Rodina

Začíná Světový týden respektu k porodu

Problematika odebírání dítěte od matky bezprostředně po jeho narození a alarmující nárůst počtu císařských řezů v porodnictví vyspělých zemí jsou hlavní témata letošního Světového týdne receptu k porodu. K akci se již čtvrtým rokem připojí také Česká republika.

Festival o těhotenství, porodu a rodičovství nazvaný Umění porodit se bude tradičně pořádat od 18. do 24. května. Na řadě míst se uskuteční informační akce. V pražském kině Perštýn se budou promítat dokumentární filmy, pro rodiny, školy i odbornou veřejnost budou připraveny přednášky (podrobný program ke zhlédnutí zde). Hlavními organizátory tohoto informačního festivalu jsou Hnutí za aktivní mateřství a Unie porodních asistentek.

Ústředním tématem letošního ročníku je alarmující nárůst počtu císařských řezů v porodnictví vyspělých zemí. „Císařský řez je unikátní, život zachraňující operace, která má v porodnictví své místo, ale miliony žen podstupují tento zákrok zbytečně,“ uvedla předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová. Podle jejích slov lékaři, kteří císařský řez ženám provedou, vystavují budoucí maminky i jejich děti významným rizikům, jako jsou infekce, zranění, dýchací problémy novorozenců, potíže v následujících těhotenstvích.

Strach z bolesti a náročného porodu, které ženy vedou k přání přivést dítě na svět císařským řezem než obvyklou cestou, lze podle aktivistek odbourat. Musí na to ale přistoupit i zdravotnická zařízení a s budoucími maminkami lépe pracovat. Ačkoliv má Česká republika dobré výsledky v perinatální úmrtnosti, stále chybí důraz na kvalitu prožitku a pohody matek a dětí při nekomplikovaných porodech.

Sovová upozorňuje, že stále neexistuje dostatečně hustá síť předporodních kurzů, kde se mohou nastávající rodiče kvalitně připravit. S tím souvisí i problém, že zdravotní pojišťovny většinou neproplácejí předporodní kurzy. „Pomoc porodních asistentek je českým maminkám velmi špatně dostupná. Zdravotní pojišťovny ji neproplácejí,“ vysvětlila Sovová. Komunikace zdravotnického personálu s rodící ženou je podle jejích slov nejen nedostatečná, ale také manipulativní

Dalším problémem je podle Sovové to, že se ruší menší porodnice. Dostupnost se zhoršuje a péče se koncentruje do větších porodnic s neosobnějším a technizovaným přístupem k rodičkám.

Kam dál?

   
18.05.2009 - Těhotenství a porod - autor: MediaFax, Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [7] matuszyk [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 29.05.2009, 22:20:49
 2. avatar
  [6] kuzle [*]

  vzdy jsem rodila normalne a vzdy takovou rychlosti, ze na nejaky cisar nebyl cas Sml23 porody zacinaly pokazde ve 40+1 tt v pul 3 rano a prvni sel ven ve 12:40 a druha v 7:45, pocitam, ze treti porodim hned v ty 3 rano Sml28

  superkarma: 0 29.05.2009, 15:49:13
 3. [5] beset [*]

  RODILA JSEM NORMÁLNĚ A NEMĚNILA BYCH SICE JSOU NĚJAKÉ BOLESTI ALE TO K PORODU PATŘÍ, A TAK PROČ ZBYTEČNĚ KDYŽ NENÍ POTŘEBA PROVÉST CÍSAŘSKÝ ŘEZ NERODIT NOMÁLNĚ. vŽDYT´SI TO MIMI PŘÁLI TAK PROČ SI TO NEVYCHUTNAT SEVŠÍM VŠUDY.

  superkarma: 0 29.05.2009, 11:09:06
 4. [4] HECKUL10 [*]

  strašně bych chtěla miminko jenže přítel nechce kdybych si mohla vybrat porot tak normální.....

  superkarma: 0 29.05.2009, 06:09:53
 5. [3] libuno [*]

  Rodila jsem před více jak 20ti lety. Nesetkala jsem se s nabídkou provést porod císařským řezem. To je dnes asi normální. A proč? Jsem v šoku, že tu zmiňujete, že by měly ženy projít předporodním kurzem. Naprosté plýtvání penězi. Vždyť spoustu informací najdou ženy na internetu. Nemyslím si, že by porodníci byli hloupí a ženě nevysvětlili riziko rodit císařským řezem. Domnívám se, že to naše zdravotnictví je na vysoké úrovni.

  superkarma: 0 25.05.2009, 21:07:19
 6. avatar
  [2] mysak [*]

  ToraToraTora — #1 To je jen část. Pořád tu zbývá nějaké to procento žen kterým by k normálnímu porodu pomohla třeba psychologická pomoc. Důvěra ve své schopnosti je velký díl práce.

  Ovšem nevím, jestli je nutné proti počtu císařských řezů bojovat. V dnešní době, kdy se průměrně rodí 1 ženě míň než 2 děti, to mnoho komplikací do budoucna nepřinese.

  superkarma: 0 18.05.2009, 16:24:11
 7. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Jestli on počet císařů nestoupá také díky vyššímu věku rodiček a s tím souvisejícími komplikacemi....

  1. na komentář reaguje mysak — #2
  superkarma: 0 18.05.2009, 10:30:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme