Novinky

Zachránit koloušky můžete i vy, staňte se dobrovolníkem

kolouch

Čas jarních senosečí bývá osudný pro stovky až tisíce mláďat divokých zvířat, která tu žijí. Před žacími lištami zemědělců totiž často neutečou. Proto je třeba každé pomocné ruky, která se zapojí do jejího takzvaného vyhánění, než do luk vjedou traktory.

Ačkoli má každý majitel louky povinnost s předstihem hlásit její kosení myslivcům, řada z nich tak ani pod hrozbou čtyřicetitisícové pokuty nečiní. Pak dochází ke zbytečným tragédiím. Proto vznikl portál Senoseč online, kam se můžete zaregistrovat coby zemědělec, myslivec, či dobrovolník.

senosec

Právě dobrovolník pak může po domluvě s myslivci a zemědělci pomoci při vyhánění zvěře. Tady je Desatero záchrany mláďat divokých zvířat při jarní senoseči:

 1. Chci pomáhat, a proto se registruji na portálu senosec.czu.cz. Zde se dozvím, kdy, kde a jak mohu pomoci. Informace mohu také čerpat z facebookové skupiny „Zachraň zvíře před sekačkou“.
 2. Než začnu zachraňovat, kontaktuji myslivce v místě, kde chci pomáhat, a nabídnu svou pomoc. S vyhledáním kontaktu na myslivce mi pomůže místní myslivecké sdružení, honební společenstvo, obecní či městský úřad, nebo okresní myslivecký spolek. Budu respektovat to, že v některých případech si myslivci a zemědělci při záchraně zvířat poradí sami. Jistě bude dost příležitostí pomáhat jinde.
 3. Na místě samotném, kde probíhá záchrana zvířat, se řídím pokyny myslivců, popřípadě zemědělců. Dbám na svoji vlastní bezpečnost, nepřibližuji se k zemědělským strojům. Pokud mám s sebou psa, tak vždy pouze na vodítku, aby neohrozil zvířata, která se v louce nebo v poli ukrývají.
 4. Pokud při procházení louky nebo pole najdu zvíře nebo jeho mládě, nikdy na ně nebudu sahat. Dotykem své ruky a přenesením svého pachu bych mládě ohrozil na životě (rodiče by jej odvrhli). Vím, že mláděti je vždy nejlépe s jeho rodiči a proto jej nebudu odnášet (pokud není vážně zraněno) do záchranné stanice. O nálezu osobně nebo telefonicky informuji myslivce nebo zemědělce, a poradím se s nimi na dalším postupu.
 5. Plašení zvířat, procházení luk, umisťování plašičů a zapachování ohroženého prostoru provádím volným a pomalým procházením po louce nebo poli. Pokud je nás více, můžeme vytvořit rojnici, tak místo lépe a systematičtěji prohledáme.
 6. Začnou-li přede mnou zvířata utíkat, je to v pořádku. Pouze sleduji, zda opustila ohrožený prostor, který je určen k sečení.
 7. V místech kde se neseče (lesy, remízky, meze, jiné zemědělské plodiny (např. obilí, řepka, aj.)) zachovávám klid, aby se zde zvířata mohla ukrýt, když je z louky nebo pole vyženu. Nikdy do takovýchto prostorů nepouštím svého psa.
 8. Jestliže najdu uhynulé zvíře nebo jeho mládě, o kterém si myslím, že zahynulo pod žacím strojem, informuji o tom myslivce a nahlásím nález pomocí aplikace na portál senosec.czu.cz, kde se nálezy evidují.
 9. O možnosti pomoci při záchraně mláďat divokých zvířat při jarní senoseči informuji i ostatní, zajímám se o dění u vybraných lokalit, kde se chci záchrany zvířat a jejich mláďat zúčastnit. Propaguji portál senosec.czu.cz.
 10. Spolupracuji při záchraně zvířat se všemi zainteresovanými stranami, vystupuji slušně, a mám pochopení, že moje pomoc dobrovolníka, může být někdy z různých důvodů odmítnuta. Jsem si vědom toho, že všem jde o jeden společný cíl a to je záchrana mláďat divokých zvířat při jarní senoseči.
   
16.06.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] gerda [*]

  Tady je zrovna článek k věci

  http://zpravy.idnes.cz/reportaz-myslivci-a-zemedelci-plaseni-zvere-a-aplikace-senosec-pvd-/domaci.aspx?c=A160615_161337_domaci_jav

  z něj se dovíme víc.

  superkarma: 0 16.06.2016, 11:16:16
 2. avatar
  [3] Katy.. [*]

  Problém je, že myslivci se můžou snažit jak chtějí. ALe když jim ten člověk, co bude sekat nenahlásí, že tam pojede, je to v háji a to pak je x mrtvých zvířat.....když řekne sekám v pondělí a už v sobotu tam najede.....je to bez šance...a bohužel jsem to taky zažila.

  superkarma: 0 16.06.2016, 10:25:01
 3. avatar
  [2] Katy.. [*]

  Nemyslím si, že každej, kdo má jakehokoli psa může jít vyhánět...pes, který není pov vlivem, může udělat dost paseku. I na vodítku... Nevím nevím...chodíme vyhánět už nějaký rok a není to sranda..... chtělo by se to domluvit s hospodářem daného místa, jak to všecko vidí a jak jsou domluveni. U nás jsou daná pravidla a chodí se vyhánět už tak od začátku května, aby tam srny ani nechodily..... a pak se chodí přímo s tím strojem ten den...

  superkarma: 0 16.06.2016, 10:23:52
 4. avatar
  [1] gerda [*]

  Myslím, že v první řadě by mělo jít o oznámení zemědělců o zahájení sečení trávy. Aby myslivci včas věděli, kdy mají začít s vyháněním. A až potom do další.

  superkarma: 1 16.06.2016, 10:11:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme