Domácnost

Zahradu nemusíme mít jen před okny

květ

Začíná podzim a květiny na zahrádce vypadají po létě už trochu „unaveně“.  Snad jen zářivé kouličky aster a chryzantém jako by se snažily zastoupit stydnoucí sluníčko na obloze. Ale záplavu zcela jiných květů si teď můžete pořídit do bytu.

Při pořizování jakékoliv pokojové rostliny si ovšem musíme uvědomit, že bychom jí měli co nejvěrněji nahradit původní životní prostředí. Jen dobře zvolené stanoviště v našem bytě bude zárukou úspěšného růstu. V opačném případě – zmaru.

Prvním důležitým faktorem je umístění od okna. Ani se nám to nezdá, ale s každým metrem, s kterým se od okna vzdalujeme, rapidně klesá světlo, což některé rostliny špatně nesou.

Rizikovým místem je také kout přímo u okna. Často – ačkoliv těsně u okna, světla se tu také nedostává. Do těchto rohů je vhodné umisťovat pouze krátkověké rostliny, a ty dlouhověké jen na dobu maximálně pár týdnů. Situaci lze trošku zlepšit odrážením světla do koutů zrcadlem či bílou stěnou.

Navíc je třeba brát v úvahu i roční období. V zimě je obecně méně světla a i letní ideální stanoviště uprostřed ložnice se může stát na zimu stinným místem. Naopak se zbavíme letního úpalu a místa přímo u jižního okna jsou pak pro rostliny nadmíru atraktivní.

Druhým důležitým faktorem je velikost a počet oken. To určuje intenzitu přirozeného světla. Jiné světlo dává malé okénko roubené chaloupky a jiné panelákové okno ode zdi ke zdi. Naprosto ideální jsou francouzská okna.

Orientace je další důležitou součástí výběru těch správných květin. Málokdo má na výběr všechny čtyři světové strany, ale minimálně jednu na výběr máte. Poradíme vám, jak na některé pokojovky.

Východní okna

květ

Slunce sem svítí většinou velmi krátce, v dopoledních hodinách, kdy ještě nemá plnou sílu. Rostlinám tedy většinou neškodí, v létě je ale vhodné je trošku zastínit.

Hodí se sem většina pokojových rostlin.

Vybírejte ty se středními nároky na světlo, například draceny, begónie, fíkusy, ibišky… Dobře se zde na jaře daří narciskám, hyacintům, na podzim zase chryzantémám.

Severní okna

Jsou pro květiny taky velmi ideální. Dopadá sem jen velmi málo slunce, maximálně brzy zrána nebo k večeru při západu slunce. Severní místnosti také bývají nejchladnější, nebo místnosti s nejmenším kolísáním teplot. Uplatní se zde vyloženě stínomilné rostliny jako jsou azalky, filodendrony, brunfelsie, difenbachie, kaly, gardénie, broválie, toulitky, šáchor a většina kapradin. Pokud máte velká okna, pak můžete využít jasného rozptýleného severního světla a do místnosti dát prakticky cokoliv.

Stinná místa snáší dobře lopatkovec či filodendron. Za stinné místo považujeme i místo dále od okna, ovšem ne tmavé stísněné kouty, kde špatně roste skoro každá rostlina, na tato místa volíme zeleň raději umělou. Ale ve stínu při správné péči roste dobře kořenokvětka, která snese i mírné zanedbání, břečťan, tchynin jazyk, fíkus, kryptantus, vrísea, fitonie nebo třeba zajímavá duchnesnea, nepravá jahoda, což je rychle rostoucí plazivka, která žlutě kvete a listy a plody připomíná jahodník.

Západní okna

Tady už stoupá riziko poškození rostlin sluncem. Západní letní slunce je stejně nebezpečné jako na jižním okně. Je to vhodné okno pro tlustice, okrasné papričky, různé sezonní rostliny.

Nenechávejte rostliny v západním okně přímo za sklem, kde je může sluníčko popálit.

Platí zde téměř stejné podmínky jako u jižního okna.

Jižní okno

květ

Jižní místnost bývá nejteplejší z celého bytu, a když si navíc přičtete ještě dostatek až přebytek slunečního svitu, máte ideální místo pro většinu sukulentů a kaktusů. Sluneční paprsky snáší i ananasovník, sloní noha, „živé kameny“ či euphorbie. Těm se daří hlavně přímo na slunném parapetu. Mezi dalšími rostlinami náročnými na světlo nacházíme již zmiňovanou rozmarýnu, rademacheru, juku, podénku či hrnkové růže. Ty zde můžete umisťovat téměř bez omezení.

Z dalších vhodných je možno jmenovat: oleandr, kopřivěnka, cykas, jasmín, trnová koruna, tlustice, draceny, kalanchoe či ibišek, který má rád sluníčko, bez kterého kvete jen velmi špatně nebo vůbec.

V horkých letních měsících je ale třeba je trošku přistínit žaluziemi či kouskem kartonové desky a dbát na dostatečnou zálivku. Rozpaluje se i květináč a rozpálená zemina a kořeny špatně vsáknou vodu, je tedy vhodné zastínit i květináčky.

V jižní místnosti můžeme velkoryseji umísťovat rostliny i do hlubších sfér místnosti, neboť slunce se postará o dostatek světla i na druhém konci.

Je patrné, že každé okno má v říši pokojových květin své příznivce. Musíme jen zvažovat přirozené dispozice rostlin a zkoušet štěstí…

   
10.09.2009 - Zahrada a květiny - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] denkas [*]

  Já mám ouzký parapet ,mě se tam kytky nevejdou! Ale příští rok chcem měnit okna ,tak se těšim ,že tam bude víc místa! Co jsem bydlela v bytě ,tam sme měli v obýváku mezi okny prostor ,že sem se tam i vešla (těžce ,ale vešla Sml16) Tam sem měla kytek a dařilo se jim tam celý rok!

  superkarma: 0 25.10.2009, 22:52:16
 2. avatar
  [9] Mopsička [*]

  My máme fungl nový balkon, to mě stačí, už jsem si tam zařídila truhlíky s kytkama

  superkarma: 0 23.10.2009, 23:54:02
 3. [8] Anai [*]

  Miluju pokojové kytky a doma (leckdy na úkor volného místa a místo nábytku)i v práci mám botanickou zahradu. Sml30 Jsem posedlá hlavně tím, mít každou odrůdu, která se mi líbí a kterou ještě nemám. Zrovna dnes jsem si udloubla kousek vezlmi nezvyklé rostlinky, pevně věřím, že se dá řízkovat. Jinak na západním oknům se skvěle daří trnové koruně - kvete po celý rok, vřele doporučuju! Doma mám byt celý na jihozápad, nebo spíše ten západ - sluníčko tam svítí asi od dvou hodin a západ slunce je leckdy zážitek (mám velký výhled). Jdou tam úplně jiné kytky, než třeba u maminky v suterénním bytě. Akorát fíkus přežuje všechno!

  superkarma: 0 10.09.2009, 13:54:55
 4. [7] Marie Šrámková [*]

  ...nejlepší likvidátorky jsou kočky. Nejprve kytku "rozčešou" na vlákna, pak ji vyrvou z květináče a vzápětí do toho nadělení nadělají... Sml16

  superkarma: 0 10.09.2009, 12:49:45
 5. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  succubus — #3 A nevytvrdly ty anduly taky, jako to y?

  superkarma: 0 10.09.2009, 10:33:29
 6. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  succubus — #3 A nevytvrdly ty anduly taky, jako to y?

  superkarma: 0 10.09.2009, 10:33:29
 7. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  succubus — #3 A nevytvrdly ty anduly taky, jako to y?

  superkarma: 0 10.09.2009, 10:33:28
 8. avatar
  [3] succubus [*]

  samozřejmě ...přešly... Sml16

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #5
  3. na komentář reaguje ToraToraTora — #6
  superkarma: 0 10.09.2009, 10:09:43
 9. avatar
  [2] succubus [*]

  Mně kytky zlikvidovaly andulky. Syn je občas nechal volně poletovat po bytě, jim se to zalíbilo a 14 dní jsme je nemohli pochytat. A nejvíc se jim líbilo ozobávat okrasné listy. Pak přešli i na ostatní kytky a mně zbyla jen torza. Něco se zachránilo, ale musela jsem je odvézt k Sml16mamince "do ozdravovny".

  superkarma: 0 10.09.2009, 10:08:12
 10. avatar
  [1] Bazuzu [*]

  Mám známou zahradnici a ta mě zásobuje pokojovkama tak, že už je nemám kam dávat (byt 2 plus 1). Je to sice hezké, ale když mám ob den zalít tak stovku kytek a dodržovat jejich požadavky - je to skoro na dvě hodiny...

  superkarma: 0 10.09.2009, 09:58:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme