Bulvár

Zákeřná kolegyně v práci pořád omílá moje chyby

Dnes máme téma kolegyň a kolegů, kteří nás v práci štvou.  Přečtěte si příběh, který asi budete znát všechny na vlastní kůži. Kamarádka jedné z redaktorek, která tento příběh sepsala, byla i přímou inspirátorkou dnešního tématu dne.

kolegyně

V listopadu jsem nastoupila do nové práce – dostala jsem možnost pracovat v marketingu pro jednu z největších firem v potravinovém průmyslu u nás. Mám na starosti aktualizaci webových stránek, PR, přípravu propagačního materiálu pro naše obchodní zástupce... I když jsem vystudovala obor týkající se životního prostředí, který s mým současným povoláním nemá vůbec nic společného, jsem v práci spokojená a baví mě to, teda až na kolegyni.

Na marketing jsme tam dvě, ona, jmenuje se Hana, tam pracuje asi tři roky. Nevím, co má za školu, ale rozhodně nemá vystudovaný marketing někde na vysoké ekonomické. Když jsem nastoupila, měl mi kolega, který odcházel dobrovolně, předat veškerou práci. Ale jak už to tak bývá, předal mi stěží půlku, byl tak trošku flegmatik. Takže zpočátku jsem se hodně ptala, jenže často se mi od Hanky dostávalo odpovědi jako: Ale to ti měl přece Tomáš říct… Takže docházelo k určitým zdržením, nejasnostem a chybám, které jsem se snažila napravit, jak to jen šlo. Jsem hodně energická, jdu do akce s odhodláním a je pravda, že někdy nedomýšlím důsledky, což chápu, že může někomu vadit, ale snad ne tak, aby mě začal nenávidět, roznášel o mně pomluvy a choval se ke mně arogantně a povýšeně. Přiznávám, že jsem ze své nesoustředěnosti udělala pár chyb v tabulce a že se to muselo předělávat, chápu, že to může někoho naštvat. Asi jsme tím někomu přidělala práci, ale v žádném případě jsem nezpůsobila finanční ani jiné ztráty firmy. Nicméně po upozornění si na to už dávám větší pozor a na druhou stranu, nikdo prostě není neomylný, stačí se podívat, jak funguje například administrace dotací EU, a tam jde sakra o velké peníze.

Přicházím na porady s novými nápady, snažím se navrhovat změny k lepšímu, jenže Hanka je konzervativní a změny nemá ráda. Je to ten typ člověka, kterému se řekne, bude to tak a tak, ona nepřemýšlí a dělá, a nedej bože, když pak přijde nějaká změna. Takže mám pocit, že na mě žárlí, a snad se bojí o svoji pozici, i když nemá proč, jeden člověk by totiž na marketing byl málo.

Tak a teď konkrétně, jak se mnou jedná. Neustále se vrací k mým „chybám“ a stále dokola mi je vyčítá. Nevím, jak mám reagovat, většinou mlčím. Hledá sebemenší záminku k tomu, aby mi mohla cokoliv vytknout. Zrovna nedávno jsem potřebovala služební auto a měla jsme nechané klíče na vrátnici. Noční vrátný mi je předal, aby je nemusel dávat denní vrátné, a ta pak mně. Vzala jsem si je k sobě a pak někdy přišla Hanka s tím, že si ještě pojede něco zařídit. Říkám OK, v pohodě. Stěhovaly jsme se zrovna ze staré do nové kanceláře, já už byla na nové a ona tam měla skoro všechny věci. Myslela jsem si, že už se taky přesune, a až bude chtít jet autem, řekne, že jede, já jí dám klíče a hotovo. Asi za hodinu doletěla a sjela mě, jakto že ty klíče nejsou na vrátnici, že to auto nemám pro sebe a tak. Vůbec jsme nechápala, o co jí šlo. A tak je to se vším. Často taky odejde do vedlejší kanceláře za sekretářkou, a pak si tam něco šeptají… Nebo mi předhazuje, proč nepoužívám služební počítač, i když už jsem jí několikrát vysvětlila, že mám povoleno používat svůj, který je mnohem lepší a výkonnější a nezdržuje mě od práce to, že jenom soubor ve wordu se otvírá pět minut.

No a samozřejmě roznáší po firmě drby. Tohle se stalo někdy v lednu a pěkně mě to znechutilo. 

Představte si, že někdo (řekla bych, že Hanka), má tu potřebu bonzovat (jinak se to fakt nazvat bohužel nedá), že můj přítel přijde na firmu a nepozdraví. Za a) mě štve, že vůbec má někdo tu drzost to říkat ředitel,i za b) Martin je velmi slušně vychovaný a nejen že zdraví, ale děla spoustu jiných věcí. Takže myslím, že je velmi mala pravděpodobnost, že by nepozdravil. Takže bud to někdo přeslechl, anebo někoho možná potkal na dvoře a netušil, že je od nás z firmy, nebo možná nepozdravil někoho na plese, protože tam bylo moc lidi. Nicméně ten princip je pěkně zákeřný...

Bohužel se její chování ke mně stupňuje a já už nevím, jak se mám chovat. Snažím se být milá, pochválit ji, když se jí něco povede, ale ona to snad vůbec nevnímá. Zatím ty její útoky přecházím mlčením, ale mrzí mě to a štve mě to. Poradíte, jak se mám zachovat? Práce mě totiž opravdu baví hodně a nerada bych odešla jen kvůli blbé kolegyni.

Děkuji, jesterkka.


Dnes máme téma dne kolegyně a kolegové v práci, kteří nás štvou.

Své příspěvky posílejte na redakční e-mail:

redakce@zena-in.cz

   
15.03.2012 - Společnost - autor: Radek Kříž

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] tajnostii [*]

  Hm,to je těžkýSml23

  superkarma: 0 18.03.2012, 18:56:56
 2. [42] xenie [*]

  v daném případě bych asi neváhala za a) obrátit se na odborníka, za b) kolegyni bych taky začala za kdeco pred ostatníma "sjíždět", schválně kdo to vydrží déle...

  superkarma: 0 18.03.2012, 11:51:25
 3. avatar
  [41] v.poho [*]

  Motiva — #40 To záleží na povaze. Každý jsme jiný.

  Kdybych se kupříkladu já měla chovat podle tvé rady, tak se mi už u druhé Haničky zvedne kufr a při čtvrté mě vezou na psychiatrii. A vzhledem k tomu, že mi jde hlavně o moji psychiku a tu haniččinu neřeším, byla by tato rada pro mě nepřijatelná.

  A s tím jestli vyříkání pomůže nebo ne, je to taky diskutabilní. Mně zatím pomohlo vždycky. Haničky totiž nebývají zvyklé na přímé jednání z očí do očí....., prostě na to nemají "koule". Já jo.

  A pisatelka se tedy bude muset rozhodnout podle toho, jaká je ona a co je přijatelné pro ni.Sml32

  superkarma: 0 16.03.2012, 15:39:57
 4. avatar
  [40] Motiva [*]

  vyříkávání si vůbec nic nevyřeší, jediné co pomáhá, je stálý sladký úsměv na tváři, oslovovat Haničko, co myslíš, jak se dnes po ránu cítíš, co děti atd., podle situace, myslet si můžete, co chcete, ale navenek ukapávejte med, krávu stejně nezměníte, jedině ji můžete odzbrojit. Pokud budete všude vykládat, jak je Hanička úžasná, lepší kolegyni jste si nemohla přát apod., těžko se jí bude pomlouvat, to se na ni budou kolegové za chvíli koukat skrz prsty, že vy ji máte tak ráda a ona vás pomlouvá.

  1. na komentář reaguje v.poho — #41
  superkarma: 0 16.03.2012, 14:09:32
 5. [39] hlubla [*]

  Zeptej se co proti tobě má,ať ti to řekne narovinu.Řekní jak tě mrzí,že spolu nevycházíte.Prostě si to vyříkejte.Třeba to pomůže.

  superkarma: 0 15.03.2012, 23:25:08
 6. [38] Lydia001 [*]

  Někteří lidé hold dokáží v práci ztrpčit život.

  superkarma: 0 15.03.2012, 19:28:47
 7. avatar
  [37] daska59 [*]

  Netrap se s ní a jeď si po svý linii. Nestojí ti za to Sml16

  superkarma: 0 15.03.2012, 18:27:10
 8. [36] šedinka [*]

  Ivásek — #34 to je dobrý-to jsem ještě neslyšela a moc se mi to zamlouváSml59Sml52

  superkarma: 0 15.03.2012, 17:04:12
 9. avatar
  [35] algidda [*]

  není to přeci tvoje vedoucí, je to JEN kolegyne

  superkarma: 0 15.03.2012, 14:45:07
 10. avatar
  [34] Ivásek [*]

  šedinka — #32 análním turistům a turistkám se u nás říká "řitní alpinisté" Sml57

  1. na komentář reaguje šedinka — #36
  superkarma: 0 15.03.2012, 13:49:31
 11. avatar
  [33] Brixik [*]

  Přemýšlím nad nějakým kurzem asertivního chování, co myslíte, pomohla by to?

  superkarma: 0 15.03.2012, 13:13:10
 12. [32] šedinka [*]

  Opravdu je to moc těžké,zažila jsem to a mám to za sebou.Bojovat s anální turiskou,donašečkou,drbnou atd v jedné osobě je nad lidské síly.

  Marný a věčně trvající boj je s lidskou hloupostí a plevelem.Ale doufám,že se na každé prase najde řezník i když to někdy trvá dost dlouho.

  1. na komentář reaguje Ivásek — #34
  superkarma: 0 15.03.2012, 12:27:01
 13. avatar
  [31] Kytinkak [*]

  přesně tak, stačí být nesympatičnost a už se to s tebou veze, a můžeš se třeba stavět na hlavu a nic to nepomůže

  superkarma: 0 15.03.2012, 11:35:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Žábina [*]

  tohle je těžký, evidentně jí od začátku nejsi sympatická, proto na tobě hledá chyby...

  asi jak tu někdo psal, snažit se dělat svoji práci a nevšímat si jí - rozhodně jí nic nevysvětluj, stejně se to obrátí proti tobě Sml80

  superkarma: 0 15.03.2012, 11:03:40
 2. avatar
  [29] Klára Wimmerová [*]

  Já bych se asi snažila dělat svoji práci, jak nejlépe umím (teď už vám to půjde o dost lépe než v úplných začátcích, kdy jste nevěděla, co a jak) a kolegyni bych pokud možno ignorovala, pozdravila, poděkovala, to je všechno.

  Nejsem ten typ, který by si něco s někým vyříkával, spíš se sama někde v koutku trápím, ale myslím si, nebo většinou to tak nakonec je, že když pracujete na sto procent bez větších chyb, vedení může být jedno, jestli váš přítel zdraví, nebo nezdraví. :) Důležitá je odvedená práce. A schválně bych byla hodně aktivní a přicházela s novými nápady, protože tak nejlíp vynikne, kdo a jak ve skutečnosti pracuje. :)

  superkarma: 0 15.03.2012, 10:55:19
 3. avatar
  [28] medulka [*]

  Bohužel, tito lidé se najdou všude...co si myslí, že vědí vše nejlíp, že jsou neomylní a co jen znepříjemňují ostatním náladu Sml15 Také jsem měla problémy s jedním kolegou (teď už naštěstí bývalým) a když už jsem to po nějaké době psychicky nevydržela a pustila jsem se s ním do debaty, tak to bohužel dopadlo tak, že já byla ta špatná a vše se to obrátilo proti mě...takže někdy je asi lepší nechat to být a ignorovat to, i když je to dost těžké a člověka to štve. Takže naprosto chápu, že toto dokáže hodně znepříjemnit člověku den. Ale s těmito lidmi asi není domluva možná, nechtějí většinou nic slyšet a mají jen tu svou "pravdu"

  superkarma: 0 15.03.2012, 10:46:34
 4. [27] cilani [*]

  yolla — #7 no s těma klíčema myslím, že jí mělo být hned řečeno, když řekla že někam pojede, že už na vrátnici nejsou..

  superkarma: 0 15.03.2012, 10:36:04
 5. avatar
  [26] ladouch [*]

  Taky jsem si to s jednou vyříkala, ale dopadlo to úplně obráceně v můj neprospěch, protože ona byla moc dobře zapsaná u vedení, lezla každému do řiti.Sml80Sml80

  superkarma: 0 15.03.2012, 10:30:32
 6. avatar
  [25] Beruška1 [*]

  Jinak mám v práci kolegu, loni v únoru mu bylo 60 a do důchodu má jít v říjnu 2013. Od jeho šedesátin každou chvíli slyším, jak by po staru už byl hezky doma, v létě přišel po dovolené a hned spustil, že všichni si doma hezký spí a on musí vstávat, protože jsou v předčasném důchodu. To už jsem nevydržela a hezky od plic nahlas mu řekla, že mu nikdo nebrání v tom, aby do předčasného důchodu odešel taky a měl svůj klid. A já taky. Ale on neodejde, možná bude spíš i přesluhovat. On si jenom stěžuje, ale na druhou stranu je to hamižník, který by si nechal pro halíř koleno vrtat.

  superkarma: 0 15.03.2012, 10:30:10
 7. [24] free [*]

  Dobrý kolektiv, který nenarušuje ani jediný kolega je k nezaplacení. To ta práce potom dvakrát víc baví.

  superkarma: 0 15.03.2012, 10:28:44
 8. avatar
  [23] ekleinovka [*]

  Buzeruje jak malou holku,to bych Rada nemela

  superkarma: 0 15.03.2012, 10:23:22
 9. avatar
  [22] Brixik [*]

  lleennaa — #21 Jojo, občas si připadám opravdu jako na základce po škole, jak mě sjíždí. Kamarádka bohužel z takové podobné kolegyně skončila na psychiatrii, kde to kvalifikovali jako pracovní šikanu. Léčila se docela dlouho a bylo hrůze, co to s takovou pohodovou ženskou udělalo. Tak takhle bych opravdu dopadnout nechtěla.

  superkarma: 0 15.03.2012, 10:20:22
 10. [21] lleennaa [*]

  S podobnou osobou jsem momentálně, jak to říct, taky na štíru. Došlo to všechno tak daleko, že o mně u vedoucí řekla, že mě ta práce nebaví. Udělala pár věcí, které zapřela a hodila na mne. Když jsem o tom s naší vedoucí mluvila, řekla jsem narovinu, že dotyčná osoba je nemocný člověk a měla by se sebou něco dělat. A pokud mi nikdo nevěří, všude je kamerový systém, tak ať si to prověří. Za měsíc sice končím, mohla bych to nechat plavat, ale s*át na hlavu si prostě nenechám. Přeji hodně sil. Takové chování z druhé strany dokáže pěkně unavit.

  1. na komentář reaguje Brixik — #22
  superkarma: 0 15.03.2012, 09:53:37
 11. avatar
  [20] Ivásek [*]

  my taky měli jednu takovou "jedlou" paní, která tu všem pila krev... nikdo jí nikdy nic neřekl, jen na ni všichni nadávali... jednou, když se situace vyostřila a ona už po sté prohlásila svou památnou větu "položím tužku a jdu!" tak já (nejmladší z celého kolektivu) jsem jí řekla, ať už jí konečně položí a jde do pér*ele... šla asi do dvou měsíců (ale ne kvůli mě) Sml57 Sml32

  superkarma: 0 15.03.2012, 09:24:42
 12. avatar
  [19] Brixik [*]

  Těžko říct...Každý má na věci nějaký svůj subjektivní pohled.

  Nicméně nezávisle na tom, co mi dělá a jak se ke mně chová, mi o ní vykládat jeden z našich dodavatelů - jaká je to "hrozná baba" a že je rád, že jsme přišla já, protože s ní se nedalo absolutně na ničem pracovat a domluvit, protože jakákoliv změna byla obrovský problém.

  superkarma: 0 15.03.2012, 09:20:59
 13. avatar
  [18] Altamora [*]

  Kdo ví, co by nám napsala ta kolegyně? Jak to asi vidí ona?

  superkarma: 1 15.03.2012, 09:11:18
 14. avatar
  [17] Beruška1 [*]

  Já se svojí povahou bych ji klidně poslala hodně nahlas do pr...e a ještě k tomu přidala, že si klidně může jít stěžovat, že stejně nic jiného nedělá.

  superkarma: 0 15.03.2012, 08:46:20
 15. avatar
  [16] v.poho [*]

  S kolegy jsem vycházela vždycky OK, ale pokud se přece našel někdo, s kým to nešlo, mně se vždycky vyplatilo si to vyříkat, třeba i trošku ostřeji. V 90.i% se atmosféra uklidnila.

  superkarma: 0 15.03.2012, 08:23:14
 16. avatar
  [15] Hanula [*]

  Sml16ach ju - taky je každá rada drahá - jak se bránit. Na moji povahu bych jí něco řekla od plic....

  superkarma: 0 15.03.2012, 08:14:18
 17. avatar
  [14] LudPa [*]

  Všude se najde někdo podobný.

  superkarma: 0 15.03.2012, 08:12:58
 18. avatar
  [13] wich [*]

  Jsem ráda, že pracuju, jak pracuju, protože všude, kde jsem byla na stáži (školy, školky, úřady...) byly děsné kolektivy. Nejvíc se mi líbilo, když jsem chodila učit na VŠ, na katedře TV byla většina zaměstnanců chlapi a s těmi se mi pracuje a kamarádí nejlíp Sml67

  superkarma: 1 15.03.2012, 08:05:10
 19. [12] jithule [*]

  jednou se jí to vrátí

  superkarma: 0 15.03.2012, 08:02:09
 20. avatar
  [11] Brixik [*]

  Bohužel těhotenství už nehrozí, je jé kolem cca 40 let a dvě děti už má.

  superkarma: 0 15.03.2012, 07:59:51
 21. [10] FAXÍK [*]

  Taková kolegyně dokáže chození do práce člověku znechutit a myslím si, že její povaha už se nedá změnit! Nevšímat si jí a když to nepomůže, tak se budeš muset ozvat taky.

  superkarma: 0 15.03.2012, 07:51:30
 22. avatar
  [9] datura [*]

  chtěla jsem napsat...  třeba....

  superkarma: 0 15.03.2012, 07:41:39
 23. avatar
  [8] datura [*]

  Taková kolegyně je neštěstí, byla bych na tom stejně, jako ty, mlčela bych. Třecha jednou otěhotní a vypadne sama.Sml16 jedna moje protivná kolegyně si našla práci v Anglii a vypadla dřív, než by ve mně bouchly saze. 

  superkarma: 0 15.03.2012, 07:40:52
 24. avatar
  [7] yolla [*]

  Napadlo mě, jestli si nechala vysvětlit, jak to bylo například s těma klíčema?

  1. na komentář reaguje cilani — #27
  superkarma: 0 15.03.2012, 07:37:36
 25. avatar
  [6] Brixik [*]

  Všechny zdravím, budu ráda za jakékoliv nápady, jak jí "slušněů odkázat do patřičných mezí. A samozřejmě si ráda poslechny u další podobné příběhy a nebo naopak povídání o super kolektivu. jestekka

  superkarma: 0 15.03.2012, 07:23:48
 26. [5] lidicka [*]

  S kolegy a kolegyněmi nemám problémy, a nikdy jsem neměla, a to jsem za 35 odpracovaných let prošla různými organizacemiSml16

  superkarma: 0 15.03.2012, 06:55:44
 27. [4] dadma [*]

  Cítí se ohrožená.Nevšímej si jí a dělej svojí práci a nebo se jednou popořádně naštvi a sprdni ji,ať si hledí svého.

  superkarma: 0 15.03.2012, 00:56:02
 28. [3] dadma [*]

  Já zase měla jednu kolegyni,která ať cokoli udělala,tak to hned hlásila šéfové, jako kdyby ostatní nepracovali.A jednu zase hypochondra.Ale každý jsme nějaký.

  superkarma: 0 15.03.2012, 00:51:06
 29. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  To je povedená a ochotná kolegyně,já osobně mstivá nejsem a asi bych na její řeči nereagovala.Ono se jí to jednou pořádně vymstí.Sml22

  superkarma: 0 15.03.2012, 00:35:13
 30. avatar
  [1] řinka [*]

  Na hrubej pytel ,hrubá záplataSml57

  superkarma: 0 15.03.2012, 00:25:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme