Magie

Záhady pražských zahrad: Fíkovník a souboj víry

V zahradě kostela Panny Marie pod řetězem, který je odedávna baštou johanitů, roste zcela nekřesťanský symbol - fíkovník. Kde se tu vzal a jaký je jeho význam, zjistíte v následujícím článku...

 

fik

„Mezi stromy jsem posvátným fíkovníkem. Život je věčný strom s kořeny v nebi a větvemi dole. Posvátné chvalozpěvy jsou jeho listovím. Větvemi sahá tento strom k nebi i k zemi. Jeho mízou jsou tři vlastnosti Přírody. Jeho kořeny pronikají k lidskému srdci a podněcují vznik činů dobrých i zlých."
- Kršna v eposu Mahábhárata

Kde se vzal uprostřed zahrady křesťanského chrámu s nejprůkaznější katolickou orientací fíkovník? Možná si kladete obdobnou otázku. Ne, nejde o nějakou sabotáž či pokus o znesvěcení. Fíkovník sem zasadil na sklonku šedesátých let Karel Vilém Horký (1909 až 1992), člen maltézského řádového konventu.

Tento mimořádně nadaný duchovní se zajímal také o arabistiku, kterou dokonce studoval na Filosofické fakultě University Karlovy, a zde nejspíš pramení i jeho zájem o různá náboženství. Rostlinku fíkovníku mu dovezli až z Palestiny.

Křesťanská půda fíkovník nechce

Možná si řeknete: Láry fáry, babské povídačky, kytka jako kytka. Pozoruhodné ale je, že fíkovník křesťanská půda, prosycená mnohými obřady z doby, kdy zahrada před kostelem bývala sama chrámem (viz níže), nejprve vůbec nechtěla pojmout. Jeho život byl několikráte zmařen a musel být znovu vysazován. Zvláštní, nemyslíte?

Kostel Panny Marie pod Řetězem

Najdete ho nedaleko Karlova mostu na Malé straně, mezi ulicemi Saská, Lázeňská a Velkopřevorským náměstím, kde se nachází komenda johanitů, kterou roku 1169 založil král Václav II. Původní gotický kostel byl 8. května roku 1420 vypálen husity, zbyly z něj jen dvě masívní věže u vstupního portálu. Až v roce 1519 byla zahájena oprava kostela renesanční přístavbou v bývalé sakristii. Původní loď chrámu obnovena nebyla a vznikla tak mezi věžemi a novým kostelem proluka, která se později stala zahradou.

Jméno kostela odkazuje na bránu do klášterního dvora, která byla uzavíraná údajně zlatým řetězem.

Zdroje

   
27.01.2011 - Záhady současnosti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [6] modro_očka [*]

  bonda — #5 nemyslíš náhodou gumovník?

  http://www.novyvek.cz/pics_cl/cla_457_1....

  superkarma: 0 31.01.2011, 22:15:06
 2. avatar
  [5] bonda [*]

  Fíkovník má listy jiné,dlanitě členěné.

  1. na komentář reaguje modro_očka — #6
  superkarma: 0 30.01.2011, 16:53:52
 3. [4] Čírina [*]

  Fíkovník má listy sakra velké. Pěkné fíkovníky jsou ve Valdštejnské zahradě, u zdi paláce.  Že u p. Marie pod Řetězem chcípl, to se nedivím, protože ta zahrada je malá a tmavá, jistě mu tam bylo zima a fíkovníky rády namrzají.

  superkarma: 0 27.01.2011, 11:13:13
 4. avatar
  [3] Kaylie [*]

  Já jsem někde četla a bylo to dost důkazné, že v ráji  žádné jablko, ale fíky!

  Že by na fíkovníku rostla jablka? Kdoví.

  Ale jak se po prozření, po hříchu snězení zakázaného ovoce, mohli Adam s Evou pod jabloní odít do fíkového listu, to věru nějak nechápu...

  superkarma: 0 27.01.2011, 09:51:34
 5. [2] Anai [*]

  Já tedy nejsem fakt odborník na náboženství - to přenechám naší skvělé a moudré OlzeMarii, ale nechápu, proč fíkovník odporuje křesťanské víře??? Vzniklo přece v zemích, kde fíkovník běžně roste...Bibli jsem bohužel ještě nečetla, ale nemluví se tam náhodou ve Starém Zákoně o Adamovi oděným do fíkového listu? Sml30 Jaká rostlina je "křesťanská"? Sml57 Mě spíš zaráží, že tam roste takhle normálně někde venku a přežije středoevropské mrazy... pokud vím, tak tyto stromy jsou viděny jen ve skleníkách a domácnostech.

  superkarma: 0 27.01.2011, 09:02:30
 6. avatar
  [1] El Greco [*]

  Ten citát z Mahábháráty je vážně nádherný...

  superkarma: 0 27.01.2011, 07:47:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme