Domácnost

Zahrada v rouchu Babího léta

 

Léto pomalu končí, dny se krátí, sluníčko ztrácí svou sílu, a i když svítí, jakoby nám chtělo vynahradit to zamračené léto, už tolik nehřeje. Podzim už vystrkuje své drápky a my, vášniví zahrádkáři, bychom se měli vrhnout na podzimní údržbu zahrádky.

A na co je nejvyšší čas právě v září?

Květiny a trávník

 • růže – královna našich zahrad již nepotřebuje žádnou péči. Je-li po odkvětu, zastřihněte výhonky, aby nevymrzly.
 • letní květiny, které už ztratily svou krásu a s prvními mrazíky přestávají kvést, zkompostujte je. Fuchsie a mučenku přeneste do skleníku.
 • na pultech zahradnictví se objevují cibule všech možných druhů, barev i tvarů – nakupujte a sázejte, koneckonců, co jiného s nimi…
 • pečujte o svůj trávník – rozhoďte na něj kompost. Budete-li tuto “léčebnou kúru” provozovat pravidelně i v průběhu roku, brzy se dočkáte pověstného anglického trávníku.

Zelenina

 • sklízejí se zimní odrůdy zelí
 • stále ještě můžete vysévat petržel, celer i špenát
 • rajčata, pokud vám je ještě nezničila plíseň, nejprve přikryjte folií, aby mohla přes den načerpané teplo v noci využít a rychleji dozrát. Ke konci září už je všechna otrhejte a nechejte zčervenat na suchém, teplém místě.

Ovoce

 • sklízejí se některé odrůdy jablek. Dbejte na zralost jablek, musí vám jít lehce utrhnout, jinak vám brzy zflekatí a podlehnou zkáze.
 • chybí-li vám toto ovoce na zahrádce, pak vězte, že je právě teď nejvhodnější čas na jeho koupi a vysazení. Stejně tak můžete sázet hrušně, švestky, ale i keře a okrasné dřeviny.

S nastávajícím podzimem také ukončete zálivku zahrady. Zpomaluje se růst, příroda se ukládá k odpočinku a nadbytek vody by jí spíše uškodil. A co si budeme povídat, letošní léto nám ty zahrádky svlažilo až dost.

Rozhlédněte se kolem sebe, příroda nás právě teď zahlcuje nejen spoustou barev a nádherné podívané, ale i plody stromů, jako jsou jeřabiny, kaštany, šišky, žaludy, které můžete využít i k podzimní a zimní dekoraci vašich domovů, oken či balkonů. Ze šípků, který je zásobárnou vitaminu C si můžete udělat čaj nebo marmeládu. Ze záhonků sklízejte ozdobné dýně.

Opeřenci vám budou dozajista vděční, když právě teď natrháte bobule černého bezu a usušíte je. V zimě jim pak můžete krmítko okořenit touto pochoutkou.

Věděli jste, že podzimní listí je vhodným materiálem pro kompost? A úplně nejlepším je listí z lesa?

K Babímu létu také neodmyslitelně patří v trávě se třpytící tenké nitky pavučin, nestrhávejte je, jejich obyvatelé jsou totiž užiteční v hubení zahradních škůdců.

 

         
   
16.09.2005 - Zahrada a květiny - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [11] svetluszka [*]

  Galbovka : Durman, teda ten nepravej se množí seneny- ale nedělej to- je pak jako plevel a těžko se ho zbavíš... .... a ten pravej zakořeňuje krásně.... ...jen tak ve vodě....

  superkarma: 0 19.09.2005, 06:51:14
 2. avatar
  [8] Tesay [*]

  svetluszka: koláčky to jistí

  superkarma: 0 16.09.2005, 12:25:05
 3. avatar
  [5] pastel.ka [*]

  Plíseň se mi letos na nic nedostala.Doporučuji zakoupit CHAMPION 50 WP, stojí 15,- a aplikovat podle návodu. Rajčata mám nádherná a ani angrešt letos nic nechytil.
  Všechny zdravím

  superkarma: 0 16.09.2005, 11:28:22
 4. avatar
  [4] tomáš [*]

  Poprvé jsme letos měli rajčata přímo super, vysoká, obsypaná, vijany s alespoň 12 velikými plody na konci pokračovaly v kvetení...paráda skončila během max. týdne nevídanou plísní. Zachránili jsme tak 15% plodů a vše ostatní šlo do háje...
  Ale poprvé mi vykvetl durman - pěstuji ho od semínka 3. rokem. Ten mi to opravdu vynahradil.
  Zahradě zdar!

  superkarma: 0 16.09.2005, 10:56:11
 5. avatar
  [3] svetluszka [*]

  Nyotaimori : Co budeš vařit...? " Normální houbovej čaj..??"

  superkarma: 0 16.09.2005, 08:13:45
 6. avatar
  [2] Luciš [*]

  aby výhonky růží neumrzly, září? Sakriš dyť je 25 stupňů

  superkarma: 0 16.09.2005, 07:37:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme