Zdraví

Žáci nesvačí. Zachrání to automaty?


Děti prostě neumějí svačit. Buď vůbec nejí, nebo mají nezdravé svačiny. Nedostatek energie se pak může podepsat i na jejich špatné koncentraci při vyučování. Do škol tedy vystupuje nový projekt – automaty se zdravou výživou.

Zhruba 38 % žáků třetích a 54 % žáků sedmých tříd snídá nepravidelně a není výjimkou, že jim chybí i svačina. Vyplývá to z průzkumu odborníků. „Nedostatek energie se potom projevuje mimo jiné i únavou a nedostatečným soustředěním. Nesvačení se tak může podepsat i na školních výsledcích,“ řekla k tomu nutriční terapeutka Jitka Rusková a připojila notoricky známou skutečnost: „V důsledku špatného stravování se u školáků zvyšuje výskyt obezity a dalších civilizačních onemocnění.“

Situaci má změnit projekt Happy Snack, který právě přichází do českých škol. Díky němu by se prozatím ve 190 základních školách nabízely zdravé a chutné svačiny z chladicích výdejních automatů.

Cílem iniciativy, nad kterou převzalo odbornou garanci Poradenské centrum Výživa dětí, je zlepšení stravovacího režimu školní mládeže. Dodržováním zásad zdravé výživy lze podle odborníků výrazně snížit riziko vzniku nejen okamžitých zažívacích potíží, ale i osteoporózy, srdečně-cévních onemocnění či stále více se rozšiřující obezity v pozdějším věku.

Ve výdejním automatu Happy Snack si školáci mohou vybrat ochucená polotučná mléka, polotučné jogurty, housky s rostlinným tukem, šunkou a sýrem, amarantové výrobky a cereální tyčinky.

Libuše Přikrylová, ředitelka Základní školy Provaznická v Ostravě, kde přístroje už jsou, projekt bez váhání hodnotí jedničkou, a to nejen proto, že zajišťuje tolik potřebnou zdravou výživu. „Automaty spojují moderní i zdravý přístup ke stravování. Děti rády nakupují v automatech potraviny, které jsou v souladu s jejich životním stylem, a zároveň platí dospělácky kartami.“

Dodavatel automatů Ladislav Schreiber předem odpovídá na případné výtky ohledně čerstvosti potravin: „Přístroje Happy Snack jsou unikátem i mezi automaty, protože nabízejí bez výjimky výhradně zdravé potraviny. Výrobky jsou udržovány v konstantní teplotě a pravidelně se doplňují, díky čemuž je zaručeno, že si žáci vždy kupují čerstvé potraviny,“ vysvětluje.

A pozor! Výdej z automatů se provádí předplacenými kartami, rodiče si tak mohou být jistí, že jejich dítě neutratí peníze na svačinu za něco jiného.

Automaty se ve školách poprvé objevily v roce 2006 společně s projektem Mléko do škol, na němž firma spolupracuje s jednou z mlékáren. Dva roky pak probíhala příprava a testování výrobků vhodných pro projekt Happy Snack. V současně době fungují automaty ve 190 základních školách, cílem je umístit do škol dalších 482 automatů po celé republice.

Třikrát plus pro automaty do škol 

Plus pro školy

Odpadá starost o stravování žáků i učitelů
Využitím svačinových automatů odpadá škole starost o zajištění adekvátních svačin pro našich 450 školáků. Škola zajišťuje pouze vhodné místo pro umístění automatů, elektrickou přípojku a prodej kuponů žákům a s tím související evidenci. Výhodou je také fakt, že v automatech Happy Snack mohou nakupovat i učitelé, a my jim tak můžeme zajistit kvalitní stravování v průběhu pracovní doby.

Plus pro děti

Nemusí s sebou nosit svačinu, mohou si vybrat podle chuti, navíc zdravě
Výdejní automaty odpovídají životnímu stylu současných školáků. Oceňují, že si mohou koupit svačinu přímo ve škole kdykoliv podle okamžité chuti, ta ale přitom odpovídá zásadám zdravé výživy školních dětí. Vidět v automatu pouze nástroj nákupu by znamenalo zúžený pohled. Naši školáci ho chápou také jako centrální bod setkávání o přestávkách. Podobné sociální vztahy jsou pro duševní rozvoj dětí nezbytné.

Plus pro rodiče

Netíží je příprava svačiny pro potomka, nemusí jim dávat peníze na její koupi

+ Umístěním svačinových automatů škola vychází vstříc zaneprázdněným rodičům, kteří chtějí, aby se jejich děti ve škole zdravě stravovaly, na přípravu plnohodnotných svačin však v každodenním spěchu nemají čas. Složení výrobků, zařazených do výdejních automatů, odpovídá výživovým doporučením. Všechny výrobky, zařazené do projektu, byly nejprve zhodnoceny nutričními terapeutkami z Poradenského centra Výživa dětí, rodiče tak mají nejen jistotu, že si jejich školák může ve škole svačinu obstarat, ale že jeho svačina bude zároveň odpovídat požadavkům na zdravou výživu.

+ Potraviny jsou v automatech uskladněny ve stálé teplotě a před poškozením při neprofesionálním zacházení je chrání obal. Výrobky jsou navíc doplňovány a vyměňovány podle potřeby – automat totiž dokáže sledovat lhůtu trvanlivosti jednotlivých výrobků a v případě jejího uplynutí výrobek nevydá.

+ Prodej z automatů probíhá pomocí bezhotovostní karty, ze kterých se při nákupu odečítá finanční částka nebo počet odebraných výrobků. Školáci tak neutratí peníze, které jim rodiče dávají na svačinu, za něco z výživového hlediska nevhodného či zcela jiného.


Líbí se vám projekt, nebo vám připadá zbytečný? Myslíte si, že na něm vydělá jenom jedna firma? Máte zkušenost se zdravými svačinami z automatu? Nebo je to jen lákadlo? Dáváte dítěti svačinu, nebo peníze?

Chystáme pro vás také test svačin ze „zdravých automatů". Sledujte Ženu-in!

   
12.02.2009 - Zdraví - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [94] werka [*]

  Z_U_Z_U: Moje 4leté dítko milovalo, když se mnou mohlo mýt nádobí. A neměl rád nepořádek. Jo - bejvávalo . Teď mi nezbývá než snášet kyselé ksichty, pokud se dožaduji nějaké práce a v zájmu zachování duševního zdraví na jeho teritorium vnikat pouze vyjímečně

  superkarma: 0 12.02.2009, 18:09:28
 2. avatar
  [93] Ch.Z. Kochanská [*]

  Z_U_Z_U: Já jsem zas macecha teroristka. Pubert je taky aktivně zapojen v domácnosti. Ale snídaně a svačiny mu vyrábím.

  superkarma: 0 12.02.2009, 17:49:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [92] Rikina [*]

  Svačiny jsem zrušila, neb je potomci nosili zpět, případně vyhodili nebo dali psovi. Pokud to náhodou přece snědli, tak potom nešli na oběd, neb logicky dvě hodiny poté, co se natláskli chlebem, neměli hlad. V té době ovšem žádné automaty ve škole nebyly. Mně se to nezdá tak hloupý nápad, však si tam nemusí nakupovat denně.

  superkarma: 0 12.02.2009, 17:49:02
 2. avatar
  [91] Z_U_Z_U [*]

  gentiana: jsem pravidelně za matku teroristku, když se někde zmíním, že nutím čtyřleté dítko aby špinavé prádlo dávalo do koše na to určeného, při mytí nádobí mi jednotlivé kusy podával a ovoce a zeleninu si myl ) pod dozorem, aby to neodflákl) Navíc chtěl králíka a papoušky, tak je povinně krmí a čistí, byť s pomocí. nevidím důvod, proč by se neměl účastnit domácích prací, naopak, je to chlap, jen ať se to učí od mala

  superkarma: 0 12.02.2009, 17:24:37
 3. avatar
  [90] pajda [*]

  Nyotaimori: připravovat si Sysel svačinu sám, tak jsme do týdne na mizině. Svačí stylem "hodím si do tašky 6 housek, půl kila salámku a nějaké ty čokotyčinky a kdybych náhodou dostal hlad, tak kilčo jablíček" a taky to v průběhu dopoledne zbaští. Ale nesnídá. Pokud se ráno nají, bleje. A kdybych nechala svačiny na něm, měl by na zádech brašnu s učením a na břiše bágl žrádla...

  superkarma: 0 12.02.2009, 17:23:53
 4. avatar
  [89] Lukáš Čejka [*]

  hmm, rizek to asi neumi? jeste ze uz mam skolu za sebou

  superkarma: 0 12.02.2009, 17:12:29
 5. [88] gentiana [*]

  Nyotaimori: Ti malí sladcí andílkové jsou přece příliš malí na to, aby si namazali chleba nebo umyli jabko.

  superkarma: 0 12.02.2009, 17:00:19
 6. avatar
  [87] kareta [*]

  Jeremi: já mám malé děti V Roháčích jsem je měla na celodenním výletě na 2 tatrankách, vodě, a 2 chlebech s šunkou a sýrem. Všude kolem rostly borůvky, nemyslím, že by strádaly

  superkarma: 0 12.02.2009, 16:36:50
 7. avatar
  [86] Jeremi [*]

  kareta: Taky nechovám děti na maso - to starší má 29 kg na 146 cm a žebra jsou mu vidět snad i přes svetr. Ale jenom ovoce mi teda na svačinu přijde málo. Zvlášť v dny, kdy mají šest hodin v kuse a na oběd se dostane ve dvě.

  superkarma: 0 12.02.2009, 16:19:22
 8. [85] mindulinka [*]

  Synovi, když jedou se školkou na celodenní výlet, dávám ke sváče rohlík se šunkou. Rád to i snídá doma nebo se "žerve". Ale obyčejný bílý rohlík. Pro malé děti není celozrnné pečivo každý den až to nejlepší.

  superkarma: 0 12.02.2009, 16:15:42
 9. avatar
  [84] kareta [*]

  no, děti sní buchtu, popř. rohlík se šunčičkou, nebo jablko. Takže už se ani neobtěžuju s mazáním, to ovoce stačí. Nechovám si děti na maso!

  Nyotaimori: jasně že ovoce zelenina stačí, však děcka ve škole nerubou uhlí

  superkarma: 0 12.02.2009, 16:07:33
 10. avatar
  [83] kareta [*]

  Jeremi: aha, provizorium

  superkarma: 0 12.02.2009, 16:04:27
 11. avatar
  [81] Jeremi [*]

  Nyotaimori: No, kromě dětí fakt žravejch, si jich většina tu svačinu radši odpustí, než aby si ji mazaly samy. Byla jsem stejná, se zručností to nesouvisí. Ale když už svačinu v aktovce najdou, tak ji holt aspoň kus snědí.

  kareta: Tak jasně, že se dá koupit chlebová mouka. Ovšem já jsem líná, takže většinou peču z pytlíkových směsí. A rozhodně ne každý den. Ale pekárna je výborná v tom, že když večer v deset zjistím, že rodina sežrala všechny rohlíky, tak naleju do pekárny vodu, nasypu směs, nastavím časovač a ráno je čerstvý chleba hotový.

  superkarma: 0 12.02.2009, 15:53:38
 12. avatar
  [79] kareta [*]

  pekárnu - vy jste nějaký pilný- to musíte kupovat speciální mouku, ne? Z pšeničné je to fakt hnusný
  Mléko je potravina a ne nápoj a ovoce by mělo dětem dopoledne stačit. Raději 3 jablka, než bagetu s čímkoliv

  superkarma: 0 12.02.2009, 15:35:27
 13. avatar
  [78] Jeremi [*]

  werka: Já bych to rozhodně neodsuzovala a dokonce bych řekla, že pro řadu dětí to může být i změna k lepšímu.

  superkarma: 0 12.02.2009, 15:22:23
 14. avatar
  [77] werka [*]

  Jeremi: ke vzorné matce se asi nedopracuju - další krám na linku nechci, o vlivu neustále dostupného čerstvého chleba na mou figuru mám také dost reálnou představu .
  Ale u nás to řeší ta pekárna naproti škole ... (by´t nemám to správě uvědomělé dítě, co by si kupovalo výhradně celozrnné pečivo - náš puboš si v okolních krámech střídavě "střihne" laskonku, sýrový rohlík, párek v rohlíku, linecký košíček s ovocem, Kinder bueno...)
  Mne spíš zarazilo, jak to tady všichni šmahem odsoudili

  superkarma: 0 12.02.2009, 15:05:32
 15. avatar
  [76] Kuře [*]

  Jeremi: Aha, u nás karta platí celý školní rok, vybrat můžou kolik chtějí, omezení je řešené tím, že si nemůžou koupit víc karet než je limit.

  superkarma: 0 12.02.2009, 14:55:58
 16. avatar
  [75] Jeremi [*]

  Kuře: Jr. měl automat na mlíko ve škole taky a na krátkou životnost karty jsme taky doplatili. Poslední týden před Vánocema mu tam zbylo asi 7 ks, přičemž automat za týden nevydal víc než 4. I kdyby to chtěl přinést domů a naskládat do lednice, nemohl. Navíc mu to stejně moc nejelo - ochucený mlíka byly moc sladký, neochucený bylo zas UHT, takže taky nic moc.

  superkarma: 0 12.02.2009, 14:47:43
 17. [74] Pavla_b [*]

  myše: není to tím, že o víkendu vstávají později a tedy i později snídají?

  superkarma: 0 12.02.2009, 14:40:55
 18. avatar
  [73] Kuře [*]

  Olka: U nás mají automat na karty a problém nikdy nebyl . Ani s koupením karty ani s ničím jiným.
  Jednou měsíčně hospodářka obejde třídy (předem se ví kdy), jinak je každou velkou přstávku v jídelně a kromě karet vyřizuje i věci kolem obědů.
  Prázdný automat mívají zpravidla po prázdninách, s tím se tak nějak počítá a těsně před prázdninama, poslední týden už ho nedoplňují. Lžičku malá nosí pořád, když jogurt sní, tak ji umyje a šupne zpátky do aktovky.
  O životnosti karty nic nevím, našim harantíkům asi platí celý školní rok. Když loni v půlce června malá zjistila, že má ještě kredit na 7 mlík, tak si prostě 6 vybrala a vypili je postupně doma s bráchou. Jedno mlíko si nechala pro případ nouze a vybrala si ho někdy v družně.

  superkarma: 0 12.02.2009, 14:31:53
 19. avatar
  [72] Jeremi [*]

  Tak občas pro zpestření a na vystřídání nemusí být takovej automat špatnej. Já teda Juniorovi většinou svačinu připravuju, peníze místo toho dostane zřídkakdy, a to i přesto, že si za ně nekupuje Colu a sušenky, ale podmáslí a celozrnou bagetu. Akorát teda poslední dobou stejně většinou aspoň půlku svačiny přinese zpátky. Datuje se to přesně od doby, kdy konečně začal před odchodem do školy snídat misku cereálií s mlíkem. Holt mu asi jedno jídlo za dopoledne stačí.

  werka: Hlásím se mezi vzorné matky - od té doby, co máme domácí pekárnu, se nestane, že bych na ráno neměla pečivo. Čaj k pití je tu taky vždycky, takže nějakou svačinu z toho spácat dokážu.

  superkarma: 0 12.02.2009, 14:28:10
 20. avatar
  [71] Z_U_Z_U [*]

  SENSITIVESKIN: určitě kareta: za chvilku si budu muset podávat štafle, až mu budu chtít dát lepáka

  superkarma: 0 12.02.2009, 14:02:47
 21. avatar
  [70] myše [*]

  no, moje děti (10,13)snídají doma pravidelně, do školy mají svačinu (chleba,housku, jabko, dobrůtku), většinou všecko snědí. Vyjímečně donese dcera jabko domů a sní ho pak doma. Jenom mě zaráží, že o víkendu, o prázdninách dopolední svačinu nechtějí a ve škole mají "hrozný hlad". Nechápu to...
  Takové automaty beru - je to bezva nápad - ale jenom tyto ve škole a ne na výběr ještě z cukrovinek a coly...
  u nás ve škole mají automaty na mlíko a jogurty - kluk je nechce - nemá čas (doma pije cca litr mlíka prakticky denně), dcera si mlíko kupuje... (prý je nejlepší kokosové - to doma neudělám)

  superkarma: 0 12.02.2009, 13:41:38
 22. avatar
  [69] Olka [*]

  werka: Jenže tenhle automat bude na karty, takže to předpokládá, že si dítě vezme s sebou kartu. Neříkám, že je problém kartu zakoupit, to jistě ne, jednou zapomene, podruhé tam hospodářka není, potřetí měli tělocvik, takže se zkrátila přestávka, ale na čtvrtý pokus už by to mohlo vyjít. Když měla ve škole automat na jogurty, koupila jsem jí kartu, aby si mohla dát jednou nebo dvakrát týdně jogurt. Jenže občas byl automat prázdný, takže nějakou trvanlivou svačinu pro případ velké nouze musela mít tak jako tak. No a ještě k tomu lžičku, aby měla čím jogurt sníst. Takže možnost dát si jogurt ve škole zahrnovala důkladnou domácí přípravu, ne že by to bylo jednodušší než omýt jablko. No a pak jsme ještě narazili na expirační dobu karty (obvykle tak 3 měsíce), protože když si v říjnu koupíš kartu na 20 jogurtů, a v prosinci zjistíš, že ti jich na poslední týden zbývá ještě 6, je to nepříjemné. Já jsem sice byla za ty automaty na jogurty ráda, ale fakt to byla věda, ne snazší způsob krmení zvěře.

  superkarma: 0 12.02.2009, 13:26:32
 23. avatar
  [68] kareta [*]

  Z_U_Z_U: ten vyrostl

  superkarma: 0 12.02.2009, 13:15:06
 24. avatar
  [67] SENSITIVESKIN [*]

  Z_U_Z_U: už se mu rýsuje pupek

  superkarma: 0 12.02.2009, 13:12:56
 25. avatar
  [66] kareta [*]

  svačinky dělám, děti mi je nosí zpátky- občas, ale vždy sní jablka, takže- hrábnout do bedny pro 2 jablka, doma se nasnídají a v poledne mají oběd. Co by za to daly africké a čínské ....děti

  superkarma: 0 12.02.2009, 12:45:50
 26. avatar
  [65] Kuře [*]

  Tak jsme si před chvílí vyzvedla potmstvo ze školy. A malá mi hlásila, že jim do automatu na jogurty přidali tyčinky....

  superkarma: 0 12.02.2009, 12:28:33
 27. avatar
  [64] werka [*]

  Z_U_Z_U: Olka: Já taky svačiny dělám - jednak pak aspoň částečně vím, co puboš svačí, a jednak to vyjde nepochybně levněji než nákup hotovek z automatu. Ale jako nouzovka si myslím, že se automat občas hodí (když mi doma pánové večer sežerou všechno pečivo, tak prostě svačinu z ničeho neudělám; občas má puboš větší hlad, než na tu jednu housku, co mu obvykle stačí atd.), takže je nezatracuju (ovšem taky nepovažuju za samospasitelné) a to, že je naplní něčím rozumnějším, než Twix a cola, jen vítám.

  superkarma: 0 12.02.2009, 12:12:46
 28. avatar
  [63] Z_U_Z_U [*]

  SENSITIVESKIN: toho se moc nebojím, exblb má dva metry a taky vypadá jako vykostěnej uzenáč, Max už je dneska o dvě hlavy větší než stejně staré děti. Navíc má neuvěřitelné množství energie, takže to prostě vylítá. Kdyby o trochu přibral, vůbec by mi to nevadilo

  superkarma: 0 12.02.2009, 11:49:36
 29. avatar
  [62] Z_U_Z_U [*]

  SENSITIVESKIN: našla jsem fotku focenou asi před 14 dny, že tam vypadá jako cvok neřeště, jinak je normální, to jsem jen fotila letní gatě a on musel být stylovej http://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=1705689

  superkarma: 0 12.02.2009, 11:47:17
 30. avatar
  [61] SENSITIVESKIN [*]

  Z_U_Z_U: takhle žral kámošky kluk - nedá se totiž napsat jedl - když mu byly taky tak 3,4 roky, lezly mu žebra a dneska váží 120 kg!

  superkarma: 0 12.02.2009, 11:45:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme