Domácnost

Záchranářkou zvířátek už jen uvědoměle!

Nedávno jsem na stránkách ženy-in zachytila prosbu o záchranu malého králíčka. Paní, které hlídám čtyřletou holčičku, k loňským vánocům věnovala svojí dcerce podobného roztomilého drobečka. Bílou králičí slečnu francouzského beránka - Růženku.

Jak to mohlo dopadnout? Holčička svým 4letým rozumem nepochopila, že králíček není plyšák. A tak po několika měsících přišla paní s otazníkem v očích, jestli náhodou nevím o někom, kdo by Růžu chtěl. Bydlíme na vesnici, a tak jsem si říkala, že udat králíčka nebude potíž. Bylo jasné, že Růženka není tvoreček na pekáč, stála kole 500 Kč. Lidé, kteří tyto králíčky chovají, jim doma budují zvířecí mikrosvěty, stačí se podívat na net a uvidíte, jak je o ně v takových rodinách postaráno...¨

králík

Co čert nechtěl, králíčka na mazlíčka nikdo nechtěl a věnovat ji na maso mi bylo líto. Králíček tedy zůstal u nás. Jaké ale bylo moje překvapení, když Růženka pokousala každého člena naší rodiny, vyčistit jí klec, ve které přebývá, je skoro nemožné. Lze ji v současnosti pouze krmit a čistit jí klícku, jen když se uvolí vyskočit na chvíli do improvizovaného výběhu. Jsem z toho zoufalá, naštěstí mám v práci kolegyni, která chová doma kde co, a jeden čas dokonce provozovala zverimex. Když jsem jí celou situaci vylíčila, udiveně nade mnou kroutila hlavou:
„A co jsi čekala? Králík je silně teritoriální zvíře, klec je jeho území, kde nemáš co vybírat bobky, to je všechno jeho. Chování a zvedání většina králíků nesnáší a mazlení taky nemá rád každý... podívej se na stránky chovatelů, ale to jsi měla udělat před tím, než sis ji vzala.“
Musím říct, že jsem si připadala chvíli jako naprostý blbec, taky jsem si myslela, že králíček je dobrotivé milé stvoření, které bude vděčné za každý kontakt a mističku se žrádlem.

Z tohoto příběhu pro mě osobně plyne velké ponaučení! Dříve než bych někdy opět podlehla misionářskému komplexu při zachraňování nějakého nebohého tvora, pečlivě si o něm vše dostupné NASTUDUJI. Abych neskončila jako jedni alternativci z vedlejší vesnice - z teletníku si vzali malinkatého roztomilého býčka, k němu pořídili v rozmezí roku starého poníka, někde našli ovci,  vzali si od lidí i pár koček a dva psy... Jeden z nich - československý ovčák před časem zakousl tu ovci, poník je stářím nevrlý, a ti lidé shánějí seno, jablka, starý chleba a žrádlo vůbec, kde se dá. Ten roztomilý býček již ve větších rozměrech stihl také spadnout sousedům do bazénu, odkud ho půlka vesnice tahala ven...

Čtěte také:

        

   
09.05.2014 - Zvířátka - autor: Klaudie Lišková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] chanahd [*]

  Copak když lidé takhle hledají, kde zvíře udat. Ale často ho vyhodí jen ven. Měli jsme takhle doma už bezdomovce křečka i venku nalezené morče. To někdo vyhodil na pole za město, chudáka. Morčátko jsme měli dva roky. Ale chudák křeček dlouho nepřežil, ani veterinář nepomohl. V době, kdy běhal venku už byl ráno už přízemní mrazík, tak byl na tom špatněSml15

  Králíčka jsme měli také. Toho jsme dostali od příbuzných, kteří ho už nechtěli (nevhodný dárek pro jjich děti). Ale to byl takový dobrácký drobek, zásadně nekousal.

  Mívali jsme i andulky, pískomila a pejska. Ale je to už vše kolik let. V dnešní době máme už jen 2 suchozemské želvy. Ty jsou s námi už hodně dlouho.

  superkarma: 0 12.05.2014, 19:38:08
 2. avatar
  [5] gerda [*]

  Pokud to jde aspoň trochu, tak budoucí chovatel by si měl předem prostudovat kde co, probrat diskuse třeba na Ifauně a až pak si pořídit kamaráda. Připravit se na to a neřešit pak problémy za pochodu. Z toho jsou všichni leda nervozní, včetně chudáka zvířete - a není se mu co divit, když se brání jak umí. Jiná situace samozřejmě nastane, když potkáme zvíře v nouzi a musíme ho buď vzít anebo nechat napospas nebezpečí. "Zlobit" dokáže i křečekSml30.

  superkarma: 0 09.05.2014, 12:24:47
 3. avatar
  [4] Alka1 [*]

  helmar — #1 V tom to není...Sml23

  superkarma: 0 09.05.2014, 12:05:39
 4. avatar
  [3] mamuskaolga [*]

  :-) bezva příspěvek

  superkarma: 0 09.05.2014, 08:37:45
 5. [2] prababka [*]

  Pěkné. Taky je třeba se ke znalostem prokousat jako králíček.

  superkarma: 1 09.05.2014, 06:57:52
 6. avatar
  [1] helmar [*]

  to mně tedy pobavilo! ;) Říkám, že je potřeba jako na auto řidičák, tak na zvířátko "zvířečák"!! Nebo alespoň proškolení někým rozumnějším, resp. znalejším a orientujícím se ve zvířecí říši. Pak by nebylo potřeba zvířecích útulků!

  1. na komentář reaguje Alka1 — #4
  superkarma: 0 09.05.2014, 00:24:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme