Domácnost

Záhony po sklizni nemusíme nechat ležet ladem. Zkuste podzimní výsev mrkve a petržele

zahon pred

V říjnu už pomalu končí sezona zeleninových zahrádek. Záhony nám daly úrodu a je potřeba je připravit na další sezonu. Co musíme udělat po sklizni? Můžeme je zrýt a nechat za A odpočívat, nebo za B znovu sít a sázet. Co si vyberete.

Varianta A. Záhony po sklizni necháme odpočívat a připravíme je na zimu. V říjnu sklízíme poslední plodové zeleniny (rajčata, papriky, cukety, dýně), po nichž záhony uklidíme, zbavíme plevele a zryjeme.

Čtěte také:

Rýčem obracíme velké hroudy a zeminu neurovnáváme, aby půda během zimy dobře promrzla a přijala větší množství zimní vláhy.

Chceme-li záhony pohnojit hnojem, promyslíme si, co na ně budete sázet nebo sít v příštím roce. Ne všechny rostliny hnůj dobře snáší. Zarýváme ho pouze tam, kde chceme pěstovat brambory nebo košťáloviny.

Dobrým hnojivem, které snáší většina rostlin, je dobře uleželý kompost. Je šetrný a zároveň ekologický.

Hnojíme-li průmyslovými hnojivy, omezíme se pouze na hnojiva s obsahem fosforu a draslíku. Dusíkatá hnojiva si necháme až na jaro.

Zimní zeleniny jako kadeřávek, nebo růžičkovou kapustu ponecháme na záhonech. Mrazíky ani sníh jim nevadí, naopak. Jsou pro ně prospěšné. Odstraníme jim poškozené listy a velké rostliny případně podepřeme, aby se nepolámaly.

pred

kaderavek

Zkontrolujeme záhony s jahodníky a odstraníme naposledy vytvořené šlahouny. Pokud jsme neostříhali listy, můžeme to udělat ještě teď. Čtěte také: Vzhůru do jahodového záhonu

Varianta B. Záhony po sklizni můžeme opět využít. Samozřejmostí je „odplevelení“ a očista od zbytků minulé sklizně. V říjnu už můžeme začít sázet česnek, ale i vysévat některé druhy zeleniny, které vzejdou až na jaře. Patří k nim třeba mrkev, petržel.

Jakou výhodu má podzimní výsev? Tyto zeleniny s časově náročnou klíčivostí tak získají náskok a můžeme je dříve na jaře sklízet.

Druhým důvodem pro podzimní výsev je přiměřená vlhkost půdy, v níž semena tak snadno nezahnívají jako v podmáčené jarní zemině.

Mrkev i petržel mají rády lehkou až střední, humózní a dobře zpracovanou půdu, ale nesnáší čerstvě prohnojenou půdu, takže výsev po předchozí sklizni je pro ně velmi vhodný.

Na záhonu si naznačte řádky do hloubky dva až tři centimetry a ve vzdálenosti dvacet až dvacet pět centimetrů. Do připraveného řádku vysejte semena, přihrňte půdu a přitlačte ji, aby nevysychala. Dobře zalijte, ale opatrně, abyste semena nevyplavili.

Doporučuje se přikrýt záhon geotextilií.

Čtěte také:

Zahrada v říjnu. Sklízíme mečíky. Lepší dříve, než později

   
10.10.2016 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] SNÍŽEK [*]

  zasadila jsem zimní cibuli sazečku,poprvé,jsem zvědavá na výsledek. Sml58

  superkarma: 0 17.10.2016, 17:23:13
 2. avatar
  [6] paníliška [*]

  A to já bych půdu nechala klidně odpočinout. Sml24

  superkarma: 0 10.10.2016, 19:08:16
 3. [5] nea [*]

  škoda že nemám aspoň malou zahrádku...

  superkarma: 0 10.10.2016, 10:16:19
 4. [4] tetička25 [*]

  V říjnu je na sázení česneku moc brzo. Bohatě stačí druhá půlka či konec listopadu, protože jsou poslední dobou moc teplné prosince a ještě by vyrostl moc velký a zmrznul. Zasela jsem polníček a japonskou zeleninu mibuno a mizuno. Výborné listy na salát.

  superkarma: 0 10.10.2016, 09:29:00
 5. [3] bobani [*]

  vybavuji si , jak jsem kdysi na podzim vždy ryla záhony

  superkarma: 0 10.10.2016, 08:57:06
 6. avatar
  [2] misa.35 [*]

  Tak včera jsem zrovna připravovala záhon pro historické růže a sázela dokola přátele růži - levanduli Sml58

  superkarma: 0 10.10.2016, 07:53:40
 7. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 10.10.2016, 07:17:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme