Domácnost

Zachraňte Willyho po česku

save

Tak to jsem se zase blejskla. Strhla jsem největší záchrannou akci v dějinách akvaristiky, za kterou jsem sama téměř zaplatila životem.

Začalo to docela nevinnou návštěvou zbytku rodiny na severu – v Ústí nad Labem. Před odjezdem jsem se kochala pohledem na dvě dvousetlitrová akvária. Moji pozornost upoutal asi deseticentimetrový žlutý tlamovec, který bez ustání proháněl cosi černého a o kousek většího.

„Já ho musím spláchnout, nebo mi ho to chudáčka umlátí,“ zachytila můj zájem máma. Tuhle hlášku jsem ignorovala, neboť jsem při vzpomínce, kterak po mně hodila pantoflem, když jsem se chystala novinami zneškodnit jakýsi hmyz velikosti rogala, jenž zbloudil do našeho bytu, věděla, že zkrátka nemá to srdce, aby spláchla do záchodu jakéhokoliv živého tvora.

O to větší bylo moje překvapení, když o chvíli později vytáhla síťku, pytlík a vylovila „Citrona“, jak ho důvěrně oslovovali. „To ho jako jdeš zabít? Jako fakt?!!“ „No, já musim…“ „Neeeeeeee!“ „A ty si ho snad vezmeš?“ „Jo!“ vyhrkla jsem bez přemýšlení, načež mi došlo, že jsem na sebe právě upletla hodně tlustý bič. Ale že to bude až takové sado-maso, to netušil nikdo.

Nemám akvárko, nemám ty kameny, které potřebuje, nemám vzduchování, vodní filtr, a ani nevím, co tyhle ryby vlastně žerou. A navíc mám od své drahé polovičky přísný zákaz vodit či vozit domů cokoliv ze zvířecí říše. Což mě stejně neodradilo. V kumbále se totiž válelo všechno, co jsem potřebovala nejen pro tříhodinný transport přes půl republiky, ale i následný chov.

První pytlík měl díru, že z něj voda tekla proudem. „Nevadí, dáme to do dalšího pytlíku, kterej má sice taky díry, ale když se to překryje, tak to vadit nebude.“  Vadilo. Dali jsme to do třetího pytlíku. „Hele, mami, vono to furt teče. Nemáš radši nějaký kyblík?“ „Nemám. Tak já ti dám do lahví vodu a budeš průběžně přilévat.“

save

Vybavena stem pytlíků, rybou uvnitř, akvárkem pečlivě zabaleným v krabici a dalšími nezbytnostmi jsem se vydala na nekonečnou pouť.  Po sto metrech byla igelitka plná vody a v sáčcích se už plácala jenom přidušená ryba. I zapadla jsem do nejbližšího krámku v domnění, že tam pořídím velkou zavařovací sklenici. Sehnala jsem jenom odpadkový koš.

Za neustálého šplouchání obsahu koše jsem vše z posledních sil dotáhla z jednoho konce Ústí na druhý a nastoupila do vlaku, který mě dovezl skoro až domů. Zbývala cesta, kterou za normálních okolností jdu 15 minut. Teď jsem šla hodinu. Co deset metrů jsem svůj náklad pokládala a na etapy umírala.

Za hodinu, během níž jsem se stačila pětkrát rozejít s přítelem, protože mi odmítal pomoct a já byla zralá na kolaps z vysílení a on stejněkrát se mnou, protože zase táhnu domů něco, co nechce, jsem otvírala dveře bytu. Ryba si v odpadkovém koši očividně hověla a akvárko v krabici, s nímž jsem měla největší potíže, se roztříštilo na kusy. Zaúpěla jsem a jala se okamžitě sjednat náhradu. Za oběť padl můj tropický skleník, který jsem si vytrvale pěstovala ve velkém akvárku. Hlínu se mi podařilo rozsypat po celé čerstvě vytřené podlaze a to vše vydatně zalít vodou, kterou jsem do vymytého akvária nosila.

Vše za doprovodu poznámek „Ta ryba ti stejně chcípne, takhle se to dělat nemá, táhneš to přes půl republiky, v zimě, v koši…“ bylo pečlivě uklizeno, nachystáno a zbývalo to hlavní – vypustit Willyho do volné přírody. Ehm, tedy do akvária s umělými rostlinami. Po všech těch patáliích jsem čekala jediné – vypustím rybu, která třikrát zalapá po dechu a začne se učit splývat na zádech. Ryba přežila, kytky ne, původní akvárko taky ne a já jenom napůl.

Zachraňujete taky zvířátka? A které to bylo naposledy? Nechcete do akvárka žlutého tlamovce? :-)

   
01.12.2009 - Zvířátka - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Dante Alighieri [*]

  Taky jsme měli v akvárku jednoho hajzla, kterej si pochutnával na ploutvích ostatních.

  Naše rodina - to jsou rození záchranáři. Všech našich 5 koček je "od popelnice", 2 psi ze 3 též. U babčy jsme měli 12 let psici s PP (nebo spíš medvědici), která ve svých dvou letech utekla od svých chovatelů a my jí našli v polích. Snažili jsme se majitele najít, ale nezdařilo se, tak jsme psici za nějaký čas vykastrovali a nechali si ji. A v tu ránu se majitelé objevili. Paní si jí hned chtěla odvézt, ale za chvíli s ní byla zpátky, protože její manžel idiot nechtěl "zprzněnýho" psa. Už by s ní nemohl chodit na výstavy a neměl by z ní peníze, že Sml43 Pejsčice umřela před týdnem. Sml27

  superkarma: 0 01.12.2009, 16:18:13
 2. avatar
  [6] wich [*]

  Sml67

  superkarma: 0 01.12.2009, 13:24:29
 3. avatar
  [5] koryna [*]

  Eva Soukupová — #4 OK Sml30

  superkarma: 0 01.12.2009, 13:05:32
 4. avatar
  [4] Eva Soukupová [*]

  koryna — #3 No, když tak předám tu svojí :D

  1. na komentář reaguje koryna — #5
  superkarma: 0 01.12.2009, 12:59:12
 5. avatar
  [3] koryna [*]

  Eva Soukupová — #2 Zkus to ,když tak půjdu taky někam zachránit rybkuSml54Sml67

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #4
  superkarma: 0 01.12.2009, 12:47:07
 6. avatar
  [2] Eva Soukupová [*]

  koryna — #1 Jéééé díky! Tři přání by se hodily, navíc rybka je to skoro zlatá. Tak jí jedno dneska zkusím při krmení pošeptat Sml54

  1. na komentář reaguje koryna — #3
  superkarma: 0 01.12.2009, 12:43:56
 7. avatar
  [1] koryna [*]

  To je od tebe moc pěkné,že obětuješ své zdraví kvůli rybičceSml79co víš třeba ti za záchranu života splní 3 přání. Jinak přeju krásný denSml16

  http://www.youtube.com/watch?v=WJLVl96sxr4

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #2
  superkarma: 0 01.12.2009, 11:40:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme