Pro jedny je vítaným symbolem příchodu Nového roku, pro jiné jeho trpěná součást, bez níž by se rádi obešli. A jelikož zábavní pyrotechnika ne každého těší, vznikají různé iniciativy za její omezení. O to se snaží i student Jiří Dobrý z Dolního Benešova. Letos založil iniciativu Ne petardám, které považuje za zbytečné, obtěžující a škodlivé. Jen na sociálních sítích má tisíce zastánců.

Založil jste iniciativu Ne Petardám. Co přesně je vaším cílem? Tedy v ideálním případě?

Ideálně? Aby co největší množství lidí pochopilo, že tahle legrace má i své stinné stránky. Ideálně tak, že bude petardy kupovat čím dál méně lidí, tím pádem budou čím dál dražší a ti, co je kupují, jich budou kupovat méně.

petardydivka

Pokud byste mohl dosáhnout jen jedné změny ve vyhlášce, v zákoně, která by to byla?

Každé město si to upravuje podle svého. Problém není, že by to nebylo ve vyhlášce, ale spíše to, že je mizerná postižitelnost lidí, co zneužívají petardy k záměrnému lekání ostatních.

Kdy a proč vás napadlo, že byste měl začít proti používání zábavní pyrotechniky dělat něco konkrétního?

Vlastně už za mlada, kdy opilí sousedi házeli petardy za plot ke psům. Vloni jsem si pak vzpomněl a založil událost „Silvestr bez raket a petard“, kde jsem předpokládal podporu pár stovek lidí. Nakonec jich byly desetitisíce, a tak jsem hned založil další i na letošní rok.

nepetardam

Jste proti veškeré zábavní pyrotechnice?

Já jsem v první řadě pro vzdělání a pro etiku. Takže nejsem. Jsem pro to, aby si její uživatelé uvědomili následky, které jejich konání může mít.

Setkal jste se už s negativními reakcemi neznámých lidí vůči vám na sociálních sítích či na webu?

Denně. Už to ani neřeším, člověk se brzy obrní. Horší jsou výhružky, těch sice tolik není, ale nikdy nevíte, jestli to ten člověk nemyslí vážně.

Jak na váš názor a snahu omezit používání zábavní pyrotechniky reaguje vaše bezprostřední okolí? I v rodině s vámi všichni souhlasí?

Není mou snahou nikoho omezovat. Chci jít příkladem a nikoliv zákazem. Zákazů je v každém druhém městě dost a stejně se dodržují tak napůl. V rodině se mnou všichni souhlasí.

Vy sám jste se nikdy nebavil házením petard, nebo ohňostrojem?

Ano, bavil. Měly jsme římské svíce jako děti. A taky bouchací kuličky.

Co může člověk udělat, když jeho soused často experimentuje se zábavní pyrotechnikou a na stížnosti dotyčného nereaguje?

To záleží na mnoha okolnostech. V každém městě to je jiné. Ale rozhodně se nesmí stydět požádat o pomoc. Policie tu je od toho, aby řešila i tyto případy. Žádná agrese není dost malá.

dobryCo říká Jiří Dobrý o petardách?

Jsou tak levné, že je kupují i děti.

Je neúčinná regulace prodeje a užívání petard.

Vadí mnoha zdravým i nemocným lidem a mnoha zvířatům domácím i divokým.

A co je zřejmě nejzásadnější: Hluk petard je často zneužíván právě k obtěžování lidí i zvířat.

U různých světlic a profesionálních ohňostrojů je možné diskutovat o tom, zda estetické kvality vyváží obtěžující hluk. Pochybuji, že někdo najde jakékoliv estetické kvality u petard a dělobuchů.

Více na www.nepetardam.cz.

Čtěte také:

Reklama