Bulvár

Začátek konce nebo konec začátku?

Podle jedněch byl takzvaný Vítězný únor pouze dokončením dlouhodobého procesu, v němž už v průběhu druhé světové války plánovala komunistická strana, podporovaná Sovětským svazem, převzetí moci v tehdejším Československu, a kdyby k této události nedošlo v únoru kvůli krizi vlády, odehrála by se o něco později. Podle druhých byl Vítězný únor naopak začátkem více než čtyřiceti let totality, a kdyby k němu nedošlo, mohl se osud malé země v samém srdci Evropy vyvíjet jinak. Ať tak či onak je Vítězný únor událostí, na kterou bychom neměli zapomenout. Nejen kvůli památce těch, kteří Vítězný únor, přípravu na něj i následující léta diktatury zaplatili svými životy, ale především proto, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo.

 

 

 

 

 

Poválečná tvář KSČ
Nelze popřít, že mnozí členové komunistické strany stáli v době druhé světové války na předních místech Československého odboje a nemálo jich za to zaplatilo životy. Další ovšem už v posledních letech a měsících bojů proti nacismu plánovali převzetí moci v budoucím státě a rozšiřovali členskou základnou zejména mezi chudinou. Největší problém ovšem zřejmě vznikl právě proto, že komunisté byli přesvědčení a věci oddaní odbojáři - do strany tak ve snaze ji vnitřně rozrušit infiltrovali nejrůznější zastánci nacistického režimu - například henleinovci. Po válce pak s pomocí těchto „špiónů“ našli mezi komunisty úkryt další činitelé, jimž by jinak hrozilo potrestání - třeba členové úřednické Vlajky. Poválečné složení KSČ tak bylo velmi pestré a převládalo v ní křídlo silně zaměřené proti prvorepublikovým pořádkům. To spolu s nízkým právním povědomím, vysokým procentem nevzdělaných členů a jedinců hájících jen vlastní zájmy vedlo už po válce k řadě zvěrstev a protiprávních aktů, které byly obvykle zakrývány jako „příkazy z ústředí“ nebo dokonce „z Moskvy“. Za tato hesla se skryla lecjaká touha po pomstě, osobní zášť, snaha o obohacení se nebo i prostá krutost a lidská malost.

Nic nebylo rozhodnuto
KSČ využívala radikálních tendencí obyvatelstva a neopomněla zdůrazňovat, že to byl „Západ“, který nechal Československo v Mnichově na holičkách. Postupem času ovládla nejen dělnictvo, ale především četnictvo, Bezpečnost a armádu. 2. července 1946 se tehdejší předseda KSČ Klement Gottwald stal předsedou vlády. Přesto ještě nebylo nic rozhodnuto. V roce 1948 bylo ve vládě devět komunistických ministrů, tři sociální demokraté, dvanáct ministrů ze tří spíše protikomunistických stran (národní socialisté, demokraté a lidovci) a dva nestraníci. V sociální demokracii navíc postupně převládalo protikomunistické křídlo, a tak se KSČ začala obávat následujících voleb. Napětí rostlo po celý rok 47, vyvrcholilo však až 17. února roku 1948.

Preludium
Už 13. února roku 1948 se ve vládě povedlo prosadit usnesení, které mělo zabránit zneužívání Bezpečnosti komunisty. 17. února se o něm mělo jednat, Gottwald to však odmítl pro nepřítomnost ministra vnitra. Ministři nekomunistického křídla pohrozili, že pokud nebude usnesení respektováno, podají demisi a budou požadovat ustanovení úřednické vlády a vyhlášení předčasných voleb. Spoléhali při tom i na podporu sociálních demokratů a především presidenta. Gottwald informoval o chystané demisi Beneše, ten však prohlásil, že by s úřednickou vládou rozhodně nesouhlasil s tím, že v nové vládě by měli být členové všech stran. Ústřední výbor KSČ vyzval lid k obezřetnosti a vyhlásil pohotovost v ozbrojených složkách, které KSČ ovládala.

lak 3. - v lásce

Nad Československem sa blýská
V následujících dnech se krize vlády ještě zhoršila. Sociální demokraté si nepřáli rozpad Národní fronty, a tak zachovávali mlčení, protikomunističtí ministři bojkotovali zasedání vlády, ze Sovětského svazu přicestoval ministr zahraničí Valerian Zorin, americký velvyslanec Lawrence Steinhardt se vrátil z léčebného pobytu a nakonec, 20. února, podali ministři protikomunistických stran demisi. Sociální demokraté si stále uchovávali pochybnou neutralitu. Gottwald navrhl presidentovi, aby demisi přijal a doplnil vládu podle jeho návrhu. 21. února proběhla na Staroměstském náměstí masivní demonstrace na podporu KSČ a president přijal delegaci odborářů podporujících komunisty. KSČ zahájila zakládání Lidových milicí a Akčních výborů Národní fronty. Menší demonstrace na podporu ostatních stran zůstaly prakticky bez odezvy.

Rudo, všude rudo
22. února byla komunisty vyhlášena stávková pohotovost na 24., Lidové milice se začaly ozbrojovat a zatýkat odpůrce komunismu a president se vyjádřil, že demisi zřejmě přijme. Sovětský svaz aktivity KSČ oficiálně podpořil. Následujícího dne se do zatýkání odpůrců KSČ zapojila i Bezpečnost, prezident však národním socialistům vzkázal, že nátlaku neustoupí. Na Pražský hrad se vydal více než desetitisícový průvod studentů a dalších občanů, podporujících národní socialisty. 24. února došlo k dalšímu zatýkání a ke generální stávce. Lidová strana nakonec ustoupila nátlaku a přislíbila, že vstoupí s komunisty do vlády.

25. února byl ustaven Ústřední akční výbor Národní fronty, jehož se účastnili i do té doby váhaví sociální demokraté. Již nebylo pochyb o tom, kdo má moc v rukou. Na Václavském náměstí se sešla statisícová demonstrace svolaná KSČ. Před pátou hodinou odpolední se Gottwaldovi konečně povedlo přimět prezidenta k odsouhlasení jeho návrhů. Pokus pouhých pěti tisíc vysokoškoláků, učitelů a novinářů dostat se k Benešovi skončil neúspěchem. Přes odpor Lidových milicí sice došli na Hrad, ale prezident je nepřijal. Gottwald oznámil lidu na Václavském náměstí svůj úspěch v památném projevu, který je považován za milník v dějinách Československa. Demokracie byla na dlouhý čas poražena.

Znala jste historii Vítězného února? Vzpomenete si na další podrobnosti? Vyprávěli Vám o těchto událostech příbuzní? Nebo jste je dokonce sama zažila? Myslíte si, že šlo o přelomový okamžik v dějinách Československa, nebo by se komunisté tak jako tak chopili moci? Šlo podle Vás o převrat, nebo o legální převzetí vlády v souladu s tehdejšími zákony? Vždyť komunisté měli podporu nemalého procenta občanů a jejich protivníci byli nejednotní... Jak velký byl podle vás vliv Sovětského svazu na únorové události?

   
27.02.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [27] ivana.kuglerova [*]

  SENSITIVESKIN: Wow, miluju inteligentní a přínosné reakce, jimiž autor výstižně odargumentuje svůj názor .

  superkarma: 0 27.02.2007, 10:57:45
 2. avatar
  [26] Z cluster [*]

  a....: idealismus do politiky nepatří a nikdy nepatřil. Když se to stane je to tragedie. Viz dokonalý britský gentleman, ale jinak naprosto naivní Neville Chamberlain .

  superkarma: 0 27.02.2007, 10:43:07
 3. avatar
  [25] SENSITIVESKIN [*]

  ivana.kuglerova: kravina

  superkarma: 0 27.02.2007, 10:34:59
 4. [24] tornado-lou [*]

  ivana.kuglerova: vas kamarad ma nejspis pravdu. vsichni co zazili komunismus, nejen 48, ale i 68 normalizaci atd budou muset zemrit nebo aspon hodne zestarnout, aby se ti mladsi mohli pohnout nekam dal, ziskat trochu odstup a v ramci moznosti to smutny obdobi nejak zhodnotit. jenze to fakt potrva. s komunismem je u nas osobne zapletena vetsina lidi nad +- 35, a kdyz ne primo oni tak jejich rodice.

  superkarma: 0 27.02.2007, 10:24:01
 5. [23] a.... [*]

  Z cluster: Znáš nějaké poválečné politiky, které by bylo možno nenazvat cyniky ... ?? Doba idealismu v politice je pro období poválečné už dávno pryč... . A pokud tu historii rozebíráš, musíš si chtě nechtě přiznat , že od levicově zaměřené ineligence, obdivu k SSSR, znárodnění majetku odsunutých Němců a kolaborantů, je k Vítěznému únoru přímá legální cesta...a cyničtí politici tedy mohou předvést zcela otevřeně, co umějí

  superkarma: 0 27.02.2007, 10:13:29
 6. avatar
  [22] Z cluster [*]

  *nabytý

  superkarma: 0 27.02.2007, 10:03:20
 7. avatar
  [21] ivana.kuglerova [*]

  Z cluster:

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:59:03
 8. avatar
  [20] Z cluster [*]

  gerda: já bych řekl, že tento národ má spíš ve (zlo)zvyku "rozebírat na prvočinitele" poctivě nabitý soukromý majetek bližního než historii.

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:53:24
 9. avatar
  [17] Z cluster [*]

  a....: ano, převrat to byl. Ale používat slovo "legální" ve spojitosti s Gottwaldovým politickým pogromem mi přijde už hodně cynické

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:46:46
 10. avatar
  [16] gerda [*]

  ivana.kuglerova: a hlavně a především si myslím, že bychom se měli zbavit národního zvyku neustále se babrat v minulosti, donekonečna rozebírat to, co už bylo rozebráno na prvočinitele mnohokrát. Ztrácíme tím čas a energii na to, abychom pracovali na své budoucnosti. Myslím, že tu kouli na nohu si často dobrovolně přivazujeme sami zbytečným vzpomínáním na něco, co se odestát nemůže.

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:46:17
 11. [15] a.... [*]

  Ano, historii Vítězného února znám velmi dobře
  Vzpomínám si i na mnoho dalších podrobností a půjdu tak daleko, že se přiznám, že tohle byla moje otázka u státnic Bohužel si musíme přiznat, že šlo o legální převrat pod vlivem celkové atmosféry v naší zemi po 2. světové válce a krátkozrakosti našich politiků i spoluobčanů.

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:34:02
 12. avatar
  [14] ivana.kuglerova [*]

  Karolka: Kamarád k tomuhle rád říká (a já s ním v celku souhlasím), že přístup ke komunistické éře se změní až tehdy, když pomřou lidi, kteří v tom byli nějak angažovaní. Něco jako se musel Mojžíš tahat pouští, dokud nevymřela generace, která žila v otroctví.

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:32:13
 13. avatar
  [12] Z cluster [*]

  Karolka: On je taky problém v tom, že tu má spousta lidí máslo na hlavě. Na půdě jsem doma našel skvostný normalizační plátek "Stráž lidu" a viděl tam na první stránce jakousi "politicky uvědomělou" deputaci podepsanou jistou učitelkou jistého gymnasia do kterého jsem docházel...jasně, ta doba byla těžká a je možné, že třeba byla i kvůli tomu nějak nepřímo vydíraná...Nechci aby si přímo sypala popel na hlavu a následovala příklad Máří Magdalény, ale slušnost velí se za tohle aspoń omluvit.

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:13:41
 14. avatar
  [9] gerda [*]

  Karolka: dokud nebudou mít jasno dospělí, děti musí na výuku počkat

  superkarma: 0 27.02.2007, 08:54:19
 15. avatar
  [8] Z cluster [*]

  gerda: no já bych řekl, že do Pražského jara 1968 je ta historie celkem "uzrálá" a nevidím důvod proč by se nemohla zařadit do osnov.

  superkarma: 0 27.02.2007, 08:54:19
 16. avatar
  [6] SENSITIVESKIN [*]

  gerda 1: je to jen komedie

  superkarma: 0 27.02.2007, 08:49:15
 17. avatar
  [5] Z cluster [*]

  měl tam být tenhle smajl . Omlouvám se, do nikoho jsem střílet nechtěl :D

  superkarma: 0 27.02.2007, 08:43:37
 18. avatar
  [4] Z cluster [*]

  Karolka: když jsem byl na gymnáziu (před 7 lety) tak se to období v dějepise neodfláklo...prostě tam vůbec NEBYLO

  superkarma: 0 27.02.2007, 08:42:01
 19. avatar
  [3] gerda [*]

  Karolka: já si myslím, že je to kvůli tomu, že není zatím utvořený jednotný názor. Je to všecko příliš živé, nejednoznačné, takže se těžko najde mudrc, který by to dokázal shrnout a označkovat. Nezávidím učitelům dějepisu stejně jako se nedivím žáčkům, co v tom mají guláš. Podívají se večer na zprávy, a co vidí a slyší? Lidovec Čunek vystěhovává Romy-Stehlíková kontruje přirovnáním k odsunu Němců. Langer je nejzadluženější politik, Kavan připouští korupci v Gripenech, Krejčíř se nám posmívá ze slunečných ostrovů, premiér se neumí chovat, šéf komunistů označuje vládu za "křupanskou"...kdo se v tom má proboha vyznat? Není lepší pěstovat kytky ve skleníku?

  superkarma: 0 27.02.2007, 08:41:32
 20. avatar
  [1] gerda [*]

  Jsem skeptik. Historie se opakuje, převrat střídá převrat a o spravedlnost jde až v poslední řadě. Ve vládě je většina (bývalých)komunistů, takže mi volání po zákazu KSČM připadá hodně pokrytecké. Mladým se možná ještě něco napovídat dá, ale kdo už má nějaké zkušenosti, musí se jedině smát.

  superkarma: 0 27.02.2007, 07:51:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme