Zdraví

Zajímavý tip: Žaludeční balonek je další možností pro boj s obezitou

Trápí vás nechtěná kila? Hledáte možnosti, jak se jich zbavit? Chceme vás informovat o zajímavé možnosti, kterou je žaludeční balonek

Lékaři z kliniky ISCARE mají nového pomocníka v léčbě obezity – žaludeční balonek, který pomáhá pacientům přirozenou cestou snížit hmotnost a trvale změnit stravovací návyky. Oproti dosud běžně užívaným gastrickým balonkům má několik zásadních výhod: podle potřeby lze v průběhy léčby upravovat jeho velikost vypouštěním či doplněním tekutiny, má až dvakrát větší životnost než starší generace balonků a v těle pacienta může zůstat až jeden rok. Díky tomu pacienti používající tuto novinku shodí během roku průměrně kolem 25 kilogramů. Zavedení balonku je jednoduché a šetrné, trvá pouze 20 minut.

balonek

Léčba pomocí gastrického balonku je vhodná pro pacienty s tělesným hmotnostním indexem (BMI, Body Mass Index) přes 30, což už je hodnoceno jako obezita I. stupně. Silikonový balonek se zavede do žaludku a naplní fyziologickým roztokem. Tím bezpečným způsobem navozuje pocit plnosti a omezuje hlad. Nový gastrický balonek může na rozdíl od dosud používaných zůstat v žaludku až 12 měsíců. Za tak dlouhou dobu si pacient zvykne na dietní omezení a je pro něj pak mnohem snazší pokračovat v novém zdravějším životním stylu i poté, co mu je balonek odebrán.

balonek„Největší výhoda této novinky je delší životnost nové generace balonku, která se zdvojnásobila na 12 měsíců. Během této doby se už dá dosáhnout opravdu skvělých výsledků,“ řekl MUDr. Ladislav Svoboda, primář Centra pro léčbu obezity na klinice ISCARE. Většina českých klinik nabízí klasickou verzi s životností 6 měsíců, které proto nejsou tolik účinné.

Na rozdíl od jiných metod hubnutí má žaludeční balonek mnoho výhod – je naprosto bezpečný, pacienti ho velmi dobře snáší, míru jeho naplnění lze nastavit podle individuálních potřeb a má prokazatelné výsledky. Průměrný úbytek hmotnosti u pacientů po zavedení žaludečního balonku činí 23–27 kilogramů za rok. „Konečný výsledek hubnutí je ale individuální a závisí na předchozí váze každého pacienta. Lidé, kteří se snaží hubnout pouze kombinací diet a sportu, ztratí v průměru pouze osm až deset procent hmotnosti,“ vysvětluje MUDr. Svoboda z kliniky ISCARE.

Jednoduše, šetrně a rychle
Před zavedením žaludečního balonku nepotřebují lidé zdlouhavá předoperační vyšetření od svého praktického lékaře, o vše se postarají odborníci přímo v klinice ISCARE. Pacient zde podstoupí endoskopické vyšetření krku, žaludku a dvanáctníku. Předoperační vyšetření i samotný výkon se provádí v jeden den, pacient může kliniku opustit už druhý den.

Výkon trvá pouhých 20–30 minut a provádí se v tzv. analgosedaci. To je stav, při kterém se pomocí tišících léků pacientovi odstraní pocity strachu, stresu a bolesti. Pacient si navíc na prodělaný zákrok nepamatuje. Oproti celkové anestezii jde ale o mnohem šetrnější a bezpečnější metodu – pacient není v bezvědomí, dýchá sám, čímž se výrazně snižuje riziko případných komplikací.

Ihned po výkonu pacientovi začíná nový život. Díky balonku a výživovému plánu od lékaře se naučí jíst zdravě, pravidelně a po menších porcích. Po 12 měsících lékaři balonek z těla pacienta endoskopicky vyjmou. Pacient i po odstranění balonku nadále pokračuje ve zdravém životním stylu.

Metoda hubnutí s gastrickým balonkem je velmi bezpečná a spolehlivá. Jediným rizikem je možnost jeho protržení a únik tekutiny do žaludku. Pro tyto případy se do roztoku v balonku přidává lékařská modř, která na problém okamžitě upozorní obarvením moči. Tato situace však může nastat pouze v případě, že pacient nedodrží doporučenou dobu 12 měsíců.

O gastrickém balonku:

 • vhodný pro pacienty od 30 BMI
 • bezpečná a spolehlivá metoda
 • méně agresivní než metody restriktivní chirurgie
 • téměř bez nežádoucích účinků
 • průměrný úbytek hmotnosti 23-27 kg za rok
 • operace včetně předoperačních vyšetření během jednoho dne
 • účinnější metoda hubnutí než diety
 • operace se provádí bez celkové anestezie
 • 12 měsíců s gastrickým balonkem zvyšuje šanci v pokračování v nových stravovacích návycích
 • Slouží jako prevence proti nemocím způsobených obezitou
   
04.03.2015 - Efektivní hubnutí - autor: Věra Forejtová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] lorja [*]

  Pokud by mi tento zákrok uhradila zdravotní pojišťovna,šla bych do toho.Po léčbě hormonálními léky jsem přibrala téměř 30 kg a nedaří se mi jich zbavit.Přiznávám bez mučení,že ne jen ty léky jsou příčinou zvýšení mé hmotnosti.......

  superkarma: 0 20.10.2015, 16:20:09
 2. avatar
  [6] SoniO [*]

  A jaká je cena?

  superkarma: 0 04.03.2015, 22:19:59
 3. [5] 1anicka [*]

  hradí tento zákrok pojišťovna nebo nehradí?

  superkarma: 1 04.03.2015, 20:17:11
 4. avatar
  [4] Handa [*]

  Byla jsem první,kdo tento balonek u nás vyzkoušel. Bude více než 13 let.

  Zhubnou se mi podařilo bez problému, ale tak, jak šla kila dolů, tak zase šla i nahoru po vyjmutí balonku. Tato metoda je vhodná pro opravdu velkou obezitu. Po vyjmutí balonku se pak má udělat bandáž žaludku, zn, pokračovat v omezování příjmu množství stravy. Zavední balonku do žaludku není samospasitelné.

  Po zkušenosti bych si balonek už zavést nenechala.

  superkarma: 0 04.03.2015, 19:18:53
 5. [3] dadma [*]

  Placená jak komu.Znám lidi ,kteří si to hradili a ilidi ,kterým to zaplatila pojišťovna.Ano v prvních měsících zhubli,ale nyní mají kila zpátky.

  superkarma: 0 04.03.2015, 15:49:01
 6. avatar
  [2] Allma [*]

  Znám 3 lidi s bandáží žaudku a jsou jednou takoví jak byli. Jedna byla nedávno na tomto balonku, zatím jsem ji neviděla, ale myslím, že jí to nepomůže. Nechala bych jim tu operaci zaplatit, protože když se nacpou a přitom ví, že budou zvracet, tak nemuseli nikde choditSml80

  superkarma: 2 04.03.2015, 13:11:53
 7. avatar
  [1] rusalka2008 [*]

  Je to placená metoda, nebo částečně hrazená ZP?

  superkarma: 0 04.03.2015, 12:36:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme