Bulvár

Zachraň se, kdo můžeš!

 

Představte si, že si tak hezky v poklidu žijete svůj normální život. Chodíte do práce, prožíváte lásku, zklamání, hádáte se se svou matkou nebo třeba se svým adolescentním potomkem, řešíte nedostatek peněz… a starosti, které vyplňují váš život vám připadají malé, velké, normální či třeba nesnesitlené. Prostě taková normálka.

A teď si představte, že se stane něco, co vás během několika málo minut donutí střelhbitě přehodnotit váš dosavadní žebříček hodnot, a vaši mysl zcela ovládne děs, strach a bezmoc.

A přesně o tom je nový film Stevena Spielberga Válka světů. Byl natočen  podle scénáře Davida Koeppa, jenž adaptoval stejnojmenný slavný román H. G. Wellse a děj zasadil do současnosti.

Přístavní dělník Tom Cruise právě vyfasoval na dva dny své dvě děti z prvního manželství. Pubertálního výrostka, který je typickým představitelem svých vrstevníků a navíc ještě ukázkovým modelem benevolentní americké výchovy, a malou dcerku. Ta má sice do puberty ještě nějaký ten rok čas, ale ani u ní se její biologický otec netěší zrovna přirozené autoritě. A tak si tato trojice hezky v poklidu řeší své neshody a působí dojmem, že všichni tři jsou pohromadě jen proto, že jim nic jiného nezbývá, a vzájemně si tuto situaci zrovna neulehčují.

A najednou se stane něco, co jim v jednom jediném okamžiku převrátí život vzhůru nohama. A nejen jim.

Bez jakéhokoli varování a přípravy se na scéně náhle zjevují mimozemšťané! A hned na první pohled je poznat, že se s námi, pozemšťany, kamarádit zrovna nechtějí.

Začíná to nevinně… podivný úkaz na obloze a ještě podivnější směr větru je velmi rychle vygradován ohromnými blesky….

Když tato kanonáda utichne, ocitnou se vystrašení lidé v absolutně bezbranném postavení. Nefunguje elektřina, telefony, nejezdí auta… Šokovaně vycházejí na ulici a snaží se nějak dešifrovat, co se vlastně stalo. Bohužel, jejich znalosti fyziky nemohou v žádném případě odhalit pravý původ toho, co se před pár minutami odehrálo.

Pravda na sebe ale nenechá dlouho čekat a během několika málo minut jsou lidé postaveni před hotovou věc. Obrovské monstrum z jiného světa se jim předvede v celé své hrůzostrašnosti, bezohlednosti a nemilosrdnosti. A zjeví se z místa, odkud by to nikdo z nás nečekal….

Válka světů právě vypukla! Mnohem vyspělejší a inteligentnější civilizace se totiž zrovna rozhodla zničit lidstvo. A činí tak skutečně důkladně. Utéct, schovat se… pro většinu lidí je něco takového nemožné… prostě není kam!

Téměř dvouhodinová podívaná mě osobně naprosto přimrazila do křesla. Jakkoli nejsem fanoušek sci-fi žánru, musím říct, že Válka světů mě prostě dostala.

A to nejen díky skvělým a úchvatným trikům, které mě velmi sugestivně vtáhly do děje, ale i díky hereckým výkonům malé Dakoty Fanning a především Toma Cruise.

Z přístavního dělníka a tak trochu neschopného otce se najednou nestane neohrožený bojovník, který s kamenným výrazem zachraňuje lidstvo. Kdepak, toto otřepané klišé zde nenajdete.

On je totiž stejně vyděšený, zmatený a šokovaný jako všichni ostatní. Má strach… A jediné, co chce dokázat, je zachránit své děti. Snaží se překonat vlastní děs, kterého je plný, utišit dcerku a usměrnit svého adolescentního syna. To vše uprostřed hrůzy, umírání, křiku… Na chvíli se jim podaří z epicentra války uniknout… ale brzy jsou dostiženi postupující demolicí celé planety.

“Tohle není válka, to je jako když člověk zašlápne červa,” říká jedna postava Války světů. A tato slova jsou opravdu výstižná.

Utéct není kam, schovat se není kam… jsou všude, jsou nemilosrdní a krutí... a jsou tu proto, aby nás definitivně zničili, rozdrtili svými obrovitými chapadly, spálili vše, co jim stojí v cestě….

Jak jsem již napsala, seděla jsem celé dvě hodiny v kině skoro bez hnutí. Jakkoli mi někdy přijdou sci-fi filmy trošku srandovní, při Válce světů jsem se nesmála. Naopak – zírala jsem na plátno a říkala si – panebože, hlavně, ať se nikdy nic takového nestane.

Válka světů bude uvedena do kin v celosvětové premiéře 29. 6. a já vám tento film vřele doporučuji. Věřím, že i vás děj doslova vcucne do sebe.

 

   
28.06.2005 - Společnost - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] elfos [*]

  Merylko :-) , teda..... kdybych nebyla už PŘEDTÍM pevně rozhodnutá, že si tenhle film nenechám ujít, zlákala by mě k tomu tato tvoje recenze. Pěkně jsi to napsala!

  superkarma: 0 01.07.2005, 06:49:02
 2. avatar
  [22] Wiki [*]

  ivusad. : tak to ja od Spielberga spatne filmy videla ;) Podle mne je to tak pul na pul...

  superkarma: 0 29.06.2005, 17:23:11
 3. avatar
  [20] Meander [*]

  Meryl: Ty jsi dneska fakt nějaká hustá.
  Nyotaimori: Znáš Návrat živoucí smrti?

  superkarma: 0 28.06.2005, 16:56:01
 4. avatar
  [18] gerda [*]

  Nyotaimori: a co teprve když to dávali jako premiéru Američanům v rozhlase, to byla panika, to bylo mrtvých, to byla krásná sugesce! Teď to bude určitě nádherné řemeslo, ale souhlasím s tebou, že staré horory mají při své naivitě i duši.

  superkarma: 0 28.06.2005, 14:33:23
 5. avatar
  [16] grice [*]

  Už jsem o tomhle filmu slyšela a až bude v půjčovně,tak se na něj určitě podívám,vypadá super!

  superkarma: 0 28.06.2005, 10:57:05
 6. avatar
  [14] Lenika [*]

  Asi na to mrknu večer na PC

  superkarma: 0 28.06.2005, 10:25:17
 7. avatar
  [11] Žábina [*]


  holky viděly jste jakou má teď Cruis mladici ?

  superkarma: 0 28.06.2005, 10:02:35
 8. avatar
  [7] Hannah01 [*]

  Dnes večer jdeme, tak jsem zvědavá.

  superkarma: 0 28.06.2005, 08:23:18
 9. avatar
  [6] Beruška1 [*]

  JO tak tenhle film se mi bude asi líbit, takže na něj vyrazím do kina. Ale jinak menší šok jsem měla dneska ráno, vůbec netekla žádná voda. Ještě že jsem naštěstí měla doma 1 lahev perlivé vody. Na nouzové umytí celé rodiny to stačilo. Doufám, že to brzy opraví.

  superkarma: 0 28.06.2005, 08:20:41
 10. avatar
  [5] Kekka [*]

  Tak tohle asi nebude můj šálek čaje. kažopádně až to bude na DVD, tak na to mrknu.

  superkarma: 0 28.06.2005, 07:38:26
 11. avatar
  [3] Léthé [*]

  Eva_Fl:hlavně když jí nemáš doma, co?

  superkarma: 0 28.06.2005, 02:54:01
 12. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Zrovna dnes jsem synovi slibila, ze tentokrat jdeme do kina vsichni. A tu malou mam strasne moc rada...

  superkarma: 0 28.06.2005, 02:45:49
 13. avatar
  [1] Léthé [*]

  Tyjo ....tak na to určitě půjdu . Chci vidět, jak nás, lidské červy, jednou ty hnusní mimozemšťané zašlápnu . A jak to, že celosvětová premiéra bude až 26.6., když už to někde dávali? Meryl ..že jsi to opajcla z netu?

  superkarma: 0 28.06.2005, 01:44:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme