„Karel se vůbec nezajímá o mou práci,“ posteskla si Lenka. „Buď ráda, ten můj zase až moc, a tak si vlastně tahám práci i domů a vůbec si neodpočinu,“ říká Romana. Co je lepší?

people

Pokud se váš partner omezí pouze na otázku, co bylo v práci, a spokojí se stručnou odpovědí, buďte rády a nemějte mu to za zlé. Možná máte úplně rozdílné profese a on by stejně nerozuměl tomu, co říkáte. A nezáleží na tom, jestli jste prodavačka dámského prádla a on instalatér, nebo vy umělkyně a on jaderný fyzik. Ze své zkušenosti vím, že je rozdílnost profesí spíš výhodou, protože netaháte práci domů a bavíte se úplně o něčem jiném. Ale abych nepsala stále jen o sobě.

Tady jsou příklady mých kamarádek, Lenky a Romany.

Lenka a Karel - rozdílná povolání

Lenka je zdravotní sestra a Karel automechanik. Lenka by se občas ráda svěřila, jak bylo v nemocnici, a setřásla ze sebe starosti, které se na ní během služby nahromadily. Ale Karel nemocnice nesnáší a odmítá se s ní o tom bavit. Ona zase nerozumí autům, takže téma práce je u nich tabu. Ale to neznamená, že by si neměli o čem povídat a komunikace mezi nimi vázla. Mají poměrně malé děti a spoustu zájmů, takže témat k hovoru si najdou vždycky dost.

Romana a Petr - stejná povolání

Romana je výtvarnice stejně jako její manžel Petr. Mají vlastně stejné profese, seznámili se už na vysoké škole a práce je u nich skoro jediné téma. Romana by si od ní docela ráda odpočinula a bavila se o něčem jiném, ale Petr práci neustále řeší a jí už to leze na nervy.

Nejhorší na tom je, že ona je v oboru úspěšnější, má víc zakázek a on na ni žárlí. Někdy se spolu i pohádají, protože jeho ješitnost mu nedovolí přiznat, že Romana je lepší, a neustále ji kritizuje. Občas si to neodpustí ani ve společnosti, což je dost nepříjemné i pro ostatní zúčastněné.

„Co já bych za to dala, kdyby mé práci vůbec nerozuměl a nekecal mi do toho!“ říká Romana a Lence vlastně docela závidí... Škoda, že si to nechce vyměnit. :)

Romanu docela chápu, protože jsem byla v podobné situaci. Můj ex manžel se nedostal na školu, kterou jsem vystudovala já, a své zhrzené ambice mi dával pěkně „sežrat“. Současný partner má úplně jinou profesi, ale o moji práci se zajímá a fandí mi, což je, alespoň podle mne, úplně ideální.

Reklama