Jak se zahrává s ohněm ve filmu? Při natáčení nemusí jít pokaždé přímo o požáry a výbuchy. Takové zahrávání si s ohněm, to jsou zejména kaskadérské, až dech beroucí kousky, které ne vždy končí dobře.

Dnes se ve filmových ukázkách přesuneme z Čech do Hollywoodu.

Zahrávající si s ohněm Buster Keaton

(i když v tomto případě ani ne tak vlastní vinou)

Jeden z nejuznávanějších a nejvlivnějších kaskadérů všech dob byl legendární komik Buster Keaton, ze kterého si vzala o několik let později příklad dokonce i slavná hollywoodská hvězda a mistr kung-fu Jackie Chan.
Jedna z nejriskantnějších scén Bustera Keatona je neplánovaná scéna s padající kulisou domu. Během akce ve filmu Plavčík na sladké vodě, kdy na město udeřil silný cyklón, stál Keaton uprostřed ulice. Najednou se přední strana domu utrhla a na nic netušícího herce spadla. Ten se naštěstí postavil přesně na místo, kam mělo dopadnou okno podkroví a tak se mu nic nestalo. Všem však bylo jasné, že kdyby herec stál jen pár centimetrů vedle značky, byl by na místě mrtvý.  

Plavčík na sladké vodě (1928)

Zahrávající si s ohněm Harold Lloyd

(ten už věděl, do čeho jde)

Herec Harold Lloyd byl jedním z největších filmových komiků a zároveň kaskadérů éry němých filmů. Hlavní příčina popularity spočívala zejména v jeho nesčetných psích kusech, z nichž nejbláznivější se udál ve filmu O patro výš. V jedné ze scén tohoto filmu je nucen vyběhnout na dvanáctipatrovou budovu. Nejslavnější scéna filmu se začne odehrávat v okamžiku, kdy se herec Lloyd pověší na obrovské věžní hodiny a visí de facto několik desítek metrů nad ulicí. Celý tento kaskadérský kousek tenkrát jistila pouze tenká zábrana, která by ho nejspíš po pádu stejně neudržela. Dodnes jde o jeden z nejnebezpečnějších záběrů ve filmové historii.

O patro výš (1923)

Zahrávající si s ohněm Dar Allen Robinson

(bohužel jeden „oheň“ nepřežil)

Dar Allen Robinson byl jedním z nejvíce ctěných a talentovaných umělců  ve svém oboru. Zlomil 19 světových rekordů a na plátně zastával takové herce jako Steva McQueena nebo Clinta Eastwooda.  Zemřel při nešťastné nehodě motocyklu během natáčení filmu Million Dollar Mystery ve věku 39 let.
Zůstalo po něm dědictví v podobě kamerou natočených nejpůsobivějších kaskadérských kousků, z nichž k vrcholným patří i naše ukázka. Je ze snímku režiséra Burta Reynoldse Sharkyho mašina, kde se Robinson odvážil vyskočit bez padáku, bez provazů a bez jištění  z téměř 70ti metrové budovy. Zahrával si s ohněm.

Sharky's Machine (1981)

použitý zdroj: www.yotube.com  a www.topzine.cz

Téma dnešního dne:  Zahráváte si s ohněm?

Téma, které má hodně podob.

  • Zahrávat s ohněm si můžete při neuvážené a riskantní známosti
  • Při opomíjení svého zdravotního stavu
  • Při braní nevýhodné půjčky, na jejímž konci straší exekutor
  • Při extrémních sportech
  • Při stěhování se do neznámých končin
  • Anebo třeba i při vyslovení pravdy tam, kde na konci čeká upálení.
    Ale jakožto potomci Jana Husa to riskneme :)

Své ohnivé příspěvky pište na
redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze „žhářek“ odměníme pěkným dárkem: kdyby se spálila od nohou, dostane osvěžující sprej na nohy s mátou a aloe, kdyby seshora, dostane šampon a kondicionér s květem jetele, a kdyby se spálila na duši, ať je hezká alespoň zvenčí - díky oční kosmetice AVON.

d

Reklama