Zahrada v prosinci rozhodně nevypadá zimně. Počasí je poměrně teplé a vlhké, takže místo bílé přikrývky ji „zdobí“ spíš hnědý kabát. Ale i to má své výhody. Můžeme dodělat všechny práce, které jsme nestihli udělat v listopadu. Které to jsou?

Možná už máte všechno hotové a věnujete se přípravě Vánoc. Ale třeba je to právě naopak. Od předvánočního shonu si rádi „odpočinete“ prací na čerstvém vzduchu. Uděláte něco pro své zdraví, pročistíte si hlavu a zahrada bude připravená na tu pravou zimu, která určitě přijde.

Nestačili jste zasadit česnek? Dokud nemrzne, stále můžete. Česneku pozdní sázení jen prospívá, protože v chladné půdě už ho nenapadnou houbové a jiné choroby, kterým se daří při vyšších teplotách. Podmínkou je dobře propustná lehčí zemina.

zahrada

Foto: Shutterstock

  • O sázení česneku jsme psali ZDE  

Nestačili jste shrabat listí? To se může lehko stát, protože ne všechny stromy shodí listí najednou. Počasí nám také nemuselo přát, kdo by se s ním hrabal v dešti, že? Nahrňte ho kolem stromů, přikryjte jím záhony s trvalkami, odvezte ho na kompost, nebo ho nahrabejte na hromádky v místech, kde neroste trávník. Bude dobrým útočištěm některým živočichům.

Kde byste ho rozhodně neměli nechávat, je trávník a skalka. Skalničkám pocházejícím většinou z hor, mráz a sníh nevadí, ale vlhko pod listím jim rozhodně svědčit nebude. Nesnáší přemokření, které jim způsobuje hnilobu a odumírání kořenů. Trávník by pod listím živořil, byl by neduživý, trpěl by plísněmi a na jaře by se mnohem déle dostával do kondice.

Svažte okrasné trávy a vysoké jehličnany. Okrasné trávy se na zimu nestříhají, aby se do jejich „srdíčka“ nedostala voda. Svázané udělají zahradě parádu a v suchu přečkají zimu.

Svázání prospěje i jalovcům, thujím a cypřišům. Náhlá sněhová nadílka, která může kdykoliv přijít, je nerozlomí.

Vylijte vodu ze sudů a zalévacích nádob. Led by je mohl roztrhnout.

Nakonzervujte a ukliďte zahradní nářadí, které už nebudete potřebovat a mějte v pohotovosti náčiní na odklízení sněhu.

Myslete na ptáčky a připravte jim přilepšení, aby vaše zahrada ožila a stala se pro ně příjemným útočištěm. Na jaře vám to určitě vrátí.

A teď už si můžete udělat svařák, nebo grog a čekat, až se vaše zahrada konečně převlékne do bílého kabátku. Vánoce můžou začít.

Reklama