a pokračuje sudoku, ke kterému si musela najít cestu naše čtenářka s nickem spavec. A když není po ruce žádný časopis nebo kniha, baví ji vymýšlet z různých cedulí a nápisů co nejvíce smysluplných slov. Zajímavé, že?

Milé ženy-in, dnešní téma mi připomnělo, jak je to už dávno, kdy jsem vlastně začala s luštěním? ( Už vím! To jsem ještě neměla počítač :-))) Odebírali jsme tehdy sobotní noviny, kde vycházela stránka s různými rébusy a křížovkami, a já jsem se vždycky zlobila, že je vše už vyluštěné propiskou, a mnohdy nesprávně, takže už nebyla šance pro ty ostatní zkusit to taky. Doplňovala jsem tedy alespoň ty výrazy, se kterými si původní luštitel nevěděl rady a měla jsem radost, že je křížovka celá.

Později jsem si už kupovala křížovky sama a chytlo mě to natolik, že jsem si dokonce zavedla chytrý sešit, jakýsi domácí křížovkářský slovník, kam jsem si podle abecedy vypisovala křížovkářské výrazy, které se pravidelně opakovaly, ale které byly docela těžké na zapamatování.

Nejvíce se mi líbily křížovky švédského typu, kupovala jsem si i ty s různými recepty. A když jsem pak jednou odeslala tajenky vypsané na korespondenčním lístku, přišla asi po 6 týdnech odměna, vyhrála jsem! Luštění mě začalo opravdu bavit. Přišla jsem na chuť i osmisměrkám, ale do složitějších rébusů jsem se nepouštěla.

Později jakoby se na trhu roztrhl pytel s různými soutěžními časopisy, zůstala jsem ale věrná jen jednomu z nich. A když se pak v mém oblíbeném časopisu objevilo první sudoku, vůbec mě to nelákalo a pravidelně jsem tuhle rubriku vynechávala. Čísla a matematika mě nikdy nebavila. 

Pak jsem ale četla článek o jedné chytré hlavičce, o ženě, která se stala mistryní v luštění sudoku a její vyprávění mě zaujalo do té míry, že jsem to chtěla zkusit taky. Teda ne se stát mistrem, ale vyluštit alespoň jedno jediné sudoku. Nešlo mi to. Vůbec mi to nešlo, ať jsem zkoušela co chtěla, vždycky mi někde vyšlo číslo 2x. Snažila jsem se vymyslet nějaký systém jak na to, ale nešlo to. Úspěšná jsem začala být až tehdy, kdy jsem na netu objevila sudoku on-line, kde se po vyluštění zobrazil výsledek o úspěšnosti. Moje radost po delší době, když jsem sudoku  vyřešila, neznala mezí, luštila jsem ho pak skoro pořád, ve vlaku, v čekárně u doktora, doma, na cestách, prostě všude, kde se dalo. Ovšem mezi pokročilé určitě nepatřím, k některým jsem se vracela opakovaně a ne a ne na to přijít... ale nevzdávám to a každý týden se pokouším o nové sudoku.

Bystřit mozek se dá určitě různými způsoby, ale co se týká her, bavila a baví mě pouze dáma, šachy nejsou pro mě zřejmě to pravé. Křížovky, sudoku, osmisměrky, to všechno mě baví. Občas když jsem nucena někde dlouho čekat a není po ruce žádný časopis nebo kniha, baví mě vymýšlet z různých cedulí a nápisů co nejvíce smysluplných slov. V autobuse, tramvaji nebo v metru bystřím mozek tak, že chviličku pozoruju cestující a snažím se po nějaké chvíli a pohledu jinam později správně určit, co měli třeba na sobě, kdo kde sedí atd. Má to jen háček v tom, že nesmí vystoupit dřív, než si správnost ověřím...Je to docela zajímavé, kolik detailů zapomenu, ačkoli jsem je měla přímo před nosem. :-)) 

A chvíle dlouhého čekání občas využívám i k tomu, že projíždím seznam kontaktů v mobilu, nazpaměť vím totiž jen pár čísel svých blízkých. Jsem totiž při odesílání SMS a volání líná, takže čísla nevyťukávám. A co kdybych telefon třeba ztratila, neměla u sebe notýsek s čísly, a potřebovala někomu z nich nutně zavolat? Hodně i čtu, ale musím se přiznat, že převážnou část volného času mi zabírá počítač.

spavec

Milá spavec, vy vůbec nejste věrná svému nicku, jste velmi pilná a stále ve střehu

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s luštěním vy, milé ženy-in? Čím si bystříte mozek?

  • Luštíte křížovky, osmisměrky, rébusy, šifry  a  jiné „hlavolamy“?
  • S jakým výsledkem?
  • A co sudoku? Přišla jste mu na kloub? Zařadila byste se mezi začátečníky, pokročilé, nebo dokonce mistry?
  • Máte ráda logické a matematické úlohy? Vynikala jste vždy v jejich řešení?
  • Hrajete s oblibou hry, při kterých musíte zapojit mozek?
  • Jak ho jinak trénujete?
  • Hrajete šachy?
  • Čtete, učíte se cizí slovíčka, skládáte básně?
  • Máte nějakou jinou metodu, jak trénovat mozek? Prozraďte nám ji.

Na vaše příspěvky se moc a těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Na velmi zajímavou knihu z nakladatelství UNIVERSUM Putování s knihou a jako bonus Bepanthen, oční kapky pro zvlhčení a úlevu vašich očí.

cena

Reklama