.

Začátek školy je pro 78 % rodičů náporem pro peněženku, každá třetí rodina se školáky to někdy řešila půjčkou

Rodina

Začátek školy je pro 78 % rodičů náporem pro peněženku, každá třetí rodina se školáky to někdy řešila půjčkou

Návrat do školních lavic znamená pro děti začátek povinností, pro jejich rodiče zase vyšší finanční výdaje. Více než tři čtvrtiny českých rodičů (78 %) přiznávají, že nástup dítěte do školy zatíží rodinný rozpočet. Začátek školy vyjde rodiče dětí na základní škole v průměru na 5 200 korun, u středoškoláka je to téměř 8 000 korun. Na Slovensku je to ještě víc. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT.

Nákup nových školních pomůcek, placení obědů, družiny a nejrůznější kroužků znamenají pro rodiny poměrně velkou finanční zátěž. Je to nejnáročnější období hned po Vánocích. Zahájení školního roku vyjde rodiče dětí na základní škole v průměru na 5 200 korun, u středoškoláka je to téměř 8 000 korun. Roční výdaje za školu jsou pak samozřejmě ještě vyšší. „I s obědy a nejrůznějšími školními akcemi přijde rodiče mladších dětí celý školní rok v průměru na 12 700 korun, u středoškoláků dokonce na 20 650 korun,“ komentuje výsledky průzkumu marketingová ředitelka PROFI CREDIT Dana Hakavcová. Na Slovensku sáhnou rodiče do kapsy ještě hlouběji. V září yytáhnou z peněženek v případě základní školy kolem 300 Eur u středoškoláků zhruba o třetinu víc. 

škola

 35 % rodin si kvůli škole půjčilo peníze

Každá třetí česká rodina si v souvislosti se školní docházkou vzala v minulosti půjčku ať už od příbuzných nebo finanční instituce. Dalších 5 % o úvěru uvažuje. Na Slovensku si půjčku na školu vzalo nebo o ní uvažuje dokonce 46 % rodičů. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo na 1500 respondentů. „Pravdou je, že v posledních letech je září jedním z nejsilnějších měsíců, co se zájmu o úvěry týče. Rodiče podle průzkumu utratí nejvíc peněz za učebnice, knihy a sešity, následuje obuv a oblečení, “ potvrzuje Dana Hakavcová.

Na „základce“ vládnou tablety, na střední počítače

Mobilní telefon má více než polovina prvňáků (54 %), podobně jsou na tom na Slovensku (53 %). V průběhu základní školy dostanou mobil tři čtvrtiny dětí, tablet má 62 % školáků. Jen každý desátý český školák nemá žádnou z těchto technických vymožeností. Na Slovensku se bez mobilu, tabletu a počítače musí obejít každé osmé dítě na základní škole.

Na střední škole má mobil už prakticky každý, stejně jako notebook nebo osobní počítač připojený k internetu.

   
06.09.2016 - Děti - autor: Komerční článek

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme