Domácnost

Zahrada v srpnu - sezona rajčat vrcholí

Sezona rajčat vrcholí, ale jejich sklizeň je v různých oblastech velmi rozdílná. Zatímco někde se keříčky prohýbají obtěžkány zralými plody, jindy teprve červenají, nebo jsou dokonce ještě zelené. Ať už se vás týká první, či druhý případ, dnešní článek je určen právě vám. Pěstitelům i konzumentům rajských jablíček.

Pěstování rajčat je tak trochu sázkou do loterie. Rajčata potřebují hodně slunce a dostatek vláhy. Ale co se vody týká, není to jen tak. Musí přijít jen na kořeny, list a plody by měly zůstat v „suchu“. Poměrně chladné a deštivé počasí, jaké panovalo letos v červenci, jim moc nesvědčilo a projevilo se praskáním plodů, houbovými chorobami a černáním plodů.

Většinou se jedná o plíseň bramborovou. Listy postupně odumírají a zasychají, na plodech se objevují zprvu jakési „vodnaté“ skvrny, které zhnědnou a zčernají. Co s tím? Napadené rostliny ani plody nesmí přijít na kompost, ale musí se spálit. Jak tomu pro příště předejít? V červnu zvolit vhodný postřik, ale také pomůže, když rajčata nesázíte po bramborách a paprice. Pokud je pěstujete ve skleníku, neměli byste spolu s nimi pěstovat okurky.

Ale obraťme list a pojďme radši k optimističtějšímu tématu. Co dělat s rajčatovými keříčky právě teď, aby jejich plody co nejrychleji dozrály a my se mohli těšit z bohaté úrody. Pokud jste tak ještě neučinili, odstraňte všechny květy a drobné plody, stejně už nestačí dozrát. Odřízněte vrchol rostliny nad listem rostoucím nad posledním hroznem dobře vyvinutých plodů. Odstřihněte i spodní a stínící listy. Plody sklízejte postupně, jak červenají.

rajčata

Pokud jich máte přebytek, můžete z nich vyrobit domácí kečup nebo je usušit

Čtěte také:

Co se zelenými rajčaty, která nestačí dozrát na záhonu?

rajčata zelená

Zatím panuje krásné letní počasí, ale je dobré vědět, co s rajčaty, která nestačí dozrát. Je dobré připomenout, že zelené plody obsahují zdraví škodlivý alkaloid (tomatin), proto se pro přímý konzum nedoporučují. Zvláště těhotné ženy by si na zelená rajčata měly dát pozor.

Ale i zelená rajčátka mohou za určitých podmínek dozrát.

O tom jsme diskutovali v tomto článku ZDE.

... a ještě pár rad navíc: Sklízejte jen dobře vyvinuté plody a uchovejte je na teplém a relativně vlhkém místě, kde dozrají. Jejich dozrání urychlí i uložení mezi zralými letními jablky vlivem etylenu, který vylučují.

Čtěte také:

   
29.08.2016 - Zahrada a květiny - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. [5] Kateřina Rozkovcová [*]

  Já se letos nechala inspirovat: http://magazin.specialnizahradnictvi.cz/jedly-balkon-10-tipu-na-jedle-pochoutky-ktere-si-vypestujete-na-balkone/ a zasázela do květináčů nejen krásná rajčata, která sklízíme ještě teď, ale také jahody a bylinky... Vřele doporučuji§ Sml59

  superkarma: 0 23.09.2016, 12:29:17
 2. [4] Dana Haklová [*]

  slávenka — #1Já jsem měla loni přímo nadúrodu, tak jsem se letos krotila a vysadila jen cherry rajčátka. Mají mnohem pikantnější chuťSml67

  superkarma: 0 29.08.2016, 17:42:49
 3. [3] free [*]

  Rajčata jsou letos vynikající, voňavá s plná chuti. Už teď naříkám, nad tím, co budu v zimě nakupovat.

  superkarma: 0 29.08.2016, 16:55:00
 4. avatar
  [2] Majoranka1997 [*]

  Rajčat je letos hodně. Každý den jím něco s rajčaty, mňam Sml67

  superkarma: 0 29.08.2016, 16:20:45
 5. [1] slávenka [*]

  Letos je úroda rajčat o něco lepší než loni, kdy bylo sucho. A plíseň se mně na rajčatech také už začíná objevovat.Sml22

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #4
  superkarma: 0 29.08.2016, 14:54:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme