Česnek je jednou z nejužitečnějších rostlin, kterou si můžete snadno vypěstovat sami. Má široké uplatnění nejen v kuchyni, ale i jako přirozené léčivo. Ještě jste si žádný nezasadili? Nevadí, dokud nemrzne, můžete to ještě dohnat.

O blahodárných účincích česneku toho bylo napsáno už dost, takže nebudu nosit dříví do lesa.

česnek

Čtěte také:

Dnes se zaměřím na jeho sázení. Ačkoliv se zdá, že už je pozdě, není tomu tak. Zkušení zahrádkáři mě přesvědčili, že česnek můžete sázet, dokud nemrzne. Možná čím později, tím lépe. Brzy zasazené stroužky předčasně naraší, „vyženou“ a podzimní mrazíky by je mohly spálit. Proto je dobré nespěchat. Zvláště za teplého počasí, jaké panuje letos, můžete s česnekem klidně na záhon až teď.

Jen tak pro zajímavost, loni jsem sázela česnek dokonce v prosinci a byl krásný, takže žádný strach.

česnek

V jaké půdě se česneku nejlépe daří?

Česnek má rád hluboké, ale lehčí, dobře propustné půdy s vysokým obsahem humusu. Pozor na čerstvý hnůj, ten česnek nesnáší, mnohem lepší je hnojení dobře uleželým kompostem, nebo průmyslovými hnojivy. Vyhněte se také dusíkatým hnojivům, po nichž je česnek málo trvanlivý.

Co jste možná nevěděli:

česnek

Česnek nikdy nesázejte na záhonech po cibuli, bramborách, pórku, rajčatech nebo hrachu, ale ani tam, kde jste ho pěstovali letos. Česnek by měl na stejné místo přijít až za čtyři nebo pět let. Jedině tak předejdete chorobám a škůdcům.

K výsadbě vybíráme jen velké zdravé stroužky. Pokud je před sázením moříte proti chorobám, musíte je nechat oschnout. Stroužky se sází do rýh nebo důlků ve vzdálenosti 10-12 cm a tak hluboko, aby nad vrcholem stroužku bylo 4-6 cm zeminy. Řádky by měly mezi sebou mít 25-30 cm.

Po vysazení povrch záhonu vyrovnáme a přitlačíme.

A můžeme se těšit na jaro….

Čtěte také:

Peřinky pro naše rostlinky. Chraňte je před holomrazy

Reklama