jezirko

Zahradní jezírka a malé vodní nádrže s rostlinami nebo rybkami jsou klenotem každé zahrady a možná i vaším snem. Ale stejně jako zahrada, potřebuje i jezírko zazimování, aby ožilo i příští rok. Co to všechno obnáší?

Vždycky jsem toužila po zahradním rybníčku. Není divu, jsem ryba a k vodě přirozeně inklinuji. U známých jsem viděla úchvatné jezírko se zurčící vodou, lekníny a rybičkami a přesvědčila manžela, že něco podobného na své zahradě „nutně“ potřebujeme.

V jednom místě se sice nacházel mělký biotop s žabkami, ale ten se horkém létě proměnil v bahnitou jámu nevábného vzhledu. Využili jsme výkopových prací a požádali bagristu, aby rybníček zvětšil a prohloubil. Chopil se svého úkolu s vervou a vytvořil jámu, která vypadala jako díra po granátu. Naše zděšené pohledy uzemnil slovy: „Chcete tam snad mít ryby, ne?“ To jo, ale musí to být tak hluboké? Musí, ulehčí vám to práci, řekl znalecky a bylo po diskuzi. Měl pravdu ten moudrý muž.

Zatímco naši známí musí před každou zimou ryby vylovit, rostliny vyjmout a vše uložit do jiné nádrže v teplé garáži, nám stačilo opravdu málo.

Jezírka s hloubkou od jednoho metru (ještě lépe 1,5 metru a více) umožní rybám a ostatním vodním živočichům bezpečné přezimování. Ryby už při teplotách kolem sedmi stupňů nad nulou přestávají přijímat potravu a stáhnou se ke dnu, kde přečkají i ty největší mrazy. Teplota vody v hloubce od jednoho metru se drží kolem 4 stupňů nad nulou, i když ta venkovní klesá hluboko pod nulu.

Stejně tak lekníny, stulíky, šípatky, ale i plovoucí vodní rostliny se nemusí z jezírka vyndávat.

jezirko

Přečkají v něm zimu bez úhony a na jaře opět vyraší. Krásnější statnější a bohatěji kvetoucí. Odpočinek a úrodné bahno je pro ně životadárnou kombinací.

Ale to neznamená, že nás žádná práce nečeká.

Jezírko je potřeba vyčistit od listí, zahnívajících rostlin, případně spadaného ovoce ze stromů. Tento biologický materiál se ve vodě rozkládá a vytváří toxické plyny, které můžou ryby otrávit. Část plynů sice vyprchá vodní hladinou, ale když zamrzne, hromadí se ve vodě a to je pro floru i faunu nebezpečné.

voda

I z tohoto důvodu je nutné led rozbíjet, nebo zabránit tomu aby se tvořil. Kyslík je životně důležitý nejen na souši, ale i ve vodě.

Jak chránit vodní hladinu proti zamrznutí?

  • Necháme na hladině svazky větviček, rákosu, nebo slámy.
  • Také jsou vhodné kusy dřeva, nebo polystyrenu, které vytvoří plovák, jehož pohyb po hladině částečně zamezuje její zmrznutí. I když voda zamrzne, v blízkosti těchto předmětů se nevytvoří tak silný led a my ho můžeme snadno porušit.
  • Rostliny rostoucí z jezírka neodřezáváme, protože jsou přirozenou větrací „šachtou“ pro únik plynů.
  • Při silnějších mrazech musíme prorazit dostatečně velký prostor. Ale pozor, pokud chováte v jezírku ryby, neházejte na hladinu kameny, ani led neprosekávejte sekyrkou. Tlaková vlna vyvolaná úderem o led může ryby zabít. Zkuste led rozpustit šetrněji, třeba horkou vodou.

Čtěte také: Jak připravit na zimu zahradní jezírka a bazény

Reklama