Bulvár

Začíná týden českých filmů


Právě dnes, v pondělí 3. dubna začíná festival českých filmů FINALE, který potrvá až do 9. dubna. Letošní 19. ročník přichystal oproti těm minulým jednu změnu. Filmy mohou diváci zhlédnout nejen v kinech v Plzni, ale nově i v Praze.

 

V Plzni se budou filmy promítat v kině Elektra a v Měšťanské besedě A i B Elektry. Pražská kina Evald, Světozor a Ponrepo se stanou součástí festivalového dění a stejně jako plzeňská kina přinesou výběr toho nejlepšího z Finále – filmy letošního jubilanta, režiséra Otakara Vávry a jeho žáků, krátké filmy Adolfa Borna, dokumenty a další filmové lahůdky, které v kině už hned tak neuvidíte.

 

Jako součást slavnostního zahájení festivalu bude dnes v 19:30 v plzeňském kině Elektra uvedeno ve světové premiéře pásmo pěti krátkých animovaných filmů Michaely Pavlátové Karneval zvířat a celovečerní dokument Aleksandara Maniče Kniha (-.--) rekordů Šutky, který je od své světové premiéry na MFF v Rotterdamu jedním z nejfrekventovanějších hostů světových festivalů. Je čerstvým držitelem Ceny diváků festivalu Jeden svět.

Historie festivalu
Idea uspořádat festival českých a slovenských filmů v Plzni se patrně zrodila roku 1967. Stál za ní především tehdejší ředitel Krajského podniku pro film, koncerty a estrády Ladislav Ženíšek. Rok 1968 se stal festivalovým rokem „jedna“. Oficiální název festivalu zněl FINALE (FIlmy NAšich LEt – časem se zkratka počeštila na Finále) – festival českého a slovenského filmu v Plzni.

Ceny vstupenek festivalových filmů jsou více než příznivé, pohybují se totiž od padesáti do osmdesáti pěti korun. Máte-li zájem podívat se, jaké filmy festival nabízí, podívejte se SEM.

 

V rámci festivalu bude bohatý doprovodný program. Mimo jiné i výstava Adolfa Borna v Univerzitní galerii v Plzni. Letošní festival Finále totiž připravil „Poctu“ jednomu z nejoblíbenějších tvůrců animovaných filmů malíři Adolfu Bornovi, který v loňském roce oslavil životní jubileum – 75. narozeniny. Na výstavě nebudou chybět obrázky oblíbených kreslených postaviček, jakými jsou Mach a Šebestová nebo pes Jonatán.

Filmy, jako například Ostře sledované vlaky, Krysař, Jak se krotí krokodýly či Sedmikrásky a mnohé další se na vás v rámci festivalu českých filmů už těší...

Půjdete se podívat? Nebo dáte festivalu "košem"?
Máte raději dokumenty, nebo hrané filmy?
Jaký český film je pro vás ten nej?
 

   
03.04.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Meander [*]

  Ťapina: To je fakt

  Finále začíná, ale lístky sehnat už není možná

  superkarma: 0 03.04.2006, 16:12:10
 2. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Včera jsem se vrátila z Plzně a místní mi tvrdili, že Elektra už nefunguje, že bylo otevřeno multikino v Olympii a všechny ostatní už skončily

  superkarma: 0 03.04.2006, 11:02:36
 3. avatar
  [4] Amélie [*]

  Filmové festivaly, to je moje! Např. letošní Febiofest nám přinesl velký zážitek, kdy nám před sálem až po zakoupení vstupenek oznámili, že film je v původním znění bez titulků.Takže jsme vyfasovali za 200 Kč sluchátka a po dlouhé době měli opět možnost "užít" si ten neuvěřitelně nezáživný simultánní překlad. Tohle naštěstí na FINALE nehrozí

  superkarma: 0 03.04.2006, 10:34:49
 4. avatar
  [3] Kobylka:-) [*]

  To já se již po několikáté zúčastním! Je to skvělý festival, každý rok si kupuji studentskou akreditaci za 500, na kterou můžu vidět 5 různých filmů denně. Ať žije finále!

  superkarma: 0 03.04.2006, 10:12:25
 5. [2] bonito [*]

  svetluszka: ano, ano, souhlasím - jen dvě města,to je škoda, českých filmů je přece hodně

  superkarma: 0 03.04.2006, 09:53:30
 6. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ..a co takle nově třeba v Olomouci, Brně nebo Ostravě..?.. ...
  Ano, dám festivalu košem, protože blbě bydlím....

  superkarma: 0 03.04.2006, 07:11:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme