Zdraví

Zákeřná Crohnova nemoc. Poznejte ji včas

Crohnova nemoc. Je docela rozšířená, přesto o ní mnoho lidí ještě nikdy neslyšelo a někdy (bohužel) ji hned nerozpozná ani lékař. Ostatně to můžete samy zjistit z vyprávění našeho čtenáře Jirky (ano, milé dámy, i chlapi čtou náš magazín).

Začalo to nenápadně, takže jsem dlouho nic nedělal. Občas mě bolelo břicho, měl jsem ho nafouklé, měl jsem průjem nebo mi nebylo úplně dobře. Ale říkal jsem si, že se to občas stává každému, přece hned nepůjdu k doktorce, nic mi není. Vždyť je mi teprve čtyřiadvacet, musím něco vydržet!

muž

Tohle trvalo asi rok, možná i delší dobu. Začal jsem to řešit až ve chvíli, kdy už jsem měl vlastně jen průjem, na záchod jsem běhal několikrát denně a ve stolici se objevila krev. Taky jsem hodně zhubl a stále častěji míval teploty. Tehdy mi pomalu docházelo, že to nebude maličkost, že mám opravdu problém. Pak už jsem měl teploty skoro pořád, prostě zánět v těle jako hrom. Doktorka mě prohlídla a poslala mě na gastroenterologii do nemocnice, ale trvalo ještě nějakou dobu, než mi určili správnou diagnózu. Teprve po kolonoskopii (vnitřním vyšetření střev - pozn. red.) mi řekli, že mám Crohna. A já nevěděl, co to je... Hned mi doporučili operaci, protože místo, kde tenké střevo přechází do tlustého, už bylo tak zanícené, že mi nefungovalo. Vzali mi dvacet centimetrů střeva a pár dní jsem si poležel v nemocnici. Pak rekonvalescence, dieta, odpočívání...

Od té doby už uplynuly čtyři roky, hodně se mi ulevilo. Břicho mě nebolí, křeče nemám. Sice to není úplně ideální, ale dá se s tím žít. I když musím dávat velký pozor, co jím a piju, na nemoc má vliv i stres, námaha. Snažím se jíst to, co mi nedělá problémy, ale i tak chodím častěji na záchod. Nejhorší je vyrovnat se s tím, že jsem nemocný a že se nemoc může kdykoliv zhoršit. Ale na to radši nemyslím...

Chtěl bych poradit všem, kteří by měli nějaké podobné problémy, ať neváhají jít co nejdřív k doktorovi. U téhle nemoci je hrozně vleklý začátek, a pokud člověk nemá nějaké změny na konečníku, není to zvenku poznat. Vím, že je těžké nemoc si připustit, taky jsem si říkal, že jsem mladý a plný života, musel jsem si to v hlavě srovnat. Ale opravdu neváhejte, čím dřív vám určí správnou diagnózu, tím líp.

Pár základních termínů:

 • Co je vlastně Crohnova choroba? Patří mezi idiopatické střevní záněty (IBD) spolu s ulcerózní kolitidou. Jde o chronické, při současných léčebných možnostech celoživotní, zánětlivé střevní onemocnění neinfekčního a dosud ne zcela vyjasněného původu.
 • Je nemoc dědičná? Riziko tu je. Pokud trpěli oba rodiče touto nemocí, je pravděpodobnost postižení jejich dětí více než 36 %, pokud jeden z rodičů, je riziko 1–7 %.
 • Kolik lidí tuto nemoc má? V naší republice přibývá 4–9 nových nemocných na 100 000 obyvatel za rok, žije tu cca 40–50 tisíc osob, které trpí Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.

Užitečné odkazy:

Četli jste u nás o Crohnově chorobě

   
21.01.2013 - Příběhy - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [5] magic11 [*]

  tato choroba trápí už mnoho let naši rodinnou známou, hodně jí pomáhají přípravky firmy Energy, ale není opravdu co závidět. holt zdraví je zdraví

  superkarma: 0 22.01.2013, 17:00:02
 2. [4] DCOlga [*]

  O této nemoci jsem nic neznala, dokud jsem nenastoupila do stávajícího zhaměstnání.Trpí jí kolegyně i její bratr.

  superkarma: 0 22.01.2013, 15:47:52
 3. [3] free [*]

  Syn se trápí s příznaky polovinu žvota to je 14 let.  Nejdříve mu diagnostikovali ulcerózní kolitidu a předloni překlasifikovali na crohnovu chorobu. Spolu s touto chorobou je navíc celiak, takže bez diet to nejde.  Nejhůř jsem to prožívala, když po odchodu manžela na tom začal i syn být tak zle, že mu chtěli odebrat tlusté střevo.  No začali jsme bojovat velice přísnou dietou a dalšími preparáty a podařilo se.  Je mu dobře, jak doposud nebylo.

  superkarma: 0 21.01.2013, 19:14:57
 4. [2] dadma [*]

  I já jsem měla průjmy a občas mě bolelo břicho,také jsem si říkala,že hned nepoběžím k doktorovi.Až když jsem při stále stejném příjmu potravy zhubla během asi 7-8 měsíců zhubla 15 kg, tak jsem se odhodlala a myslela na nejhorší nemoc. I když mě bylo přes 50 let,tak mě zjistili Crohnovu chorobu a při užívání léků jsem v pohodě.Kila jsem přibrala zpátky což mě docela mrzí.Je pravda, že tato nemoc se  nejčastěji projeví u mladých lidí kolem 20 let,ale jak vidíte není to pravidlo.Nejhorší je stres a ten lidi dnes prožívají denně.

  superkarma: 0 21.01.2013, 15:25:59
 5. [1] Trefa [*]

  Trefa:tuto nemoc vubec neznam.rada jsem si clanek precetla.je dobre mit takove informace.

  superkarma: 0 21.01.2013, 14:08:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme