Již tento víkend se ve Znojmě a obcích v okolí uskuteční další z vrcholů roku milovníků vína i netradičních zážitků: Festival otevřených sklepů - Svatý Martin na Znojemsku, na kterém Vás rádi přivítáme!

festival

Nadace Partnerství Vás srdečně zve na další z vrcholů vinařského roku. Festival otevřených sklepů představí 31 otevřených sklepů ve Znojmě, Novém Šaldorfu, Šatově, Dobšicích a Chvalovicích, ve kterých nabídnou vinaři to nejlepší ze svých sklípků včetně mladých vín ročníku 2011 a vín s certifikací VOC. V ceně vstupenky získají návštěvníci degustační skleničku, tašku s logem festivalu, autobusovou dopravu mezi obcemi zdarma a další dárky. Zároveň je pro ně připraven doprovodný program, v jehož rámci budou mít možnost navštívit komentované prohlídky několika unikátních pískovcových sklepů, zúčastnit se křtu nové vinařské kuchařky nebo ochutnat gourmetská menu ve spojení s místními víny.

Kdy: sobota 19. listopadu 10:00 - 21:00 a neděle 20. listopadu 10:00 - 15:00

Kde: Znojmo, Šatov, Nový Šaldorf, Chvalovice, Dobšice (registrační místo je v Louckém klášteře ve Znojmě)

Můžete pokřtít vinařskou kuchařku!

festival

V rámci doprovodného programu Festivalu otevřených sklepů - Svatý Martin na Znojemsku proběhne slavnostní křest nové Kuchařky moravských vinařek - volné pokračování. Autorky ze Spolku moravských vinařek Bakchantky vymění vinařské zástěry za kuchyňské a přímo uprostřed dění Festivalu otevřených sklepů budou vařit s vínem a k vínu podle své nové kuchařky. Na jednoho vylosovaného návštěvníka čeká bonus - stane se kmotrem nebo kmotrou kuchařky.

„Největší zásobnicí receptů nám byly především domácnosti členek spolku Bakchantky a jejich nejbližších a přátel. K tradičním receptům po maminkách, babičkách a tetách přibyly novější recepty našich dcer a vnuček,“ říká tajemnice spolku Eva Kloudová. Do rukou se tak autorkám dostaly skutečné skvosty. „Vyzkoušené recepty napsané na starém papíru krásným rukopisem jsou zároveň i výpovědí o životě moravských domácností. Až s podivem jednoduchá, ale vzhledově i chuťově neodolatelná jídla přečkala několik generací a neztratila dodnes své kouzlo,“ doplňuje Kloudová. Kuchařka obsahuje celkem 392 receptů v jedenácti kapitolách. Na otázku, jaký recept by z Kuchařky moravských vinařek doporučila Eva Kloudová odpovídá: „Těžká odpověď. Chutnají mi dnes opomíjená jídla z obilovin, jáhel, pohanky, stejně jako maso na zázvoru či na víně. Je nutné také myslet na sladkou tečku - tam bych si vybrala výborný domácí jablečný štrůdl.“

festival

Kuchařka vznikla jako volné pokračování úspěšného prvního dílu, který vyšel před třemi lety. Křest proběhne v sobotu 19. listopadu od 15 hodin v šatovském Moravském sklípku, v jehož sklepení se skrývají archivy českých celebrit ze světa kultury i sportu, a bude součástí pořadu Ženy a víno. Ten patří k již tradičním akcím doprovodného programu Festivalu otevřených sklepů. Kromě samotného křtu se také Bakchantky podělí o několik zajímavostí ze zákulisí přípravy kuchařky, provedou návštěvníky ochutnávkou nejlepších vín společnosti Znovín Znojmo a podělí se s návštěvníky o tipy, ke kterým pokrmům vybrat jaká vína. Celý den se také v Moravském sklípku bude podle vinařské kuchařky vařit a jedna vylosovaná dvojice, která se křtu zúčastní, získá menu zdarma. „Ačkoliv pořad nese název Ženy a víno, neznamená to, že je mužům uzavřen. Naopak je tu velmi rádi uvítáme,“ říká tiskový mluvčí festivalu Martin Gillár a dodává: „Dámská část festivalového publika je pro nás velmi důležitá. Proto se snažíme doprovodný program festivalu okořenit pořady, které cílí zejména na ženy. Jedním z nich bude právě křest kuchařky.“

festival

Nastávající festival bude jedinečnou přehlídkou chutí a vůní Znojemska. Vedle mladých, Svatomartinských vín a vín s certifikací VOC Znojemsko, která jsou typická pro terroire oblasti, budou pro návštěvníky připraveny i gastro lahůdky. Hotel Prestige ve spolupráci s Vinařstvím Dobrovolný připravuje například vepřový steak s bramborovo-zelným lepencem a houbovým přelivem nebo špagety se sušenými rajčaty, piniovými oříšky s rukolou, sypané parmazánem. Ve chvalovickém sklípku vinařství LAHOFER si návštěvníci zase budou moci vychutnat regionální speciality, které pro ně připraví šéfkuchař hotelu Savannah. Servírovat se zde bude například domácí játrová paštika s brusinkami a mandlovým chlebem, variace sýrových rolád plněné zemským salátem a cherry rajčaty nebo dančí myslivecký guláš se střikem borovičky a cibulovým chlebem. To vše v doprovodu lahodných vín ze Znojemska.

festival

Samotný festival pak nabízí 31 otevřených sklepů ve Znojmě, Dobšicích, Šatově, Novém Šaldorfu a Chvalovicích, více jak 200 vín k degustaci i autobusovou dopravu v ceně vstupenky. „Na registračním místě v Louckém klášteře dostane návštěvník vstupenku, stylovou tašku, degustační skleničku, tištěného průvodce s profily vinařů, mapami, jízdními řády, kupony na odběr vína v hodnotě dvou set korun a mnoho dalšího,“ vysvětlil ředitel festivalu Juraj Flamik.

Reklama