Styl

Záclony, závěsy, rolety nebo žaluzie?


Když se v Česku porozhlédnete po domech a uvidíte okna bez záclon, první, co vás napadne je, že tam nikdo nebydlí, maximálně, že se maluje. Okno bez záclon je jak slepé oko. Prostě už jsme si nějak zvykli na ty krajkové, síťované, hladké i vzorované textilie, které oddělují intimitu bytů od okolního světa.

Když jsem byla poprvé ve Finsku, překvapila mě „holá“ okna. Tam záclony nepěstují skoro vůbec. Původně jsem si myslela, že je to prostě takový zvyk, znáte to, jiný kraj, jiný mrav. Ani jim nevadilo, že jim ostatní koukají do bytu. Ale časem mi došlo, že šmírování tam není oblíbenou zábavou kolemjdoucích, ale že hlavním důvodem je světlo.
Je tam obrovskou vzácností a každá, byť sebetenčí záclona ho bytu ubírá. Zvláštní bylo, že ani tak okna nepůsobila smutně a opuštěně. Za skly visely často drobné ozdůbky, třeba transparentní obrázky, a parapety plné květin a dekorativních předmětů povyšovaly okna na jakousi výkladní skříň domácnosti. Navíc k těm dřevěným, venkovsky působím domům se to báječně hodilo.

Ale zpět domů. Každý interiér si žádá své. V Karlíně jsem si nedovedla okna bez záclon vůbec představit. Když jsem je před mytím oken sundala, působil byt s vysokými stropy a špaletovými okny jak školní třída. Stejně neosobní, stejně neútulný, holý, a dokonce s ozvěnou.
V novém bytě jsem naopak svůj vztah k záclonám přehodnotila. Úplně jsem je zavrhla. Ne že by tam byl nedostatek světla, naopak, ale atypická okna byla sama o sobě krásná, z ulice nebylo přes balkon vidět, tak proč je zbytečně zakrývat lapači prachu?
Časem uvažuji o římských roletách, ale to jen z toho důvodu, že v létě je sluneční žár skoro nesnesitelný.

Dnes je naštěstí na trhu nepřeberné množství variant, jak si obléknout, ozdobit nebo zakrýt okno. Od minimalistických žaluzií ve východním stylu až po romantické historizující drapérie s možností bohatého aranžování.
Specializovaná studia nabízejí různé typy látek ve stejném dekoru, takže můžete sladit třeba povlečení a přehoz přes postel se záclonami a závěsy.
Horkou novinkou v bytovém textilu jsou netkané textilie. Používají se převážně na závěsy a díky specifickým vlastnostem mohou vytvářet zajímavé světelné efekty.

Kde jsou ty časy, kdy si naše babičky ručně háčkovaly bavlněné záclony, pak je nechávaly škrobit, napínat a žehlit.
Znáte ještě někoho, kdo je dodnes používá?
Napište mi o tom.
A jak máte „oblečená" okna vy, milé ženy-in?


   
16.01.2007 - Krása - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [7] Olafek [*]

  Předokenní rolety jsou skvělým řešením, opravu… S vnitřními okenními roletamy se nedají srovnat… Tepelný, zvukový i světelný izolant. Teď v létě jsem je maximálně ocenili!

  superkarma: 0 18.09.2017, 11:30:47
 2. [6] olina.olga [*]

  Určitě je to otázka vkusu. Ale musím říct, že nejlepším řešením jsou předokenní rolety. Spňují hned několik účelů. My je máme od firmy Almma a jsme spokojeni. Spolupráci s firmou určitě doporučujeme - https://www.almma.cz/

  superkarma: 0 07.08.2017, 20:50:21
 3. [5] KamcaPol [*]

  To je asi na každého vkusu. Mně se líbí venkovní rolety, ale je to samozřejmě dražší, než si pořídit závěsy. Jenže je to daleko efektivnější, já bych v kuchyni neviděla ani na vaření.

  superkarma: 0 27.09.2016, 10:42:31
 4. [4] Garwa [*]

  Hodně lidí zapomíná na výběr pěkné garnýže, když se dobře vybere, tak s ní vypadá záclona dokonale

  superkarma: 0 01.06.2016, 18:42:48
 5. [3] Marika11 [*]

  v tomto mám jasno. Kvalitné žalúzie a hotovo.

  superkarma: 0 29.01.2014, 15:07:41
 6. [2] besiktas [*]

  Já jsem pro záclony během dne a na noc zastínit předokenními roletami. V létě mě pak ráno nebudí horko a částečně zabraňují i hluku.

  superkarma: 0 29.06.2012, 01:05:16
 7. avatar
  [1] mejsehezky [*]

  Klasika,nemám ráda experimentování

  superkarma: 0 16.01.2007, 13:59:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme