„Žádné na Tři krále. Je po Vánocích, všechno odstrojujeme.“ Tak tuhle strohou a ráznou větu jsem slyšela včera od své známé, které vydrží vánoční výzdoba - obrazně řečeno, den s nocí. To já mám rozsvícená vánoční světýlka třeba až do února. :)

Ba ne, do února ne, ale rozhodně neodstrojuji už před Silvestrem. Mám ráda vánoční atmosféru a snažím se ji udržet co nejdéle. Neumím si například představit Silvestra už bez vánočního stromečku. A vůbec beze všech těch ozdobiček kolem. Copak jsem celý byt pracně zdobila pro pouhé dva, tři dny?

vyzdoba

Konec listopadu, začátek prosince?

Ona známá to tak zřejmě má, a to i přesto, že má syna, který k ní jezdí na návštěvu s vnoučaty. Musí si sakra pospíšit, aby ještě stihly babiččin vánoční stromeček.
„Proč si tedy nenazdobíš jen pár větviček do vázy, když tě to pak obtěžuje?“ ptám se jí.
„A to máš jedno, stromek nebo větvě, strojit a odstrojovat musíš tak i tak. A my máme stromek umělý.“
„Tak se na to máš vykašlat úplně.“
„A to zas ne, Štědrý večer a ty dva sváteční dny, to k tomu patří, ale pak už mi to přijde zbytečné. A jakýpak Silvestr. Co slavit? Že zase něco končí? Že jsme o rok starší? To není důvod ke slavnostnímu vyzdobení bytu.“

„A kdy začínáš s vánoční výzdobou?“
„No, tak koncem listopadu, začátkem prosince.“

Unavený stromeček

Aha, pomyslím si, tak tady je ten zakopaný pes. Žádný den s nocí, když ona začíná s výzdobou pomalu už na Dušičky, bodejť by se jim to pak doma neohledělo. Do Tří králů, kdy většina lidí vánoční výzdobu odstrojuje, to je pak ještě opravdu dlouho. To už je ten jejich stromeček i unavený.

Je důvod k oslavám?

Ale jedno jsem si z našeho hovoru přece jen odnesla. Byť mám stále slavnostně nazdobený byt, je důvod k oslavě? Máme se radovat z toho, že něco končí? Že jsme zase o rok starší? Co nás vůbec v tom novém roce čeká? Podle pranostik nic dobrého.
Ale raději se tím nebudu zabývat a jdu si ještě rozsvítit vánoční stromeček. Navodí mi atmosféru letošního roku, který se s námi pomalu a tiše loučí.

Čtěte také:

Reklama