V létě pijeme více nealko, v zimě alkohol. Pro zahřátí. Ale takové zahřátí alkoholem může špatně dopadnout. Není lepší se zahřát pod peřinou?

drink

No jo, ale kde vezmeme peřinu, když třeba stojíme na náměstí a pozorujete půlnoční ohňostroj.
Kolem nás jsou všichni opojeni alkoholem, odhazují šály, rukavice a čepice, k vidění jsou dokonce i jedinci v tričku s krátkým rukávem, většinou mladí kluci, které však nehřeje jenom mládí, ale také alkohol.
Spolu s nimi řada dalších lidí věří, že alkohol nás rozehřeje. Ale to je velký omyl!

Po požití alkoholu se nám rozšiřují povrchové cévy, což v nás vzbuzuje pocit tepla. Jenže tělo potřebuje mít k udržení tepla cévy naopak stažené, protože si tak chrání teplotu tělesného jádra, která je důležitější než teplota pokožky.
Přes rozšířené cévy uniká teplo rychleji a opilý člověk tak může lehce umrznout. Vlivem alkoholu necítí zimu, ztrácí se u něj pud sebezáchovy.

Každou zimu se zvyšuje počet umrzlých nebo silně podchlazených lidí, ať už opilých bezdomovců, nebo i těch, kteří se vrací domů z hospody nebo z nějaké oslavy. Uklouznou na chodníku, upadnou… a  už se třeba nezvednou.

Ale pojďme od alkoholu i k těm, kteří mu neholdují.

Jak se správně chovat v zimě a mrazech, aby u nás nehrozilo podchlazení?

Když se například někdo rozhodně zaběhat si v mrazu, rozhodně není od věci přibalit si nějakou energetickou bombu, třeba kousek čokolády. Důležité je také dbát na dostatečný přísun tekutin, nejlépe vlažný čaj. A pozor také na správnou techniku dýchání. Nedýchejte pusou a zhluboka, ale nosem, pomalu a pravidelně.
Základem pro pobyt v zimě je samozřejmě pokrývka hlavy, kterou uniká nejvíce tepla. Pak samozřejmě mít v teple ruce, nohy a ve velkém mrazu také obličej. Třeba překrytý šálou. Úplně postačí, když nám půjdou vidět pouze oči.

A v neposlední řadě je potřeba se hýbat a hýbat a hýbat.  A ne aby vás napadlo odhazovat vrstvy oblečení.
Ty odhoďte až doma pod tou peřinou, kde je stejně nejlépe a nejbezpečněji. :)
(no, toť taky otázka - s tím bezpečím :))

Krásný a bezpečný Silvestr – bez jakýchkoliv následků!

Čtěte také:

Reklama