teď mi to došlo - ten fousatý čtyřicátník na fotce je student? Sml2 Sml80

  superkarma: 0 30.12.2015, 11:00:29
 16. [12] Rikina [*]

  Obecně proti pyrotechnice nemám nic. Mám připomínky vůči idiotům, kteří s ní neumí zacházet, nebo dělají frajeřinky a mají legraci z toho, že někoho vyděsí. Ale pochybuju, že to vyřeší petice. Spíš by si to měl každý vyřídit hned na místě s tím dotyčným, eventuálně jsou od toho pořádkové složky, například městská policie. Dnes už mají města i obce vyhlášky, kde je jasně řečeno, kde a kdy se smí zábavná pyrotechnika používat, a není nic snadnějšího, než ty vyhlášky znát a trvat na jejich dodržování. Sml80

  superkarma: 0 30.12.2015, 10:51:54
 17. [11] Rikina [*]

  Podle mých zkušeností, které troufám si říct nejsou malé, neb jsem 25 let byla majitelkou i chovatelkou mnoha psů různých plemen, má Mickey Mouse pravdu. Pes se valnou většinou sám od sebe nebojí, spíš je zvědavý, co se to děje. Teprve buď získanou špatnou zkušeností, nebo tím, že vidí strach u ostatních příslušníků smečky (a tou smečkou jsou obvykle lidé, takže i to "jít zvířeti příkladem" je tady na místě) způsobí nepřiměřené reakce. Samozřejmě jsou někteří psi bázlivější, vylekají se snadněji, a hůř se to potom odnaučuje. Ale to jsou spíše výjimky, a podle mého se to týká hlavně psů tzv.přešlechtěných plemen, kde byly mnohé přirozené vlastnosti psů záměrně potlačovány, kladl se důraz na vzhled a jiné atributy, a výsledek je něco, co už často ani psem nazvat nejde. Sml80

  superkarma: 0 30.12.2015, 10:46:10
 18. avatar
  [10] kobližka [*]

  Mickey Mouse — #1 Promiň,že se směju (no,zítra je silvestr,tak je to povolený,ne? Sml58)

  ale tvojí větu "jít zvířeti příkladem" si asi dám do rámečku Sml52Sml52Sml52 to je teda perla roku Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje Suzanne — #15
  2. na komentář reaguje 38riki — #16
  superkarma: 2 30.12.2015, 09:27:11
 19. avatar
  [9] Alka1 [*]

  http://ohlasy.info/clanky/2015/12/rozhovor-veterinarka.html

  superkarma: 0 30.12.2015, 09:15:28
 20. avatar
  [8] Alka1 [*]

  Mickey Mouse — #1 Nepřeji vám to, ale snášenlivost hluku se mění i s věkem psa nebo stačí, když se jednou poleká rány. Můj kolega se také vytahoval, jak s jejich labradorkou chodí na ohňostroje a do westernového městečka. Pak stačil jeden výstřel při představení v místnosti a z Báry je při podobných akcích vyděšený pes, který by se vytrhl i s vodítkem...

  superkarma: 1 30.12.2015, 09:15:05
 21. [7] Boros [*]

  Za mých mladých let byl ohňostroj jednou do roka a to 9. května k výročí osvobození Rudou armádou. Střílelo se z Letné a bylo jasně dáno, kam až diváci nesmí. No, je to už hodně dávno. Teď se ohňostroje dělají jen tak, ani ne jen k určitému datu a co mi vadí, je ten nepořádek po nich. Když jdu na Nový rok ráno z práce ( teď jsem sloužila 5 let po sobě Silvestr noční), tak se doslova brodím- jak kde. No, ale petardy bych zakázala vůbec- na to takový rambajz? Zbytečné. Obávám se ale, že je to boj s větrnými mlýny.

  Co se ale dá opravdu dělat, je důsledné dodržování zákazu prodeje mladistvým. Důsledné kontroly v tržnicích. A více hlídek v ulicích.

  superkarma: 2 30.12.2015, 09:12:03
 22. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  tepito — #3 Zkuste si o divokých zvířatech něco aspoň přečíst, ať nevypadáte hloupě. A mimochodem - bouřky bývají v přírodě mnohem častěji než jen na Silvestra. Sml80

  superkarma: 3 30.12.2015, 08:39:15
 23. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Blbci s petardami mi vadí též. Zvlášť ti, kterým nevadí házate je na chodník plný lidí nebo z okna. Rovněž záměrné týrání zvířat je trestuhodné. nemyslím si, že by tato petice měla nějaký úspěch. Ohňostroje a zábavní pyrotechnika jsou v našem městě povoleny jen třikrát ročně ve zvláštní dny a nevím o tom, že by policie, ať městská nebo státní, trestala užívání pyrotechniky mimo tyto dny. nakonec to zaplatíme všichni, protože ten bordel je nutno ráno uklidit, ať už to bylo dle zákona nebo mimo něj.

  superkarma: 1 30.12.2015, 07:54:21
 24. avatar
  [4] gerda [*]

  Ještě jsem neslyšela o případu, že by vůbec někdo dostal pokutu za používání pyrotechniky mimo povolenou dobu. U nás např. se práská každý večer u jedné nóbl hospody, ráno se po trávníku válejí zbytky a pokud by byl zájem, policie či strážnící by jeli najisto. No, a vůči zvířatům už je to naprostá zhovadilost, já si vždycky přeju, aby těm, co působí lidem nepříjemnosti a zvířatům utrpení, to pazoury urvaloSml31

  Jsem ostuda, neumím vložit obrázek, ale tento je nejvýstižnější.

  http://www.stastnezeny.cz/data/USR_001_U...http://www.stastnezeny.cz/images/smajlik...

  superkarma: 4 30.12.2015, 07:04:58
 25. avatar
  [3] tepito [*]

  Mickey Mouse — #1jak víte, že divoká zvířata jsou zvyklá na hromobytí? Viděl jste někdy divoká zvířata v přírodě během Sylvestra? Ach jo- další, co ví kulový a káže moudra...

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #6
  superkarma: 7 30.12.2015, 05:24:52
 26. avatar
  [2] vladka321 [*]

  Mickey Mouse — #1Máme tři psy a ten největší (komondor) se petard bojí. Je to až legrační, když takový kolos najednou vyletí a maže do bezpečí. Dnes lítaly petardy již v poledne. Byla jsem venku se psy (hladkosrstý foxteriér, thajský ridgeback a právě komondor) a všichni v klidu. Jen komondorka se ke mě vyděšeně tiskla. A tak jsem na ni mluvila a byla jsem jí oporou. Ostatní psi si hráli a jen stražily uši, nic víc, nic míň. Jen jsem chtěla napsat, že tak, jako člověk i psi mají své mouchy a povahy a přes to prostě vlak nejede. Nejde o velikost, nejde o rasu, nejde kolikrát ani o přístup a přesto nenaděláte nic... A mimochodem, bouřky se bojí také. To mě zase pobaví, jak je až neviditelná, když ji pustíme do domu...

  superkarma: 3 30.12.2015, 00:35:26
 27. avatar
  [1] Mickey Mouse [*]

  Každá mince má dvě strany.

  Ano, vadí mi blbci, kteří úmyslně používají pyrotechniku k lekání lidí a zvířat. Za použití pyrotechniky v blízkosti lidí nebo zvířat by měly být tvrdé postihy. Ale připadá mi neodpovědné od chovatelů zvířat, že své "miláčky" zbytečně trápí tím, že je na ohňostroje a podobný hluk nijak nepřipraví a navíc zvíře stresují svým nervozním chováním.

  Většina zvířat si umí na ohňostroj zvyknout. Koneckonců divoká zvířata jsou zvyklá na hromobytí a podobný hluk je nijak neleká. Také domácí zvíře může být i v blízkosti ohňostroje naprosto vpohodě. Stačí, kdaž je jejich páníčci na to připraví. Hlavně musí být sami zvířeti příkladem, vzorem - zachovat klid a chovat se beze strachu a bez prudkých reakcí. Nesmí se začít přehnaně starat o zvíře nebo utíkat, zavírat okna a podobně.

  Náš pes se s námi dívá na zahradě na ohňostroje, které odpalují sousedi cca 100 metrů daleko. Je zvědavý a naprosto v klidu. Když spí, tak se začátkem ohňostroje sotva zvedne hlavu. Když při bouřce udeří blesk blízko, pes se zvedne, koukne po nás a znovu si v klidu lehne. Jedině když spíme a přijde bouřka, tak nás probudí a pak je zase v klidu.

  1. na komentář reaguje vladka321 — #2
  2. na komentář reaguje tepito — #3
  3. na komentář reaguje Alka1 — #8
  4. na komentář reaguje kobližka — #10
  superkarma: 3 30.12.2015, 00:20:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme