Domácnost

Zákeřné mšice! Jak se jich zbavit?

Aktuálně řeším na zahradě problematické mšice. Poupátka růží, stonky kopretin a některých keřů jsou obalené mšicemi – jak těmi zelenými, tak černými. Nemám zrovna po ruce žádný přípravek ze zahradnictví, tak jsem začala pátrat, čím dalším by se ještě daly zahubit. Narazila jsem na náš článek o tom, že si roztoky proti mšicím můžeme udělat jednoduše doma.

Chci se s vámi podělit o tyto tipy, protože vím, že mšice trápí nejednu zahradnici. Pokud máte ještě další tipy, budu ráda, když nám je napíšete pod tento článek do diskuse.

rose

Mšice nás dokážou pěkně potrápit. Chcete vědět, co na ně platí? Máme pro vás několik tipů!
Můžete si skočit do nejbližšího zahradnictví pro postřiky na mšice, ať už chemické, nebo na přírodní bázi. Anebo můžete vyzkoušet některou z babských rad pro zdraví vaší zahrádky. Účinný postřik si totiž můžete vyrobit i doma z dostupných prostředků.

 • Mýdlový (jarový) postřik: Hodí se na okrasné květiny, na bylinky, které máte v plánu konzumovat, vyzkoušejte raději jiný z postřiků. Výroba je jednoduchá. Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce. Sluneční paprsky by mohly listy spálit.
 • Postřik z vajglů: Nikotin má na mšice i jiné škůdce toxické účinky. Pokud je vaše domácnost aspoň zčásti kuřácká, nevyhazujte cigaretové nedopalky do koše. Mohou ještě posloužit. Vyrobte si jednoduchý postřik tak, že ve vodě vyvaříte vajgly. Postřik pak pomocí rozprašovače nanášejte na rostliny i spodní strany listů, dokud se mšic nezbavíte.
 • Tabákový postřik: Máme tu alternativu i pro nekuřáky. Navíc je o něco účinnější než vyvařené nedopalky. Potřebujete 15 g sušených drcených tabákových listů. Ty namočíte na půl hodiny do 2,5 litru teplé vody. Vodu potom scedíte, přidáte lžičku mýdla nebo jaru a aplikujete pomocí rozprašovače.
 • Pelyňkový postřik: Pelyněk mšice odpuzuje, a tak tento ochranný postřik udrží škůdce v bezpečné vzdálenosti. Přelijte 80 g čerstvých nasekaných listů pelyňku 1,25 litru vroucí vody. Nechte louhovat, dokud voda nevychladne. Odvar přes síto přelijte do rozprašovače. Pelyněk je vhodný i na bylinky, které se chystáte využít v kuchyni. Pokud se chystáte sprej použít na okrasně rostliny, můžete přimíchat i osvědčené mýdlo.
 • Rajčatový postřik: Listy rajčat obsahují alkaloidy, které účinně hubí hmyz, mšice nevyjímaje. Účinný postřik vyrobíte z 80 g nasekaných listů. Ty namočte na noc ve vodě. Ráno sceďte,.Opět je možné přidat trochu mýdla.

Pokud máte ještě další tipy, budu ráda, když nám je napíšete pod tento článek do diskuse. Co vám zabírá a funguje?

   
03.06.2014 - Zahrada a květiny - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [9] barboraremenarova [*]

  Zde jsem četla, že pomáhá pelyňkový postřik. Nevíte kde se to dá sehnat?

  superkarma: 0 09.05.2016, 10:58:20
 2. avatar
  [8] Krupová [*]

  já mám naškubané stonky a listy z rajčat v hrnku s vodou přes noc, ráno to sliju do flašky, přiliju ještě další vodu do litru a stříkám a stříkám. Výborně to pomáhá, růže mám naprosto bez mšic, i když jsem je před postřikem měla doslova obalené.

  superkarma: 0 04.06.2014, 13:42:43
 3. [7] slávenka [*]

  koukám, že jsou tady samé zkušené zahradnice, tak poprosím o radu." Něco" mně napadlo přísavník trojcípý, tvoří to pavučinky a na spodku listů jsou nějaké kuličky, asi vajíčka. Listy pak začínají vadnout, hnědnou,opadávají. Bojím se, že se to "pustí" i do druhého přísavníku, který je opodál na domě...Sml15

  superkarma: 0 03.06.2014, 15:34:34
 4. [6] slávenka [*]

  Eliana — #1 díky moc za radu, jdu na toSml16

  superkarma: 0 03.06.2014, 15:22:45
 5. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Mám chemický roztok, je spolehlivý.

  superkarma: 0 03.06.2014, 14:39:27
 6. avatar
  [4] haluška [*]

  mne sa  na mšice osvedčil postrek: 75 g cesnaku pomlieť. pridať do 10 l vody a poliať postihnuté rastliny i zem okolo nich

  superkarma: 0 03.06.2014, 12:12:54
 7. [3] mucholapka [*]

  Mě žerou i kopretiny Sml24Sml31

  superkarma: 0 03.06.2014, 08:43:26
 8. avatar
  [2] marianaant [*]

  Mám krásný žlutý pokojový ibišek, ten pořád trápí mšice. Manžel už na něj vyzkoušel všechny možné postřiky, ale žádný nezabral. Tak vyzkoušíme nějaký z těchto co tady jsou napsané.Sml31

  superkarma: 0 03.06.2014, 08:38:59
 9. avatar
  [1] Eliana [*]

  Letos jsou mšice díky počasí přemnožené a výborně mi funguje roztok levandulového oleje s vodou...1PL oleje na 500ml vody a je klid.....

  1. na komentář reaguje slávenka — #6
  superkarma: 0 03.06.2014, 07:32:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme