.

Zachraňte si svoji památku

Cestování

Zachraňte si svoji památku

Víte jak se to dneska dělá...Kulturní památka naráz „shoří, spadne, je neudržitelná...“ a je po zodpovědnosti. A můžete stavět. Z té představy mám husí kůži, píše čtenářka s nickem Eternity a zve vás na návštěvu do svého zachráněného mlýna

Dobrý den, vážená redakce, ráda bych se s Vámi podělila o příběh mlýna v obci Kladná-Žilín u Luhačovic. Tato kulturní památka ze začátku osmnáctého století si mě získala. Proto, když byla na prodej, neváhala jsem a jala se ji zachránit ze spárů spekulantů, kteří mlýn chtěli zbořit a postavit místo něj novostavbu. Víte jak se to dneska dělá...

Kulturní památka naráz „shoří, spadne, je neudržitelná...“ a je po zodpovědnosti. A můžete stavět. Z té představy mám husí kůži a rezolutně jsem odmítala nabídky na odkoupení (tak, jak to dělala i zodpovědná realitní kancelář).

Mlýna jsem se tedy ujala já a pomalu pracuji na jeho obnově. I v současném stavu je zajímavý, s původním interiérem a stroji na mletí mouky, a kdyby jela nějaká čtenářka (nebo čtenář) do Luhačovic, může zkusit zaklepat na starobylé dveře. Pokud budu „doma“, ráda pozvu dál, provedu a odpřednáším historii stavby (je vážně zajímavá)... a možná budou i nějaké ty buchty z kachlové pece:)

Fotky interiéru jsou na http://darketernity.rajce.idnes.cz/Mlyn/ , do přílohy připojuji fotku z venčí.

mlýn

S pozdravem

Eternity

Milá Eternity, to je nádhera. A s těmi památkáři jste uhodila hřebík na hlavičku.V obci Teslíny na Plzeňsku byl starý roubený ovčín se šindelovou střechou. Památkáři ho nechtěli nikomu prodat, až se propadla střecha a byl v ruinách- Ale stále by se dal zachránit. Fandové dokážou ledacos. Jenomže jednoho „krásného“ dne, či noci ho někdo zapálil. Zbyly jen kamenné základy. Pak přijeli památkáři a postavili tam ceduli: Tady stála kulturní památka.....To byste brečely

   
13.01.2012 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [8] jasnenkam [*]

  Když jsem u reality Brno koupila starší hospodářský dům, sice jsem do něj dost investovala, ale dnes toho rozhodně nelituji. Je to pro mě taky taková památka.

  superkarma: 0 28.06.2012, 16:24:12
 2. [7] eternity [*]

  dadma — #6 taky nechci hazet vsechno na pamatkare, ale jejich postupy taky stoji za to... Nastesti jsou ti "nasi" alespon trochu rozumni.

  Penize tady samozrejme taky hraji roli... a to nemalou. Nastesti se da alespon neco malo cerpat z fondu EU, tak ten konicek nestoji pak tak moc. Zaklad je pristupovat k tomu s citem a peclivosti, ne to placat, jak to prijde pod ruku.

  superkarma: 0 13.01.2012, 15:07:22
 3. [6] dadma [*]

  Oni vždy za vše památkáři také nemohou.Jsou tu soukromí vlastníci, kteří se nestarají a nebo města a obce, které zase nemají peníze a nebo to opraví ,tak jak již zmíněný Karlův most.

  1. na komentář reaguje eternity — #7
  superkarma: 0 13.01.2012, 14:55:48
 4. [5] dadma [*]

  Když nechali "zprasit" Karlův most, tak se nedivte,že se nikdo nezajímá o "nějaký starý ovčín".Nyní jsem zrovna podepisovala petici za záchranu lázní kyselka u Karlových Varů.Bohužel na nic nejsou peníze.Ale kdyby se pořád někam "neodkláněly" ,tak by bylo peněz dost.

  superkarma: 0 13.01.2012, 14:50:15
 5. [4] eternity [*]

  Toho ovčína je mi líto... ono s památkářema je to strašný boj. Ještě horší to je, když tam tu památku někdo z nějakých (vlastních a sobeckých) důvodů nechce. Kulturní památky v plamenech nejsou žádná výjimka, o tom je slyšet v novinách furt...

  superkarma: 1 13.01.2012, 14:48:57
 6. [3] eternity [*]

  erarigi — #2 Jsou jsou...:)

  superkarma: 0 13.01.2012, 14:46:18
 7. [2] erarigi [*]

  a jsou ty kachláky funkční?

  1. na komentář reaguje eternity — #3
  superkarma: 0 13.01.2012, 14:39:00
 8. [1] erarigi [*]

  krásný mlýnSml16

  superkarma: 0 13.01.2012, 14:36:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme