Zdraví

Začínáte používat vy nebo někdo z vašeho okolí zubní náhradu?

Čas se podepisuje nejen na tváři v podobě vrásek, ale také na kvalitě zubů. V určitém věku musíme řešit, co se zubem, který je na odpis, ve stavu, že jej lékař musí vytrhnout. Takový zub nebo více zubů pak v ústech chybí. Jedním z řešení je zubní náhrada – a netýkají se jen seniorů. Již po čtyřicítce můžeme řešit tento problém a někteří například vinou úrazu i dříve.

zub

Ne každý má ale štěstí, aby měl celý život své zuby, natož aby byly zdravé. V určitém věku tak musí řešit, co dál – nechám si udělat zubní náhradu, nebo zvolím nějaké jiné řešení? Moje kamarádka tohle nedávno taky řešila. Bohužel má paradentózu, a i když jí je padesát let, postupně jí hodně zubů vypadalo, měla různé můstky a pak se rozmýšlela, co s tím udělá. Dost jsme o tom mluvily, ptala se mě, co si o tom myslím, pomáhala jsem jí shánět nějaké informace. Protože mi přišel její příběh zajímavý i z toho důvodu, že tento problém určitě řeší více žen, foods jejím svolením vydáme na toto téma rozhovor.

Pro mnoho lidí je volba zubní náhrady dobré řešení, ale přináší s sebou stres. Bude náhrada dobře sedět? Nebude nápadná? Co když bude tlačit? Jak to přijme okolí? Mám o tom s někým mluvit? Co na to partner a rodina?

Dneska už existuje naštěstí hodně možností, jak si můžeme pomoci a zjednodušit si život i se zubní náhradou. Nošení zubní náhrady je normální věc, za kterou se nemusíme my ani naši rodiče stydět. Pokud ve vašem okolí někdo začíná používat zubní náhradu, pokud je to vhodné a dotyčný chce, snažte se s ním o tom otevřeně mluvit – jak se stav vyvíjí, zda ho něco trápí, jaké je řešení.

Zubní náhrada sice nenízcela dokonalou náhradou za vlastní zuby, ale má jednoznačný přínos. Ten, kdo používá zubní náhradu, bude moci opět bez problémů jíst a bude se cítit jistější. Tváře a rty se díky zubní náhradě vyplní a zlepší se vzhled. Může se těšit na to, že budete působit na své okolí mladším a zdravějším dojmem. Také usmívat se budete s větší jistotou.

Corega

Výraznou pomoc při používání zubních náhrad přináší fixační a čisticí přípravky např.  značka COREGA®. Fixační krémy na upevnění náhrady i zabranění pronikání zbytků potravy pod zubní protézu – jsou tu proto, aby proces zvykání i další život s protézou maximálně usnadnily a zpříjemnily. Pokud se ten, kdo zubní náhradu používá, přípravky naučí dobře používat a vezme na vědomí všechny rady a zásady, většina problémů bude rychle eliminována, případně ani nenastanou.

Corega

Jak si zvyknout na zubní náhradu?

Na zubní náhradu si nelze zvyknout tzv. „přes noc“. I tato změna potřebuje svůj čas, zkušenosti ostatních však hovoří jasně: již po pár dnech, maximálně týdnech, se s náhradou sžijete. Když někdo začíná nosit zubní náhradu, je zcela normální, že má obavyzub

týkající se jídla, mluvení nebo smíchu. Nemusí se bát, brzy si na svoji zubní náhradu zvykne a tento stav pro něj bude přirozený.

Jaké problémy mohou nastat?

 • pocit cizího předmětu v ústech
 • pronikání jídla pod náhradu
 • bolestivé problémy, např. otlaky

Nejsou to vážné komplikace, o to snazší je jejich řešení. Pocit cizího předmětu v ústech brzy odezní.

Rady pro ty, co začínají se zubními náhradami:

 • foodZpočátku si jídlo krájejte na malé kousky, tím si zvyknete na jiný skus.
 • S otlaky či bolestivými místy neotálejte a navštivte svého zubního lékaře.
 • Proces zvykání na novou zubní náhradu pro Vás bude snazší, budete-li ji nosit každý den. Pokud nebudete spěchat, při obtížích zachováte klid a k situaci budete přistupovat pozitivně, uvidíte, že si na novou náhradu zvyknete rychleji, než jste čekali.
Na www.corega.cz najdete nejen přehled produktů, ale i zajímavé praktické průvodce, jak se sžít se zubní náhradou a mít z ní maximální užitek, video návody Vám pak mohou poradit, jak zubní náhradu fixovat, snímat či čistit.
   
08.08.2013 - Zuby - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] Darikr [*]

  Nebojte se zubních náhrad! je mi 40 a už 10let jsem nucena (vl.nejsem, mohla bych chodit "dole bez" - potřebuji totiž spodní zubySml37, odborně řečeno částečnou snímací náhradu) mít vyndavací zuby. Prostě jsem z dětství onkologický pacoš, kterému chemoterapie lehce podlomila ústní dutinu a i když jsem se v rámci možností snažila o 2.zuby pečovat, hromady antibiotik (dle názoru stomatologa) při doléčování dílo zkázy dokonaly. Začala paradentóza a pak záněty s rychlým průběhem - horečka, bolest na teplé/studené a na zubařském křesle jsem většinou o nějaký zoubek hned přišla, aby se zánět nerozšířil do těla a koloběh antibiotik se neopakoval. Takže když mi pár dnů před svatbou rozřezali na pohotovosti půl pusy, byla jsem o dalších pár bílých kousků chudší a byla jsem ráda, že pak zahuhlám "ano", bylo rozhodnuto - jen co se zahojím, chci to nějak řešit. Podotýkám, že se i s troskami spodního patra (sem tam zub) bez problémů najím, mluvím srozumitelně, takže jde čistě o estetický dojem, abych se mohla smát a mluvit i na veřejnosti, ne jen doma, kde o mých nedostatcích vědí.Sml30 Skoro rok jsem řešila typ náhrady, jsem alergická na kovy a nechtěla jsem drátky kolem ostatních zubů, "nastřelovací" zuby mít nemohu kvůli paradentóze (nedržely by pevně) a nakonec jsem objevila úžasnou věc - flexite náhradu, laicky řečeno celou umělohmotnou, vymodelovanou na míru "v mých barvách patra i zubů" a jsem moc spokojená, i když je křehčí (na Marfušku si hrát nemohuSml23), časem se "okouše" a občas bohužel i zlomí. Ale to vám v zubní laboratoři zase svaří a po 5letech jsem si teď dopřála novou (nestojí to majlant). A aby se nestal malér, že se při jídle nebo mluvení náhrada vysune, používám corega nebo blend.. fixační krém, večer si je hodím s corega tabletkou do kelímku na samovyčištění a stejně jako kontaktní čočky se pro mne stala náhrada holt běžnou součástí života. Po roce jsem se sice rozvedla, ale určitě ne kvůli tomu, že mám vyndavací zuby, ani další partneři to neřešili, nejvíc vykulená z toho byla má neteřinka, která se při návštěvě zvědavě koukla do mé zubní krabičky (na víkend si dávám "voraz" a zuby zůstávají v krabičce) - a od té doby si zoubečky čistí bez protestůSml67. Takže stud stranou a nebojte se své "trosky" i v mládí řešit klapačkama (častější je ale nesnímací náhrada), pořád to je pro okolí příjemnější, než když vám čučí na poloprázdnou pusu.. a to nemusím být vzezřením občan bez domova a prostě se stalo, že mi zuby odešly do věčných lovišť vlivem nemoci a léčby kolem ní. PS: na náhradu jsem si zvykala asi měsíc, než mi sedla, byly i otlaky, ale zubař by vám měl pomoci to třeba zabrousit, nebát se "otravovat", dokud vám nepadnou přímo "do huby" Sml22

  superkarma: 0 16.08.2013, 10:50:05
 2. [5] mikka [*]

  Moje maminka začíná s protézou, Corega jí vyhovuje. je pravda, že ty začátky jsou náročné - zvyknout si na nové zuby.

  superkarma: 0 08.08.2013, 16:08:27
 3. [4] murat [*]

  moje okolí na coregu nadává a chválí blend a dent Sml52

  superkarma: 0 08.08.2013, 12:07:44
 4. avatar
  [3] marde [*]

  Zatím ji nepotřebujiSml23

  superkarma: 0 08.08.2013, 07:25:16
 5. avatar
  [2] lenig [*]

  naštěstí zatím neeeee  Sml59

  superkarma: 0 08.08.2013, 06:37:17
 6. [1] lidicka [*]

  Zatím nikdo v rodině nemusíme mít zubní náhraduSml23

  superkarma: 0 08.08.2013, 05:56:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme