Je nejvyšší čas pořídit si adventní věnec na stůl. Budete ho vyrábět nebo kupovat? Pokud zvítězí první varianta, máme pro vás několik tipů jak na to.

Vánoční období je pro mnohé z nás nejkrásnějším obdobím v roce. Vše začíná přípravou na čas adventu, který začíná tuto neděli. K němu neodmyslitelně patří adventní věnce, které nás každou neděli při rozsvěcení další svíčky upomínají na blížící se Vánoce.

adventní věnec

Adventní věnec symbolizuje očekávání příchodu Ježíše Krista, tvoří spolu se stromkem základní atribut vánoční dekorace. Domácnosti zdobí po celé adventní období, které začíná čtyři týdny před Štědrým dnem.

Je to tady: 4 týdny, 4 svíčky

Čtyři týdny jsou symbolizovány čtyřmi svícemi, které se jedna po druhé zapalují o adventních nedělích. K nejčastějším typům patří tradiční věnce z chvojí, z větviček, z proutí, oblíbené jsou také věnce vytvořené například z dalších přírodních materiálů, jako jsou šišky či z pedigu.

adventní věnec

Pokud toužíte po něčem netradičním, zkuste vytvořit věnec ze zbytků látek, které jednoduše omotáte kolem polystyrenového či slaměného kruhu.

Adventní věnec na stůl – jak na to?

Na trhu či v hobbymarketech si můžete pořídit již hotový adventní věnec nebo si jej můžete vyrobit sami.

adventní věnec

Jak na to, pokud si adventní věnec budete dělat doma?

Základem je korpus – materiál, který budete omotávat a polepovat. Jako korpus věnce poslouží například polystyrenové nebo slaměné kruhy, které za pomoci drátu obalíte chvojím (důležité je, aby tvořilo hustou a rovnoměrnou vrstvu). Tyto kruhy – korpusy věnce seženete bez problémů v různých velikostech.

adventní věnec

Místo větviček jehličnanů lze použít i buxus či břečťan. Vyberte, co se vám líbí, a pomocí vázacího drátku omotejte a připevněte větvičky ke korpusu. Dobře je utáhněte, aby se vám věnec časem nerozpadl. Hotový adventní věnec je vhodné položit na podložku (tác, talíř), abyste předešli znečištění či poškození nábytku. Protože nastává fáze zdobení a lepení.

Nakupte si různé komponenty, dekorativní věcičky, kterými věnec ozdobíte. Ozdoby by měly ladit s ostatní vánoční výzdobou ve vaší domácnosti, aby všechny dekorace tvořily ucelený koncept. Na věnce se hodí přírodní i umělé materiály, také saténové stužky. Je hezké zkombinovat různé prvky dohromady a barevně je sladit.

Nejprve si na věnec jednotlivé dekorace položte a podívejte se, jak bude vypadat výsledek. Pak si vezměte tavící pistoli s lepidlem – například Pattex a jednotlivé věci na věnec přilepte. Nemusíte se bát, lepení z tavicí pistole velmi dobře drží. Můžete také použít drátek, ale podle mě je tavná pistole lepší.

adventní věnec

Hlavními symboly každého věnce jsou 4 svíčky – vyberte je barevně tak, aby ladily s celkovým dojmem věnce. Svíčky můžete přímo napíchnout na speciální bodáky určené na svíčky, které jsou v různých velikostech – koupíte je spolu s korpusy.

Naše inspirace – nezapomeňte na barevné a lesklé stuhy, dodají věnci originální tvář, navíc sluhy mohou přečnívat na stole. Nebojte se použití přírodních surovin, jako jsou šišky různých velikostí, sušené plodiny, vkusné imitace drobných plodů jako jsou brusinky, šípky, ale i třpytivá kolečka, hvězdičky či třásně. Materiálů a surovin je mnoho, jde jen o to dobře si dekorace rozmyslet a vkusně vše zkombinovat.

adventní věnec

Vyrobený věnec vám přinese radost z vlastní práce – pusťte se do toho!

Naše články:

Reklama