Rodina

Zácpa v těhotenství? Samotná vláknina může vše jen zhoršit!

S těhotenstvím je spojena řada nepříjemných průvodních jevů a jedním z nich je i zácpa. Nevyhne se většině nastávajících maminek. Tenhle zdánlivě banální problém přitom dokáže pořádně potrápit. Proč k němu dochází a co můžeme samy ovlivnit?

Proč vzniká?

„Zácpa může být dána nižší konzumací zeleniny anebo potravin celkově, to zejména v prvních týdnech těhotenství. Ke konci těhotenství potom i anatomickými a hormonálními změnami, ke kterým v průběhu těhotenství dochází,“ říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Změny vyvolává hlavně rostoucí hladina hormonu progesteronu. Ten je zodpovědný za snížení napětí střevní stěny, což má za následek pomalejší pohyb stravy ve střevech. V návaznosti na to stihne střevní stěna vstřebat z potravy více vody a problém je na světě. K zácpě ale přispívá i tlak, který vyvíjí rostoucí děloha na trávicí soustavu, i tím se pohyb střev znesnadňuje a zpomaluje.

těhotenství

Potíže se zácpou si můžeme ještě zhoršit svou životosprávou, ale také užíváním železa či vápníku.

Jak s ní bojovat?

„Doporučuji zvýšit podíl potravin s vysokým obsahem vlákniny ve stravě, pravidelně do jídelníčku zařazovat fermentované potraviny jako jsou pickles (kvašená zelenina) anebo kysané mléčné výrobky, dostatečně pít a konzumovat méně upravované suché stravy, jako jsou například krekry,“ radí Margit Slimáková s tím, že je obrovskou chybou zapomínat právě na zmíněný pitný režim: „Samotné zvýšení příjmu vlákniny bez dostatečného množství tekutin může situaci i zhoršit.“ Zázraky dělá třeba ředěná šťáva ze švestkového kompotu.

Důležité je také přidat více pohybu, který pomůže střeva rozhýbat. Nezapomínejte tedy na pravidelné procházky.

Kdy zajít k lékaři

K vyprázdnění by mělo dojít alespoň obden. Pokud ne, dostaví se bolesti a tuhnutí podbřišku, hrozí vám i hemeroidy. Proto pokud vás zácpa trápí delší dobu a nic nezabírá, poraďte se s lékařem. Každopádně se v těhotenství vyvarujte projímadel.

Čtěte také:

   
18.10.2016 - Těhotenství a porod - autor: Julie Hájková

Komentáře:

  1. [2] bobani [*]

    nebyl problém

    superkarma: 0 18.10.2016, 10:39:47
  2. [1] Andreadornova [*]

    S tím jsem problém naštěstí neměla.

    superkarma: 0 18.10.2016, 09:57:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme