Zdraví

Žádná holka si to nepřizná!

Mladá pacientka i lékaři v novém videu varují před anorexií – netýká se i Vašeho dítěte?

Anorexie se v ČR týká přibližně 0,5 % dospívajících, úmrtnost je u této diagnózy kolem 5ti procent. Včasné odhalení nemoci přitom i v tomto případě razantně zvyšuje šanci na uzdravení. Proto Poradenské centrum Výživa dětí zvolilo právě anorexii za jedno ze svých hlavních letošních edukačních témat. Nový spot plný informací jak pro nejohroženější skupinu dětí, tak pro jejich rodiče, ve kterém kromě odborníků vystupuje s reálným životním příběhem právě léčená mladá dívka a její matka, je ode dneška k vidění na www.vyzivadeti.cz a promítat se bude i  v čekárnách ordinací dětských a praktických lékařů po celé České republice.

anorexie

„Největší rizika vzniku anorexie nastupují kolem 13. a následně pak 18. roku věku, věková hranice se ale v posledních letech stále snižuje. Výjimkou už nejsou ani desetileté pacientky“ uvedl  MUDr. Pavel Kabíček, CSc. z Thomayerovy nemocnice v Praze a člen Občanského sdružení Výživa dětí. „Rizikové jsou především děti, které se cítí obézní, přestože jejich váha je zcela v normě nebo dokonce již pod její spodní hranicí“ dodává MUDr. Kabíček. Anorexie jako jedna z nejčastějších forem poruch příjmu potravy je charakteristická snižováním hmotnosti pod hranici normálu, které není způsobené jiným onemocněním, ale je ze strany pacientky či pacienta úmyslné. „Rodiče by měli zbystřit především v momentě, kdy dítě (zpravidla dcera, výjimečně ale i syn) začne s jídlem neobvykle manipulovat nebo mění dosavadní stravovací návyky“  vysvětluje MUDr. Kabíček. Nejčastěji je to podle něj redukce kalorické hodnoty potravy, typicky pak také odmítání jíst společně se zbytkem rodiny. Obzvláště dívky jsou výjimečně vynalézavé ve vymýšlení výmluv, a tak často rodičům trvá poměrně dlouho než pochopí, že večeře, kterou si dcera z nejrůznějších smyšlených důvodů bere do svého pokoje, končí všude jinde, jen ne v žaludku dívky.

„Prvotní impuls k rozvoji onemocnění je psychologický, následné strádání pak ale postihuje i fyzickou stránku“ vysvětluje primář dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole MUDr. Jiří Koutek. „Často sledujeme psychické změny, dívky bývají depresívní, uzavírají se do sebe a přestávají se zajímat o své okolí. Typicky ale nedochází ke zhoršení školních výsledků, ve škole naopak fungují tyto dívky obvykle na výbornou“ upřesňuje MUDr. Koutek. Komplexnost faktorů, které vznik anorexie podněcují i variabilita projevů počínajícího onemocnění jsou natolik široké, že jedinou správnou volbou při podezření na diagnózu anorexie  je svěřit své dítě do péče odborníků.

Video vzniklo jako autentická zpověď mladé české pacientky, která právě prochází léčbou anorexie. Její sdělení jsou proto velmi autentická a společně s komentáři lékařů poskytují řadu cenných informací pro ohrožené dívky a jejich rodiče. Video je určeno ke sdílení pro všechna on-line média prostřednictvím http://vyzivadeti.cz/tiskove-centrum/tiskove-materialy/zadna-holka-si-to-neprizna-27-1-2014/ a ke shlédnutí je k dispozici i na www.vyzivadeti.cz. V nadcházejících týdnech bude spot vysílán také v síti obrazovek společnosti Mediapharma v čekárnách praktických lékařů pro děti a dorost po celé České republice.

„Žádná holka si to nepřizná“ varuje I. Svobodová

Poradenské centrum Výživa dětí je provozováno o.s. Výživa dětí od roku 2007. Od začátku své činnosti se snaží aktivně podporovat zdravý životní styl dětí, především podporou vhodného stravování. Členy jsou přední odborníci z oblasti pediatrie a nutričního poradenství, kteří zaručují vysokou odbornou úroveň poskytovaných služeb a zajišťují, aby veškeré aktivity byly v souladu s nejnovějšími poznatky o zdraví dětí a jejich výživě. Veškeré poradenské služby jsou dětem a jejich rodičům poskytovány zdarma, a to prostřednictvím infolinky 844 230 000, ambulantní poradny ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a on-line poradny na www.vyzivadeti.cz.

   
31.01.2014 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Já bych to klidně přiznala, ale přes špeky si nevidím na  žebra. Ale jinak jo, přiznám se k čemukolivSml54

  superkarma: 0 31.01.2014, 12:48:29
 2. avatar
  [3] Altamora [*]

  Taky je tu problém v tom, že skoro každé štíhlé ženě je předhazováno, že je anorektička. Jak je naším špatným zvykem, kdejaký termín se začne používat na cokoliv, co koho napadne. Špatná nálada a smutek se označuje jako deprese, obezita jako boubelatost a podobně. Bohudík znám osobně jen jednu anorektičku a děkuji jí za to, že jsem s tím nesmyslem včas přestala potom, co jsem ji viděla v plavkách. V šatech totiž vypadala skvěle a já podle jejího vzoru taky skoro přestala jíst. To bylo skoro před čtyřiceti lety a tahle nemoc ještě nebyla tak rozšířená.

  superkarma: 0 31.01.2014, 11:39:30
 3. avatar
  [2] wich [*]

  A jéje, omluva, omylem jsem příspěvek vložila do špatného článku Sml79

  superkarma: 0 31.01.2014, 08:04:03
 4. avatar
  [1] wich [*]

  Pro zpestření - viděla jste některá tuhle sestavu? To jsem po dlouhé době viděla Prostřeno a fakt jsem se musela dívat celý týden, to byl masakr Sml57

  http://www.iprima.cz/prostreno/ucastnici/alena-turkova

  superkarma: 0 31.01.2014, 08:03:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme