Domácnost

Zahradnice, je čas vyrazit do práce

garden

Tento týden se podle předpovědi máme definitivně rozloučit se zimou. Pro ty, kdo se rádi vrtají v hlíně, to znamená definitivní začátek zahradnických prací. A protože jsme praktické, řekneme si, co bychom neměly zapomenout do konce měsíce zasadit.

Sázíme na jaro

 • Na venkovní záhony ještě rozhodně nemůžeme vysévat semena zeleniny. To ale neznamená, že se jí nebudeme zabývat. Právě totiž nastal čas si ji předpěstovat v truhlících či kelímcích od jogurtů doma v teple. Kdy a co zasít? Začněte se semeny papriky a brokolice, pro získání silné rostlinky musí být od sebe semena vzdálená aspoň 3 cm.
 • V polovině března je čas za okno vysít semínka rajčat. Vzešlé rostlinky je třeba po vytvoření prvních dvou až pěti lístků přepichovat, aby z nich nezůstaly neduživé ocásky.
 • Do pařeniště či do květináče přiklopeného fólií se tento měsíc sází karotka, ředkvička, bazalka a raný salát.
 • Hned, jak se venku koncem března dostatečně oteplí, můžete je přesadit na venkovní záhon. Přidat lze ještě špenát, hrách, česnek cibuli a kopr. Proti zimě je pro jistotu zakryjte bílou netkanou textílií, kterou koupíte v OBI, Hornbachu či ve velkých zahradnictvích.

Keře a stromy

Já osobně se o víkendu chystám k zasazení keříku černého rybízu a červeného stromkovitého angreštu. Ten mi moc chutná a loni mi ho zahubili paraziti. Ke konci měsíce se sázejí hrušně, jabloně, meruňky a broskvoně a keře růží. V druhé polovině měsíce nezapomeňte vzít nůžky a prostříhejte již vzrostlé jabloně a hrušně. Naopak meruňky, švestky a broskvoně nechte až na duben, kdy začnou rašit pupeny.

Balkonové truhlíky

Koncem března můžeme osadit také balkonové truhlíky, které však za okno vyndáváme až v květnu.

Pravé jahodové

Kdo má zahrádku, většinou pěstuje i jahody. A ty koncem března budou volat po vaší pozornosti. Sama vím, o čem mluvím, od mládí je to moje každoroční povinnost. Takže kdo si chce dát opravdu velkou práci, padne na kolena a každý keříček zbaví suchých listů a odumřelých lodyh. V posledních letech, kdy mám času čím dál tím míň, to dělám tak, že vezmu kovové hrábě a hlava nehlava odumřelý odpad vyhrabu. Občas vytrhnu i živou rostlinku, ale zase tím udělám prostor zbývajícím, které jsou pak silnější. Po kadeřnických úpravách nezapomeňte hnojit, granulované hnojivo na jahody se prodává v zahradnictvích.

Máte svoji zahrádku, nebo alespoň truhlíky za oknem? Těšíte se na svoje „výpěstky“?

   
17.03.2010 - Zahrada a květiny - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [7] strizova [*]

  moc se těším už mám shrabánou starou trávu vyčištěnou zahrádku a ted cekám až koupím nějaké ty letničky a začnu si zdobit kvítkama zahrádku. Akorát už asi nebud dávát pelargonine nějak mi nejdou mám je takové chudé Sml57 

  superkarma: 0 25.03.2010, 13:26:48
 2. avatar
  [6] Myškomedvídek [*]

  těším se na sázení

  superkarma: 0 25.03.2010, 09:54:50
 3. avatar
  [5] MONSTERA [*]

  Já už mám krásný sazeničky(vlastní) rajčátek, paprik, bazalky, celere a každý den je rosím a obdivuju, jak mi zase za ten den povyrostly! Sml16 Už aby bylo hezky a začala jsem řádit na zahrádce.

  superkarma: 0 17.03.2010, 13:29:36
 4. avatar
  [4] myše [*]

  Nemůžu se dočkat!!!! Ale u nás je ještě sníh...

  superkarma: 0 17.03.2010, 12:20:48
 5. [3] Klára Křížová [*]

  Věrulinka — #1 ne, ven se už sázejí cibuloviny. Jinak vzrostlé, zejména choulostivější rostliny většinou až po zmrzlých, to je pravda.

  superkarma: 0 17.03.2010, 08:18:03
 6. avatar
  [2] *modrá [*]

  já už se těším až se všechno zazelená a sluníčko bude hřát, letos se chystám na bylinkový záhon

  superkarma: 0 17.03.2010, 07:44:05
 7. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  No jejej a jak se už těším, semen mám na velkozahradnictví Sml52 díky manželovi, ale pokud se nemýlím, ven se může sázet vše až po zmrzlých Sml80v květnu, no letos podle počasí to vyzkouším, dám ven dříve Sml30

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #3
  superkarma: 0 17.03.2010, 05:10:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme